fbpx

W Częstochowie i powiecie coraz więcej wypadków z udziałem pieszych. Od stycznia doszło do 46 zdarzeń

W ostatnich dniach doszło do 2 wypadków z udziałem pieszych. Niechronieni uczestnicy z obrażeniami trafili do szpitala. Do wypadków doszło z winy kierujących.

Od stycznia na drogach miasta i powiatu częstochowskiego doszło do 46 zdarzeń z udziałem pieszych uczestników ruchu drogowego, w których 21 osób zostało rannych, a 3 poniosły śmierć. Z policyjnych danych wynika, że sprawcami zdecydowanej większości zdarzeń drogowych są kierujący pojazdami.

W ubiegłą środę w Częstochowie na ul. Augustyna doszło do potrącenia pieszej przez kierującego audi, który wyjeżdżając z posesji nie ustąpił jej pierwszeństwa. W czwartek przy skrzyżowaniu ulic Waszyngtona i Nowowiejskiego, kierujący oplem potrącił przechodzącego przez przejście pieszego, który z obrażeniami trafił do szpitala. Za spowodowanie wypadku w komunikacji sprawcom grozi do 3 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z częstochowskiej drogówki, w ramach codziennej służby, zdecydowanie reagują na wykroczenia, popełniane przez kierowców względem pieszych. Warto przypomnieć, że mandat karny za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście, wynosi 1500 złotych.

Taka sama kara grzywny grozi kierującym, którzy ominą pojazd ustępujący pierwszeństwa pieszym na przejściu albo wyprzedzają na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim. Należy jednak pamiętać, że konsekwencje tych naruszeń mogą być o wiele poważniejsze.

Policja przypomina, że w strefie zamieszkania pieszy może się poruszać swobodnie po całej przestrzeni i ma pierwszeństwo przed pojazdami (kierujący musi ustąpić pieszemu w każdym wypadku). Ponadto, pieszy ma pierwszeństwo znajdując się na przejściu dla pieszych lub wchodząc na nie.

Niechroniony uczestnik ruchu drogowego powinien pamiętać, że przechodząc przez ulicę, gdy nie ma sygnalizacji świetlnej może przejść tylko w miejscach oznaczonych pasami. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy odległość od przejścia dla pieszych przekracza 100 m.

Poza tym pieszy zanim przejdzie przez pasy powinien zatrzymać się, a następnie rozejrzeć się i upewnić,czy może bezpiecznie przejść na drugą stronę. Przechodząc przez ulicę nie wolno tracić pojazdów z oczu i być czujnym.

Przez jezdnię trzeba przechodzić pewnym krokiem i zachować ostrożność, nie korzystajć w tym czasie ze smartfona i skupić swoją uwagę na tym, co się dzieje na drodze. Nie wolno wbiegać na jezdnię i przebiegać przez nią.

Niedawno, bo 4 kwietnia, miał miejsce wypadek przy ul. Szajnowicza-Iwanowa, w którym ucierpiała kobieta, potrącona przez Gruzina właśnie na przejściu dla pieszych. Szczegóły poznasz tutaj.

LNŚ/KMP Częstochowa