fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaWiadomościCzęstochowa informacjeCo wiesz o Powstaniach Śląskich?

Co wiesz o Powstaniach Śląskich?

 

4. edycja adresowanego do młodzieży szkolnej sprawdzianu wiedzy o Powstaniach Śląskich odbędzie się 20 marca. Organizatorem jest m.in. Muzeum Powstań Śląskich. Zgłoszenia można przesyłać online do 8 marca.

Tegoroczna edycja odbędzie się w 98. rocznicę plebiscytu na Górnym Śląsku. Jego niekorzystny dla Polski wynik był jedną z bezpośrednich przyczyn wybuchu III Powstania Śląskiego w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku.

Każda edycja ,,Klasówki powstańczej” ma swój wiodący motyw. W związku z tym, że rok 2019 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Powstań Śląskich, motywem tegorocznej edycji jest ukazanie najistotniejszych wydarzeń I, II i III Powstania Śląskiego.

Adresatami edycji 2018/2019 są uczennice i uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych i klas III wygaszanych gimnazjów, młodzież szkół średnich z całego kraju, a także wszyscy zainteresowani historią.

„Klasówka powstańcza” będzie się składać z dwóch etapów i ma służyć m.in. upowszechnianiu wiedzy historycznej oraz podtrzymywaniu wśród młodzieży pamięci zarówno o Powstaniach, jak i plebiscycie. Konkurs ma także na celu kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich oraz zachęcanie młodzieży do rozwijania historycznych zainteresowań.

Organizatorami konkursu są: Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Instytut Pamięci Narodowej oddział Katowice, Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego oraz Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach.

(UM Częstochowa/red.)

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -