W Wyższej Szkole Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej odbyła się promocja książki „Ostre stany zagrożenia życia w obrażeniach ciała”. Wzięli w niej udział studenci dąbrowskiej uczelni, dla których książka jest świetnym źródłem wiadomości na temat m.in. postępowania ratunkowego.
Nowość na rynku wydawniczym ukazała się pod redakcją prof. Krystyny Sosady oraz dr nauk medycznych Wojciecha Żurawińskiego. „Ostre stany zagrożenia życia w obrażeniach ciała” to ponad 1000 stron praktycznej wiedzy podanej przez 70 wybitnych specjalistów, a zredagowanej przez dwóch autorów.
– Obrażenia ciała to problem, z którym się spotykamy na co dzień, a który narasta. Jeszcze pod koniec ubiegłego wieku mówiliśmy o pandemii urazów, dzisiaj zaś mówimy o pandemii trzeciego tysiąclecia. Tymczasem, żeby skutecznie leczyć obrażenia ciała potrzebny jest odpowiedni system, tworzenie centrów urazowych, a także specjalistyczna wiedza i takie kształcenie, aby się tymi problemami zajmować – podkreślał Wojciech Żurawiński, specjalista medycyny ratunkowej, specjalista chirurgii ogólnej, który był na promocji książki w dąbrowskiej Wyższej Szkole Planowania Strategicznego. – Taka publikacja jest więc bardzo potrzebna. Skierowana jest do całego środowiska medycznego, począwszy od studentów po lekarzy stażystów, lekarzy, a skończywszy na lekarzach specjalizujących się w danych dziedzinach. Każdy znajdzie w niej coś ciekawego dla siebie – mówił.
O tym, jak istotny jest problem obrażeń, dr nauk med. Wojciech Żurawiński dyskutował ze studentami dąbrowskiej uczelni. – Nie ma osoby, która by nie doznała obrażeń ciała. Leczenie ran i obrażeń ciała to jedna z najstarszych umiejętności medycznych. W ciągu roku na całym świecie notuje się 70 milionów obrażeń ciała, z kolei rocznie w Unii Europejskiej ginie w wyniku obrażeń ciała aż 200 tysięcy osób – zwracał uwagę dr nauk med. Wojciech Żurawiński.
Warto wiedzieć, że jest to pierwszy polski podręcznik, w którym w sposób kompleksowy przedstawiono aktualne zasady leczenia chorych z obrażeniami ciała na wszystkich etapach postępowania – od miejsca zdarzenia, przez transport medyczny, szpitalny oddział ratunkowy, do leczenia na docelowym oddziale specjalistycznym.
Co ciekawe, w tej książce można znaleźć rozdziały poświęcone konkretnym zagadnieniom, które trudno znaleźć w innych publikacjach. Chodzi m. in. o postępowanie z osobami w podeszłym wieku, kobietami w ciąży, osobami otyłymi czy postępowanie z obrażeniami ciała w chirurgii plastycznej. Dodatkowo znalazły się zagadnienia poświęcone medycynie sądowej, prawu, aspektom psychologicznym. Wszystko jest niezwykle ważne, gdyż – przykładowo – w przypadku osób otyłych mogą wystąpić dodatkowe problemy z intubacją, wkłuciem czy ewakuacją z pojazdu.
– Staraliśmy się, żeby podręcznik był jak najbardziej praktyczny, żeby pisanie nie było oderwane od rzeczywistości. Stąd w tej książce wypowiadają się np. lekarze, którzy brali udział w misjach wojskowych, jest tutaj też sporo przykładów konkretnych sytuacji, które miały miejsce – mówił dr nauk med. Wojciech Żurawiński. – W takich wydawnictwach nie da się też uciec od teorii. Medycyna jest sztuką i oby jak najdłużej taką została.
Praca nad książką trwała około dwóch lat. Publikacja jest też bardzo dobrym źródłem wiadomości dla osób przygotowujących się do egzaminu specjalizacyjnego z medycyny ratunkowej, chirurgii, ortopedii, dla lekarzy pracujących na szpitalnych oddziałach ratunkowych, w centrach urazowych, a także dla ratowników medycznych.