fbpx

Choinka naturalna czy sztuczna, oto jest pytanie

Przed Bożym Narodzeniem w wielu domach co roku pojawia się ten dylemat – wybrać bożonarodzeniowe drzewko żywe czy sztuczne.
Jak to często w życiu bywa, każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady.

Choinka naturalna czy sztuczna, oto jest pytanie 2

Drzewko naturalne w donicy
Choinka żywa to piękny zapach w mieszkaniu i urok świąt. Ma ona swoje zalety. Żywe drzewka pięknie pachną i to chyba najpiękniejszy zapach świąt. Wprowadzają przyjemną świąteczną atmosferę w domu. Gdy mają dostęp do wody, produkują tlen. Choinka w donicy, podlewana, postoi dłużej niż cięta. Po świętach można choinki naturalne wystawić na balkon (choinka nie powinna stać w ciepłym pomieszczeniu dłużej niż 7-10 dni), a na wiosnę przesadzić do ogródka.
Poza oczywistymi zaletami ma i wady: choinka w donicy to spory jednorazowy wydatek (kosztuje więcej niż cięta). Jest też dość ciężka. Trzeba pamiętać o jej regularnym podlewaniu w mieszkaniu. By przedłużyć trwałość drzewka bożonarodzeniowego (igieł nie gubi tylko jodła kaukaska), należy obniżyć temperaturę w pomieszczeniu do 18 st. C.
Jeżeli zamierzamy posadzić choinki po sezonie, najlepiej kupić choinkę w szkółce lub dokładnie ją obejrzeć. Zwróćmy uwagę, czy pień się nie rusza, igły są błyszczące, a doniczka nie jest za mała (lub choinka z niej nie wypada) – niektóre choinki mają zbyt mocno przycięte korzenie, więc mogą się nie przyjąć w gruncie.

Choinka naturalna czy sztuczna, oto jest pytanie 3


Choinka naturalnie cięta
Wbrew stereotypom wycinka iglaków nie wiąże się z niszczeniem lasu – choinki cięte sprzedawane na święta pochodzą z plantacji (rosną często na nieużytkach) lub z tzw. wycinki pielęgnacyjnej. Ponadto utylizacja choinek nie szkodzi, a wręcz służy środowisku (m.in. drzewko szybko się rozkłada, użyźnia glebę). Choinki cięte na Boże Narodzenie są lżejsze i tańsze niż doniczkowe.
Cięta choinka niestety gubi igły szybciej niż ta ukorzeniona. By spowolnić ten proces, choinkę należy podlewać – czyli zainwestować w stojak z pojemnikiem na wodę. Najlepiej także z regulowanym uchwytem pnia – wysychając, drzewko zmniejsza objętość. Maluchy muszą uważać na ostre igły.
Aby skuteczniej przedłużyć świeżość ciętej choinki, ustaw ją z dala od grzejnika, w wiadrze (donicy) z piaskiem. Podlewaj. Jeśli w pobliżu mamy zoo, po świętach zanieśmy tam jeszcze nieuschnięty iglak. Zwierzęta bardzo sobie cenią zwłaszcza smak jodły.


Choinka sztuczna
Zakup ekonomiczny – wydajesz raz, choinka służy latami. W dodatku się nie osypuje. Dobrej jakości sztuczna choinka jest puszysta, cieniowana (naturalny efekt), o zgrabnym pokroju (rzadkość u żywego drzewka). Sztuczna choinka może mieć dowolny rozmiar i kolor, więc łatwo ją dopasować do świątecznej dekoracji wnętrza.
Ta jednak ma kilka wad. Produkcja i utylizacja (rozkład trwa nawet 400 lat) sztucznych choinek degradują środowisko. Igły mogą zaszkodzić dziecku lub zwierzęciu, jeżeli je połknie. Trzeba mieć miejsce (piwnica, pawlacz) na przechowanie sztucznej choinki.
Zrezygnuj z dekorowania tej choinki sztucznym śniegiem – już go nie usuniesz, a on będzie się kruszył i może żółknąć. Choinka straci na atrakcyjności.
Żywa choinka – wielkość i gatunek
Zanim kupimy choinkę, przemyślmy w jakim miejscu chcemy ją umieścić, a następnie dokładnie je zmierzmy. Wysokość danej przestrzeni to nie jedyny czynnik, którym powinniśmy się kierować – równie ważna jest jej szerokość, czyli przede wszystkim odległość od najbliższych sprzętów domowych. Centymetr warto zabrać ze sobą także na zakupy, by zmierzyć wybraną choinkę i upewnić się, że idealnie wpasuje się ona w wyznaczone przez nas miejsce. W przeciwnym wypadku po wyjęciu choinki z siatki i rozłożeniu jej może okazać się, że drzewko, które kupiliśmy jest zbyt rozłożyste. Pamiętaj, że nawet najpiękniejsza choinka straci swój urok, jeśli będzie ustawiona w złym miejscu! Warto również sprawdzić, czy wybrane przez nas drzewko jest symetryczne, szczególnie jeśli planujemy ustawić je tak, by było widoczne ze wszystkich stron.
Najpopularniejszym i najtańszym rodzajem drzewka bożonarodzeniowego jest świerk pospolity. Jej cena nie jest wygórowana, ale najszybciej zaczyna gubić igły. Bardziej wytrzymały i dekoracyjny, ale też droższy jest świerk srebrny. Najdroższa jest jodła kaukaska, ale warto w nią zainwestować, ponieważ w optymalnych warunkach (20-22 st. C) jest ona w stanie wytrzymać bez gubienia igieł nawet do lutego.

(red, fot. pixabay)