fbpx
WYSTAWA NIERUCHOMOŚCI W M1
Strona głównaKultura i rozrywkaCharytatywna aukcja sztuki w Częstochowie. Pod młotek pójdą m.in. obrazy Lubaszki i...

Charytatywna aukcja sztuki w Częstochowie. Pod młotek pójdą m.in. obrazy Lubaszki i Sętowskiego

W niedzielę, 24 października w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie odbędzie się charytatywna aukcja sztuki. Będzie można powalczyć m.in. o prace Tomasza Sętowskiego, Tomasza Lubaszki i Jacka Pałuchy.

To wydarzenie przyciągnie z pewnością wszystkich miłośników sztuki. W niedzielę, 24 października w sali Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie (ul. Ogińskiego 13a) odbędzie się charytatywna aukcja. Jej celem jest zebranie środków na leczenie Agaty, częstochowianki toczącej nierówną walkę z nowotworem.

Pomysłodawcą akcji jest dr Juliusz Sętowski, ceniony historyk i kierownik Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego.

– Zaczęło się od pomysłu, żeby podczas jakiegoś z ogólnodostępnych wydarzeń przeprowadzić licytację jednego tylko obrazu, stanęło na osobnej akcji. Pod młotek pójdzie ok. 30 prac. Wydarzenie nie mogłoby odbyć się w tak rozbudowanej formie, gdyby nie zaangażowanie wielu osób – opowiada dr Sętowski. – Podczas aukcji licytowane będą obrazy olejne, akwarele, rysunki i rzeźby. Prace są wyjątkowe, różnorodne, więc każdy miłośnik sztuki znajdzie coś dla siebie. Przeważają dzieła częstochowskich artystów, choć nie tylko o nie będzie można powalczyć. Na licytujących czeka m.in. obraz Leszka Sobockiego. Liczymy na szczodrość, cel jest bowiem bardzo ważny – zaznacza.

Charytatywna aukcja sztuki w Częstochowie. Pod młotek pójdą m.in. obrazy Lubaszki i Sętowskiego 1
Paulina Taranek podczas prac nad obrazem „Krąg życia” (archiwum malarki)

„Razem możemy więcej”

Wśród osób, które zaangażowały się w organizację wydarzenia, znalazła się m.in. Małgorzata Majer, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury.

-Nie można być obojętnym wobec ludzkiego nieszczęścia, jeśli jest taka sytuacja, to trzeba pomagać i wspierać potrzebujące osoby. Razem możemy więcej – zaznacza Majer.

Od godz. 16 będzie można oglądać wszystkie eksponaty, sama aukcja rozpocznie się o godz. 17. Będzie można powalczyć o prace, których autorami są m.in. Tomasz Sętowski, Rafał Głowacki, Tomasz Lubaszka, Władysław Ratusiński, Paulina Taranek, Jacek Pałucha, Krystyna Szwejkowska czy Agata Wierny.

-Przekazali je nie tylko sami artyści, ale również lokalni kolekcjonerzy. Wśród przekazanych jest m.in. rzeźba nieżyjącego już artysty Krzysztofa Pasternaka. Każda z licytacji rozpocznie się od 100 zł – dodaje dr Juliusz Sętowski, który poprowadzi aukcje wraz z synem Janem (współtwórcą projektu Sętowski/Gawron, kuratorem zajmującym się sztuką współczesną i działaczem społecznym).

Każda z prac ma swoją historię

Charytatywna aukcja sztuki w Częstochowie. Pod młotek pójdą m.in. obrazy Lubaszki i Sętowskiego 2
„Letnia Mandalowa Panna”, której autorką jest Agata Wierny (archiwum autorki)

– Cieszę się, że i moja praca trafi pod młotek. Nie ukrywam, że liczę, że zgromadzi jak najwięcej środków. Celem jest leczenie Agaty, każda zgromadzona złotówka zostanie na to przeznaczona – zaznacza Tomasz Lubaszka.

Każda z prac, które będzie można wylicytować, ma swoją historię. Taką ma choćby „Krąg życia”, czyli olej na płótnie (80 na 80 cm), który wyszedł spod ręki Pauliny Taranek.

-„Krąg życia” powstał w zasadzie podczas pierwszego lockdownu. Inspiracją i punktem wyjścia był cykl „Cityscape”. Fakt, że praca powstała w tak szczególnym czasie sprawia, że jest nieco inna w odbiorze artystycznym, przez to wydaje mi się wyjątkowa – opowiada malarka.

Zostając przy nietypowych historiach, nie można przejść obojętnie także obok „Letniej Mandalowej Panny”, którą stworzyła Agata Wierny. Obraz ten został namalowany na starej drewnianej ramie łóżka.

Niedzielną aukcję artystycznie wesprze wokalistka Karolina Mrugalska. Wstęp jest wolny.

Zuzanna Suliga

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo

Popularne

- Advertisment -