fbpx

Bohaterska obrona Lwowa. Upamiętnienie 103. rocznicy zwycięskiej Obrony Lwowa.

Z tej okazji zostały złożone kwiaty oraz zapalono znicze pod pomnikiem na Placu Orląt Lwowskich.

22 listopada kwiaty złożyli między innymi: przedstawiciele samorządu – zastępca prezydenta Częstochowa Ryszard Stefaniak wraz z przewodniczącym Rady Miasta Zbigniewem Niesmacznym, poseł RP Andrzej Szewiński, komendant częstochowski WKU ppłk Mariusz Błaszczyk, przedstawiciele Starostwa Powiatowego oraz służb miejskich, a także prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Adam Kiwacki razem z członkami Towarzystwa.
Odznaczenia „Zasłużony dla Województwa Śląskiego”, wręczył Radny sejmiku województwa śląskiego Stanisław Gmitruk. Nie zabrakło również delegacji częstochowskich szkół, w tym klas mundurowych.

Bohaterska obrona Lwowa. Upamiętnienie 103. rocznicy zwycięskiej Obrony Lwowa. 2
fot. UM w Częstochowie

103 lata temu zakończyła się bohaterska obrona Lwowa. W wyniku ofensywy polskich oddziały ukraińskie zostały zmuszone do wycofania się.

W walkach o Lwów swoje życie również oddawali częstochowianie. Wśród nich był 19-letni Stefan Stetkiewicz, który zginął 5 listopada 1918 roku, kiedy bronił reduty w lwowskim Domu Techników, 20-letni Remigiusz Niekrasz, który był żołnierzem Legionów, walczący o polski Lwów, a kilka miesięcy później poległ w walkach z bolszewikami na Polesiu oraz Kazimierz Masztalerz harcerz rakowa, ochotnik w pułku ułanów w I Brygadzie Piłsudskiego, który bronił Lwowa w listopadzie 1918 roku w stopniu oficera.

K KIK