Właśnie ruszyły zapisy na IX edycję najbardziej znanego biegu pamięci w Polsce “Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”

0
106
Tropem wilczym
Fot. Radomsko.pl

Trasa tegorocznego biegu będzie miała miejsce wokół wodnego zbiornika na Wymysłówku.

Bieg w tym roku miał odbyć się 16 maja, ale ze względu na przedłużające się obostrzenia spowodowane pandemią covid-19 organizatorzy zostali zmuszeni przełożyć go na 15 sierpnia 2021.

Program biegu:

  • 12:30-13:45 – podpisanie listy startowej w Biurze Biegu oraz odbiór koszulek i numerów startowych
  • 13:55 – zbiórka uczestników biegu na lini startu
  • 14:00 – uroczysty start biegu
  • około 14:30 – wręczenie medali
  • około 15:00 – zakończenie imprezy

Organizatorzy oraz miasto radomsko serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w biegu.

Zapisy są dostępne na stronie internetowej : dostartu.pl

Organizatorami biegu są: Fundacja Wolność i Demokracja w Warszawie, Miasto Radomsko i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Radomsku.

Historia biegu :

1 marca 2011 roku zostało ustanowione święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci “Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, które honoruje a przede wszystkim upamiętnia żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, który działał w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

Pasjonaci i działacze społeczni w 2013 roku postanowili zorganizować po raz pierwszy “Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, na terenie lasu koło Zalewu Zegrzyńskiego. W pierwszej edycji biegu wzięło udział 50 uczestników. W drugiej edycji biegu zorganizowanym rok później, dzięki zaangażowaniu się ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go po dzień dzisiejszy, bieg nabrał rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z kolejnych edycji czyli do Parku Skaryszewskiego znajdującego się w mieście Warszawa. Wówczas pobiegło 1500 osób!. Od roku 2015 bieg jest ogólnopolski i na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń biegowych.

Właśnie ruszyły zapisy na IX edycję najbardziej znanego biegu pamięci w Polsce "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" 1
Fot. tropemwilczym.org

1 marca 2020

W 2020 roku pobiegło aż 75 000 uczestników z 370 miast. Około 300 miast-partnerów, a także 9 miast zagranicznych (w tym: Chicago, Londyn, Nowy Jork, Wiedeń, Christchurch, Herdorf, Keysborough, Penrose Park oraz Wilno), 50 miast (w ramach tzw. biegów garnizonowych), a także 7 misji wojskowych za granicą (Afganistan, Bośnia i Hercegowina, Irak, Rumunia), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali polscy żołnierze oraz żołnierze z USA, Węgier, Danii czy Ukrainy.

Tegoroczna edycja biegu odbędzie się 15 sierpnia, podczas których organizatorzy chcą utrzymać ilość miast, w których sie bieg odbędzie. W ramach projektu będzie tradycyjny bieg na 1963 metry (jest to odwołanie do roku w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. “Lalek”), będzie on wspólny dla wszystkich miast biorących udział w biegu, a każdy z partnerów doda do wydarzenia dodatkowy dystans i atrakcje zarówno dla uczestników jak i ich rodzin.

Żołnierze Wyklęci

Żołnierze Wyklęci to wierni złożonej przysięgi żołnierskiej względem współpracy z władzą komunistyczną, którzy działali w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego.

Zostali oni bowiem pozbawieni wszelakich praw, tropieni byli po lasach, więzieni i mordowani w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa oraz Informacji Wojskowej. Liczbę wszystkich członków grup czy organizacji Konspiracyjnych szacuję się na około 120-180 tysięcy osób. Walczyli oni także na terenach obecnej Polski, ale także na Kresach Wschodnich.

Ostatni znany z imienia i nazwiska oficer, który był dowódcą oddziału walczącego na Kresach to por. Anatol Radziwonik “Olech”, który poległ w walce z NKWD 12 maja 1949 roku na terenach Białorusi. Ostatni znany z imienia Żołnierz Wyklęty to Józef Franczak pseudonim “Lalek”, który zginął w walce zastrzelony w czasie obławy w Majdanie Kozic Górnych w dawnym województwie lubelskim 21 października 1963 roku. W latach 1944-1956 w oparciu o częściowe dane, z rąk zarówno polskich jak i sowieckich komunistów poniosło śmierć około 9 tysięcy żołnierzy, a ponad 4 tysiące wyroków śmierci wykonano na polskich patriotach.

Właśnie ruszyły zapisy na IX edycję najbardziej znanego biegu pamięci w Polsce "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" 2
Fot. pl.wikipedia.org

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here