fbpx

Bezpieczny sylwester – porady częstochowskiej policji

Policja przestrzega przez konsekwencjami zdrowotnymi i prawnymi sylwestrowego sięgania po fajerwerki. Apeluje też, by nie przedkładać wystrzałowego końca roku nad spokój czworonożnych przyjaciół.

W czasie przygotowań do powitania Nowego Roku warto pomyśleć o zasadach bezpiecznego obchodzenia się z fajerwerkami. – W jedną noc sylwestrową odpalamy więcej fajerwerków niż przez cały rok. W tym czasie dochodzi do wielu poparzeń, zranień i pożarów, a nawet wypadków śmiertelnych. Przyczyną większości jest niewłaściwe użytkowanie fajerwerków i nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że fajerwerki są materiałami wybuchowymi i muszą być używane ostrożnie i zgodnie z instrukcją – przypomina KMP w Częstochowie.

Policjanci zaznaczają, że ograniczenia w używaniu fajerwerków wprowadzają zarówno przepisy kodeksu wykroczeń, jak i przepisy prawa miejscowego. Przypominaj też, że sprzedaż niepełnoletnim fajerwerków lub petard jest przestępstwem i każdy, kto dopuszcza się takiego czynu, podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Stąd prośba, by zgłaszać mundurowym handlowców, którzy sprzedają petardy dzieciom. Uchroni to najmłodszych, którzy często są poszkodowani w wyniku odpalania fajerwerków.

Jeśli już musimy kupować fajerwerki, czyńmy to tylko u sprawdzonych, rzetelnych sprzedawców i stosujmy się do instrukcji zamieszczonych na opakowaniach (te muszą być w języku polskim).

Policja podkreśla, że przed zakupem materiałów pirotechnicznych należy sprawdzić, czy obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych: pęknięć, przerwań, wgnieceń czy wybrzuszeń; elementy składowe są dobrze ze sobą połączone i nie przesuwają się; podana jest nazwa producenta wraz z danymi adresowymi. Istotne jest też to, czy wyrób, który jest przeznaczony do pionowego ustawienia na podłożu lub wkopania w ziemię, jest wyposażony w oprzyrządowanie, pozwalające na właściwe ustawienie w sposób wykluczający przewrócenie lub przechylenie się w trakcie działania oraz czy petarda przeznaczona do trzymania w dłoni posiada uchwyt zapewniający bezpieczne utrzymanie podczas palenia (nigdy nie próbujmy odpalać z dłoni nieprzeznaczonych do tego środków pirotechnicznych!).

-Korzystając z fajerwerków należy wybrać miejsce, w którym nie zrobimy nikomu krzywdy i  niczego nie zniszczymy. Sprawdźmy, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne. W pomieszczeniach zamkniętych nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych – radzą funkcjonariusze.

Co jeszcze ma znaczenie? Bezpieczna odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. – Nigdy nie pochylajmy się nad ładunkiem – stańmy z boku i trzymajmy źródło ognia w wyciągniętej ręce. Jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało – zaznaczają mundurowi. – Gdy doszło do wypadku, wezwijmy służby ratownicze: straż pożarną, pogotowie – dodają.

Myśląc o wystrzałowej zabawie, warto mieć na uwadze los zwierząt. Fajerwerki są postrachem zwierzaków domowych, wolno żyjących, leśnych. Należy się zastanowić, czy dla paru minut pirotechnicznej rozrywki, można ryzykować zdrowie, bezpieczeństwo, a czasem i życie stworzeń.

red., mat. KMP w Częstochowie