Bezpieczny Dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny w Częstochowie

0
483

Właśnie ruszyły przygotowania do Dnia Wszystkich Świętych, kiedy tłumnie ludzie odwiedzają groby swoich bliskich.

Dużo ludzi wyjeżdża w oddalone od swojego miejsca zamieszkania cmentarze. Należy zapoznać się ze zmianami w organizacji ruchu, które wprowadzone zostaną czasowo w tym okresie na drogach oraz w rejonie cmentarzy i parkingów. Z powodu trwającej pandemii Covid-19 częstochowska Policja przypomina, również o obostrzeniach z nią związanych. Należy zachować rozsądek i stosować się do zasad bezpieczeństwa.

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych, w celu ułatwienia dojazdu do cmentarzy na terenie Częstochowy oraz zapewnieniem bezpieczeństwa osób, które odwiedzą groby swych bliskich, policja prosi z zapoznaniem się wprowadzonych zmian, które znajdują się na stronie Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie TUTAJ.

Należy pamiętać, iż nasze bezpieczeństwo w dużym stopniu zależy także od nas samych. Dlatego też piesi, powinni korzystać z chodników, a w przypadku gdy ich brak korzystać z pobocza, które znajduje się z lewej strony drogi. Z uwagi na to, że teraz w okresie jesiennym znacznie szybciej robi się ciemno, musimy być widoczni na drodze, więc dla własnego bezpieczeństwa nośmy odblaski. Mimo, iż prawo wymaga nosić je jedynie poza obszarem zabudowanym, policja zachęca by jednak, je mieć na sobie zawsze. Przed wejściem na jezdnię należy zachować szczególną ostrożność i przechodzić tylko w miejscach, które są do tego przeznaczone. 

Kierowcy natomiast powinni pamiętać, że prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza bezpieczną prędkość. Należy poruszać się z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem i która dostosowana jest do natężenia ruchu oraz obowiązujących limitów prędkości. Technikę jazdy natomiast należy dostosować do panujących warunków atmosferycznych.

Bezpieczny Dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny w Częstochowie 1
fot. K KIK

Aby dni zadumy oraz pamięci o zmarłych przebiegły spokojnie, policja apeluje o zachowanie rozsądku, wzmożoną czujność oraz przestrzeganie kilku ważnych zasad dotyczących bezpieczeństwa:

Zanim wyjedzie się z domu trzeba pomyśleć o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie. Wychodząc z domu należy sprawdzić, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte, kurki z gazem zakręcone i czy są wyłączone piecyki elektryczne. Przed wyjazdem  trzeba zamknąć  drzwi i okna, a w budynkach wolno stojących pamiętać o zamknięciu okien dachowych czy piwnicznych, drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych. W przypadku, gdy jest posiadany alarm trzeba go uaktywnić.

Można poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na wasz dom czy mieszkanie, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast was o tym powiadomił.

Nie należy nagłaśniać informacji o planowanym wyjeździe i nie zostawiać tego rodzaju informacji na automatycznej sekretarce. Starać się nie pozostawiać w mieszkaniu wartościowych przedmiotów oraz rozważyć  zdeponowanie w banku posiadanej gotówki.

Wybierając się na cmentarz, nie zabierać, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów, ponieważ mogą „paść łupem” złodzieja. Warto mieć odliczoną na zakupy kwotę pieniędzy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty. W trakcie płacenia za zakupy na straganach przy cmentarzach nie pokazywać, ile pieniędzy mamy przy sobie. Pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy trzymać w wewnętrznej kieszeni ubrania, co z pewnością utrudni złodziejowi ewentualną próbę kradzieży.

Szczególną czujność należy zachować podczas korzystania z komunikacji publicznej, zwłaszcza przy wsiadaniu oraz wysiadaniu. Pamiętać by torebki, saszetki, plecaki były zamknięte i najlepiej obrócone zapięciem do ciała i przytrzymywane ręką od góry.

W przypadku korzystania z własnego transportu zapoznać się wcześniej ze zmianami w organizacji ruchu wprowadzanymi czasowo w tym okresie na drogach oraz w rejonie cmentarzy czy parkingów.

Parkując samochód przed cmentarzem również nie zostawiać w nim w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów czy dokumentów. Starać się parkować na strzeżonych lub dozorowanych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając, sprawdzić czy drzwi i okna w aucie są zamknięte. Widoczny laptop czy torebka mogą niestety stanowić okazję dla potencjalnego złodzieja. Pamiętać trzeba również gdzie został zaparkowany pojazd, żeby uniknąć niepotrzebnego stresu.

Pamiętać również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. Dobrze, gdyby ktoś ze znajomych lub rodziny mógł towarzyszyć wam na cmentarzu.

Jeżeli w okresie Wszystkich Świętych, zabieramy na cmentarz dzieci, należy zwrócić na nie szczególną uwagę. Zadbać trzeba, by dziecko, które posiada telefon miały zapisany numer do swojego rodzica. Małe dzieci można wyposażyć w kartkę z danymi kontaktowymi do rodzica lub opiekuna. Należy uświadomić  też najmłodszych, że w sytuacjach „awaryjnych” zawsze mogą uzyskać pomoc od przedstawicieli służb mundurowych: policjanta, strażnika miejskiego, strażaka oraz harcerza.

Wybierając się do nekropolii ze starszymi osobami cierpiącymi na zaburzenia pamięci, trzeba pilnować, by zbytnio się nie oddalały, pamiętając, że w tłumie łatwo się zagubić. W takim przypadku pomoże umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do rodziny zagubionej osoby.

Jak co roku w okolicach dnia Wszystkich Świętych na ulicach pojawią się dodatkowe policyjne patrole, które nie tylko będą dbały o wasze bezpieczeństwo, ale także służyły pomocą. Dlatego należy stosować  się do poleceń i wskazówek, które wydawane będą przez policjantów lub innych funkcjonariuszy pełniących służbę w rejonach cmentarzy.

A przede wszystkim trzeba pamiętać o obostrzeniach, które związana są z pandemią koronawirusa. Musimy zachować rozsądek i stosować się do zasad bezpieczeństwa, żeby ograniczać rozprzestrzenianie się choroby COVID-19. Mimo panującego na cmentarzach tłumu, pamiętać trzeba  o dystansie społecznym. W przypadku osób starszych i chorych, dla ich dobra, trzeba rozważyć zasłonięcie maseczką ust i nosa.

Bezpieczny Dzień Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny w Częstochowie 2

Częstochowska Policja życzy bezpiecznych wyjazdów oraz powrotów, spokoju i pełnych zadumy oraz refleksji odwiedzin na grobach bliskich.

K KIK