Dnia 16 czerwca br. odbyła się konferencja prasowa na temat akcji „Bezpieczna Częstochowa”. Na spotkaniu pojawili się i przemawiali Prezydent Miasta Częstochowy – Krzysztof Matyjaszczyk, zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Częstochowie – nadkom. Grażyna Dudek, Prezes ZGM TBS w Częstochowie – Paweł Konieczny oraz partnerzy projektu, tj. Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Częstochowie – Anetta Ujma i Dyrektor Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Częstochowie – Piotr Dobosz.
Przypominamy, akcja „Życie jest przed Tobą, nie w smartfonie”, jest prowadzona wspólnie przez Częstochowską Policję i ZGM TBS w Częstochowie. Ma ona na celu uświadomienie mieszkańców, jakie są konsekwencje korzystania z telefonu w czasie przejścia przez pasy, jak i podczas jazdy samochodem.
W dzisiejszych czasach telefon jest nieodłącznym narzędziem prawie każdego z nas. Teraz nie tylko dzwonimy z niego, ale także korzystamy z różnego rodzaju aplikacji, które zajmują nam uwagę. Niesie to za sobą różnego rodzaju konsekwencje jak np. cyberzagrożenie (oszustwa internetowe, hejt, uwodzenia) czy wypadki spowodowane przez nieprawidłowe użytkowanie smartfona podczas jazdy samochodem, rowerem, korzystania z drogi przez pieszych czy na rolnictwie.
Podczas spotkania z mediami omówione zostały założenia kampanii i przekazane najważniejsze informacje o tym, jakie zagrożenia niesie za sobą nieprawidłowe korzystanie ze smartfona w obszarze życia codziennego, na drodze i w rolnictwie. Kampania dodatkowo ma teraz duży rozgłos, bo zbliżają się wakacje.
Jak wynika z policyjnych statystyk, w 2019 r. na polskich drogach doszło do prawie 3 tys. wypadków na przejściach dla pieszych, w których zginęło 190 osób, a prawie 3 tys. zostało rannych. Szacuje się, że co 4 wypadek spowodowany jest przez korzystanie z telefonu komórkowego – dotyczy to zarówno kierującego samochodem czy rowerem, jak i pieszego, który zapatrzony w ekran swojego smartfona nie jest w stanie zauważyć zagrożeń, które czyhają na niego na drodze.
Niepokojące są również dane Uniwersytetu Gdańskiego i Fundacji Dbam o Mój Z@sięg, z których wynika, że co piąty uczeń nałogowo korzysta ze smartfona. Niepokój, zdenerwowanie, problemy z koncentracją i uczucie przeciążenia nadmiarem informacji, przy jednoczesnym braku wystarczającego wsparcia ze strony rodziców – taki obraz polskich nastolatków wyłania się z badania „Młodzi Cyfrowi”.
Stąd pomysł organizatorów akcji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie przy współpracy z Urzędem Miasta Częstochowy, Fundacją dla Rozwoju FDR, Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej TBS, Radiem Fiat, Wodociągami Częstochowskimi, Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Tygodnikiem Katolicki Niedziela o ogłoszeniu KONKURSU dla dzieci i młodzieży, polegającym na napisaniu własnego utworu literackiego w wybranej formie (wiersz, opowiadanie, bajka) z przeznaczeniem dla nastoletnich odbiorców. Utwór ma promować bezpieczne wakacje bez smartfona. Prace można nadsyłać do 16 lipca 2020 roku. Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie odbędzie się 28 sierpnia 2020 roku. Szczegóły w regulaminie na stronie KMP w Częstochowie http://www.czestochowa.slaska.policja.gov.pl/ka7/informacje/wiadomosci
[post_gallery]
(Źródło: KMP w Częstochowie)