Przygotowując swoje auto do zimy, pamiętamy o wymianie opon, zmianie z letniego na zimowy płynu do spryskiwaczy. Kontrolujemy też, jaki mamy płyn w chłodnicy. Wielu kierowców tymczasem zapomina o ważnym wyposażeniu samochodu, bez którego nie będą mogli odpalić swojego auta zimą. Chodzi o akumulator
Warto pamiętać, że nic nie jest wieczne i nawet najlepszy akumulator kiedyś się zużyje. Wtedy w zimowy poranek może nas czekać niemiła niespodzianka i silnik w naszym aucie zwyczajnie nie zacznie pracować.
Są także okoliczności niezależne od akumulatora, które mogą się przyczynić do jego nieprawidłowego działania. Fachowcy wyliczają cztery podstawowe przyczyny awarii akumulatora. To ekstremalna, zarówno niska, jak i wysoka temperatura, nieregularne użytkowanie, krótkie trasy i wiek pojazdu. Te okoliczności wpływają na moc rozruchową akumulatora.
Któż z nas nie miał w życiu przygody, gdy po mroźnej nocy nie mógł uruchomić pozostawionego na parkingu auta. Aby uniknąć takich niespodzianek, najlepiej byłoby oczywiście na mroźne noce wprowadzać samochód do garażu. Gdy nie jest to możliwe, warto kontrolować stan akumulatora na stacji kontroli pojazdów.
Kolejną przyczyną problemów z rozruchem pojazdu jest nieregularne użytkowanie samochodu. Kierowcy zapominają, że nawet gdy nie używamy samochodu, akumulator może się rozładować. Niektóre układy, jak np. alarm, zamek, elektronicznego systemu identyfikacji kierowcy, system bez kluczykowy, czy nawigacja pobierają prąd nawet wtedy, kiedy stoi na parkingu.
Po kilku tygodniach przerwy w użytkowaniu samochodu możemy mieć więc problem z jego uruchomieniem, zwłaszcza gdy jest zimno albo mamy stary akumulator. Ewentualnym problemom z uruchomieniem pojazdu można zapobiec prowadząc samochód raz w tygodniu przez przynajmniej 15 minut.
Warto także pamiętać, że wbrew powszechniej opinii nie każdy przejazd autem pozwala na wystarczające zgromadzenie energii elektrycznej. Gdy użytkujemy samochód na krótkich trasach, niemożliwe jest pełne naładowanie akumulatora. W zimie trzeba również liczyć się z intensywniejszym zużyciem energii, np. przez podgrzewane tylne szyby albo podgrzewane siedzenia. Fachowcy radzą, aby w takich wypadkach raz w miesiącu wybrać się w dłuższą trasę, aby akumulator mógł się w pełni naładować dzięki energii z alternatora.
Niestety nawet najlepszy akumulator nie zadziała, gdy sam samochód ma już swoje lata. Im starszy pojazd, tym słabsza moc akumulatora. Dzieje się tak na skutek korozji i zasiarczenia, które zaburzają prawidłowe ładowanie. Kierowcy powinni więc regularnie sprawdzać jego sprawność i stan naładowania.
Przy jakichkolwiek problemach z akumulatorami najlepiej udać się po radę do fachowców. Oni sprawdzą, w jakim stanie jest ten ważny element wyposażenia samochodu i w razie konieczności, szybko i sprawnie wymienią go na nowy. Specjalizujące się w serwisie i sprzedaży akumulatorów firmy pomogą nam również wybrać optymalne rozwiązanie dla naszego auta i sposobu jego użytkowania.
Porad
dotyczących zakupu i serwisu akumulatorów udziela firma Anoda
mieszcząca się w Częstochowie przy ul. Ogrodowej 61.