Betlejemskie Światło Pokoju jest już w Częstochowie

0
287

Po raz kolejny Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Częstochowy. Prezydentowi miasta 14 grudnia 2020 roku dostarczyli je harcerze z częstochowskiego Hufca ZHP.

Betlejemskie Światło Pokoju jest już w Częstochowie 1
Fot: UM Częstochowa

Dla przypomnienia, Betlejemskie Światło Pokoju to akcja zapoczątkowana w Betlejem w Autonomii Palestyńskiej. W tamtejszej Grocie Narodzenia Pańskiego płonie wieczny ogień, od którego co roku odpala się świeczkę, a za pośrednictwem skautów płomień obiega cały świat. Światełko to jest symbolem pokoju, porozumienia i pojednania między narodami.

W Polsce akcję zaczęto prowadzić w 1991 roku przez Związek Harcerstwa Polskiego. Młodzi druhowie odbierają płomień od skautów słowackich, najczęściej na przejściu granicznym Łysa Polana w Tatrach, gdzie odbywa się msza w Kaplicy Betlejemskiego Światła Pokoju, zlokalizowanej na terenie Schroniska Górskiego ZHP „Głodówka”. Po mszy światełko trafia do wszystkich chorągwi, hufców i drużyn harcerskich, którzy niosą zapalone lampiony do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów. 

W tym roku Światło dotarło do Polski w niedzielę 13 grudnia 2020 roku. Jego przekazanie odbyło się na Łysej Polanie, skąd po mszy dalej wyruszyło w Polskę i świat.

Jednym z pierwszych przystanków, do których dotarli harcerze ZHP, była Jasna Góra. Tu również odbyła się powitalna Msza Święta, natomiast w poniedziałek delegacja częstochowskiego ZHP przyniosła płomień do Urzędu Miasta. W tym roku hasłem akcji jest „Światło służby”, które zachęca do współdziałania i niesienia bezinteresownej pomocy wszystkim tym, którzy jej potrzebują.

[post_gallery]

Fot: UM Częstochowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here