fbpx

Wernisaż wystawy Marcina Berdyszaka – „Consensus omnium”

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie zaprasza na wernisaż wystawy „Consensus omnium”, której autorem jest Marcin Berdyszak.

Marcin Berdyszak urodził się 1964 roku w Poznaniu. Jest artystą współczesnym, zajmującym się instalacją i realizacjami multimedialnymi. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1988 roku, a rok później został pracownikiem Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od 2008 do 2016 roku był rektorem na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Obecnie pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego i prowadzi pracownię działań przestrzennych na Wydziale Rzeźby.

Swoje prace prezentował na różnych wystawach zbiorowych i indywidualnych, m.in. w Polsce, Niemczech, Słowacji, Czechach, Bośni i Hercegowinie, Rosji, Ukrainie, Finlandii, Austrii, Szwecji, Japonii, Meksyku, Węgrzech, Wielkiej Brytanii, Litwie, Szwajcarii, Izraelu i USA. Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą.

18 marca 2021 roku w Miejskiej Galerii Sztuki odbędzie się wernisaż wystawy „Consensus omnium” oraz spotkanie z jej autorem Marcinem Berdyszakiem. Na wystawie zostaną zaprezentowane w większości premierowe realizacje multimedialne, instalacje, malarstwo i rysunek, którymi artysta zajmował się przez ostatnie lata, a którymi się wcześniej nie chwalił. Prace będzie można oglądać do 16 maja 2021 roku.

Ze względu na warunki przestrzenne w Miejskiej Galerii Sztuki artysta zaprezentuje tutaj m.in.:

  • cykl ostatnich rysunków;
  • obrazy z cyklu „Kiedy rama staje się treścią”;
  • instalację „Jednostka edukacyjna”, która jest kontynuacją dialogu, jaki Marcin Berdyszak prowadzi w swoich pracach z innymi artystami.

Realizacja ta dialoguje z „Umarłą klasą Tadeusza Kantora” i jest kolejną z instalacji nawiązujących do twórczości tego wybitnego artysty, po pracy „Zła widoczność”, której pokaz premierowy odbył się w Poznaniu, w 2018 roku, w Galerii Muzalewska.

Wśród prac znajdą się również takie, które nawiązują do PAMIĘCI i ukazują jej kruchość wobec natury, czyli to jak postęp technologii, czy szał zakupowy wpływa na nasze rozumowanie, a w konsekwencji na nasze zachowanie wobec otaczającego nas świata.

Wernisaż: 18.03.2021, godz.18:00

Wystawa indywidualna: 19.03 – 16.05.2021 r., w salach Śląska, Poplenerowa, Antresola, Gobelinowa.