fbpx

Będzie obwodnica Blachowni i Herbów. Podpisano umowę na wykonanie dokumentacji

Obwodnica Blachowni i Herbów powstanie w ciągu drogi krajowej numer 46. Droga ma być wybudowana w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic.

Budowa obwodnicy pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki przejeżdża przez te miejscowości. W przyszłości odcinek ten będzie kluczowy z uwagi na połączenie autostrady A1 z planowaną drogą ekspresową S11. Przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców oraz odciąży istniejący układ komunikacyjny. Inwestycja poprawi również komfort i warunki przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego na drodze krajowej nr 46 od Lublińca do Częstochowy. Długość obwodnicy wyniesie ok. 10,8 km.

Wykonawcą dokumentacji dla obwodnicy Blachowni i Herbów będzie konsorcjum firm TRAKT Sp. z o. o. Sp. K. (jako lider) oraz TRAKT Sp. z o. o. (jako partner). Koszt jej przygotowania to 4 mln złotych.

Dokumentacja będzie obejmowały opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R), materiałów do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy obwodnic oraz jej uzyskanie.

Jak poinformował Śląski Urząd Wojewódzki, realizacja tej inwestycji w systemie Projektuj i buduj planowana jest w latach 2025–2028.

(Zdjęcie ilustracyjne pixabay.com)