Barwne i pachnące święto plonów w Radomsku

0
255
fot. UM w Radomsku

21 sierpnia po raz pierwszy w Radomsku odbyły się Dożynki Województwa Łódzkiego, których symbolami były okazałe wieńce z tegorocznych zbóż, pachnący chleb, słodki miód oraz pyszne regionalne potrawy.

Na uroczystości byli obecni goście, którzy dziękowali rolnikom za ich całoroczną pracę a także zebrane plony. A w parku Solidarności czekała na wszystkich zebranych moc atrakcji oraz koncerty gwiazd.

Dożynki Województwa Łódzkiego zostały połączone z dożynkami diecezjalnymi i powiatowymi. Dożynki tradycyjnie rozpoczęła uroczysta msza św. w kościele pw. św. Jadwigi Królowej, którą odprawił ks. arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski. Po mszy, przed świątynią, rozpoczął się ceremoniał dożynkowy. W uroczystości uczestniczył cały Zarząd Województwa Łódzkiego, czyli wicemarszałkowie Piotr Adamczyk i Zbigniew Ziemba oraz członkowie zarządu: Robert Baryła i Andrzej Górczyński. Byli też posłowie z województwa łódzkiego: Anna Milczanowska, Robert Telus, Antoni Macierewicz i Piotr Polak, senator Wiesław Dobkowski oraz Janusz Wojciechowski, europejski komisarz ds. rolnictwa. Miasto Radomsko reprezentował Prezydent Jarosław Ferenc wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Tadeuszem Kubakiem, a powiat radomszczański starosta Beata Pokora oraz Przewodniczący Rady Powiatu Krzysztof Zygma. Byli też radni wojewódzcy z Iwoną Koperską, przewodniczącą Sejmiku Województwa Łódzkiego na czele oraz samorządowcy z całego Łódzkiego.

„Bóg zapłać za Waszą ciężką pracę, dziękuję za Wasze spracowane ręce, i tak po ludzku, dziękuję za to, że jesteście” – tak marszałek Grzegorz Schreiber zwrócił się do gospodarzy z całego Łódzkiego podczas ceremoniału dożynkowego. – „To jest dzień podziękowań. Dziękuję rolnikom, sadownikom, hodowcom bydła, trzody i drobiu, ale dzisiaj szczególnie chciałem podziękować pszczelarzom. Brawo za Waszą aktywność i obecność” – dodał.

Miód z łódzkich pasiek był rozdawany razem z dożynkowym chlebem. Wielki i piękny bochen marszałkowi Schreiberowi wręczyli starościna i starosta dożynek, czyli Roma Kluska i Emil Krakowski, gospodarze z powiatu radomszczańskiego. Razem z marszałkiem dożynkowy chleb podzielił prezydent Jarosław Ferenc a także starosta Beata Pokora.

W czasie uroczystości zostały ogłoszone wyniki konkursu na „Najpiękniejszy Wieniec Województwa Łódzkiego”. Pierwsze miejsce zajęło KGW Kogel Mogel z Rajska Małego w pow. piotrkowskim, drugie Stowarzyszenie Dla Naszej Wsi Wicie z gm. Kocierzew w pow. łowickim, a trzecie KGW w Chórkach z gm. Grabów w pow. łęczyckim. Po ceremoniale dożynkowym wszyscy jego uczestnicy w barwnym korowodzie przeszli do parku Solidarności, gdzie odbył się wielki plenerowy piknik rodzinny.

Marszałek razem z gośćmi jako pierwsze odwiedził stoisko Miasta Radomska, które zostało zaaranżowane i wykonane przez pracowników Miejskiego Domu Kultury, gdzie królowała „dożynkowa Pani” wykonana z kłosów tegorocznych zbóż. Na stoisku pracownicy urzędu miasta serwowali pyszną zalewajkę oraz kaszę z omastą przygotowaną przez panią Julitę Sadawę.

O podniebienie wszystkich gości wydarzenia zadbały koła gospodyń wiejskich, których stoły uginały się od smakołyków. Swoje stoiska mieli również pszczelarze, gdyż w czasie tegorocznych dożynek obchodzony był także XI Wojewódzki Dzień Pszczelarza. Była strefa zabaw dla dzieci z dmuchańcami, trampolinami i plenerowymi szachami i strefa militarna oraz strefa gastronomiczna. A na parkingu przy starostwie stanął Mobilny Wirtualny Teatr Historii.

W czasie dożynek został rozstrzygnięty konkurs „Łódzkie smakuje”. Jury oceniało dania i desery, które zostały przygotowane przez koła z całego województwa. W kategorii „Wytrawne smaki Łódzkiego” pierwsze miejsce (nagroda 5 tys. zł) zajęło Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Woli Mąkolskiej za „Śliwkę schabem otuloną w duet z kluchami złączoną”. Drugie miejsce przypadło KGW w Kędziorkach „Zakręceni” z pow. brzezińskiego za „Kędziorkowską zachciewajko-zalewajkę”, a trzecie Polsko-Ukraińskiemu KGW Łódź-Byszewy z pow. łódzkiego wschodniego za „Rybę faszerowaną świąteczną”.

W kategorii „Słodkie smaki Łódzkiego” wygrało KGW w Pniewie z pow. kutnowskiego za „Tradycyjnego jeża wśród darów lasu”.

Podczas dożynek nie zabrakło także sporej dawki znakomitej muzyki. Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się artyści ludowi – zespoły Ciebiałdowianie, Piliczanie oraz Bałdrzychowianie. Później przyszedł czas na gwiazdy – publiczność bawiła się przy przebojach zespołów Turnioki i Feel. Wystąpił także ulubieniec młodzieży Dawid Kwiatkowski i legenda światowej muzyki, frontman zespołu Genesis Ray Wilson.

„Bardzo się cieszę, że Miasto Radomsko zostało po raz pierwszy wybrane na gospodarza dożynek wojewódzkich. To było naprawdę duże przedsięwzięcie i udana impreza, na którą przybyło mnóstwo gości z całego regionu” – zauważa prezydent Jarosław Ferenc. –„ Odwiedzając stoiska kół gospodyń wiejskich oraz innych wystawców usłyszałem wiele pozytywnych słów. O naszym mieście mówiły także media regionalne, ale też ogólnopolskie” – dodaje.

K KIK