Wystawę „Dawna Poczta w Częstochowie” można zwiedzać do końca czerwca od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 14.00, w budynku przy ul. Rejtana 13, gdzie mieści się Archiwum Państwowe w Częstochowie. Uroczystego otwarcia dokonali przedstawiciele organizatorów: dyrektorka Archiwum – Elżbieta Surma-Jończyk oraz Prezes Zarządu Okręgu Częstochowskiego PTF Jacek Kubczyk.
Wystawa otwarta została 9 czerwca – w dniu Międzynarodowego Dnia Archiwów. Miło więc, że uczestnicy wernisażu pamiętali o święcie, a Jacek Tomczyk, szef Częstochowskiego Towarzystwa Genealogicznego, złożył gospodarzom życzenia, dziękując za ich pracę.
Na wystawie przedstawione zostały materiały archiwalne wydobyte z magazynów w gmachu przy ul. Rejtana. Pokazują działalność Poczty w naszym regionie od niemal początku XIX wieku – najstarszy dokument pochodzi z 1815 roku. Kuratorka wystawy – Ewa Dubaj, przeprowadziła przybyłych gości przez historię działalności Poczty aż do roku 1945, pokazując najciekawsze i najcenniejsze dokumenty, również te sporządzone w języku rosyjskim z ich szczegółowym omówieniem. Niektóre ofrankowane pierwszymi w historii naszego kraju znaczkami lub zastępującymi je stemplami, także woskowymi pieczęciami.
Drugim przewodnikiem był Edward Kubica z Polskiego Związku Filatelistów. On zaprezentował wystawione eksponaty ze swoich zbiorów oraz zbiorów kolegów kolekcjonerów. Były wśród nich również znaczki i dokumenty związane bezpośrednio z historią oraz organizacją poczty w naszym regionie.
Wystawę uzupełniają skany zdjęć z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Są też aranżacyjne niespodzianki, jak choćby okienko pocztowe wyposażone w takie rarytasy jak książka telefoniczna (kto by pomyślał, że już dołączyła da zabytków!), maszyna do pisania (należąca kiedyś do Ludwika Wawrzynowicza), lampowe radio Aria oraz ebonitowy czarny telefon (własność dziadka Ewy Dubaj – ale to sekret!). Ciekawostką są eksponowane projekty budynku poczty przy ul. Śląskiej, pochodzące z pracowni Adolfa Szyszko-Bohusza (a bezpośrednio z Archiwum Państwowego w Krakowie). Wystawy w budynku przy ul. Rejtana 13 pilnuje umundurowany galowo listonosz wyposażony w rower. Złodzieje drżyjcie!
Tadeusz Piersiak, fot. Archiwum Państwowe, Tadeusz Piersiak
Czytaj także: DKF „Rumcajs”. Ku pamięci prekursora