fbpx

„Ambasador Srebrnego Pokolenia”. Częstochowianie docenieni za wspieranie środowiska senioralnego

W czwartej edycji wojewódzkiego konkursu „Ambasador Srebrnego Pokolenia” za wspieranie środowiska senioralnego uhonorowano prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka. Z kolei m.in. za upowszechnianie profilaktyki zdrowotnej doceniono Elżbietę Markowską z Częstochowskich Amazonek.  

Celem konkursu ,,Ambasador Srebrnego Pokolenia” organizowanym przez Zarząd Województwa Śląskiego było uhonorowanie wyróżniających się w życiu społecznym seniorek i seniorów, jak również osób, które same jeszcze do środowiska senioralnego nie należą, za to wspierają je w ramach pełnionych funkcji, zdając sobie sprawę z ciągle rosnącej roli polityki senioralnej. Nagrodzono więc tych, którzy mogą być dla innych seniorek i seniorów pewnego rodzaju inspiracją, a także liderki i liderów samorządowych animujących programy na rzecz tej grupy.

"Ambasador Srebrnego Pokolenia". Częstochowianie docenieni za wspieranie środowiska senioralnego 2
fot. Łukasz Kolewiński/UM Częstochowa

Finał konkursu zorganizowano 14 marca w Teatrze Śląskim w Katowicach. Dwie nagrody przypadły dla Częstochowy, Jednym z ,,Samorządowców Przyjaznym Seniorom 2023” został bowiem prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Z kolei tytuł ,,Ambasadora Srebrnego Pokolenia z Sercem” przypadł Elżbiecie Markowskiej, prezesce Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki. Doceniono ją choćby za działania na rzecz podnoszenia świadomości zdrowotnej oraz upowszechniania profilaktyki schorzeń onkologicznych – w różnych środowiskach, wśród osób w różnym wieku.

W imieniu prezydenta Częstochowy wyróżnienie odebrał pełniący obowiązki dyrektora Urzędu Miasta Marek Czerwiński, a statuetkę dla Elżbiety Markowskiej przekazano na ręce dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Małgorzaty Mruszczyk – instytucja ta bowiem zgłosiła kandydaturę prezeski Częstochowskich Amazonek.

"Ambasador Srebrnego Pokolenia". Częstochowianie docenieni za wspieranie środowiska senioralnego 3
fot. Kacper Jurkiewicz/wkatowicach.eu

W gronie wyróżnionych znalazły osoby z całego województwa – np. działające w Radach Seniorów, kierujące instytucjami pomocowymi, w tym Domami Pomocy Społecznej, a także działaczki i działacze samorządowi oraz osoby aktywne w innych podmiotach, także z sektora pozarządowego.

Według opublikowanych pod koniec zeszłego roku danych GUS, w kolejnych dekadach spodziewany jest stały wzrost populacji w wieku senioralnym – w 2060 r. w Polsce ma mieszkać 11,9 mln osób starszych (38,3 proc. ogółu ludności). Większość osób w wieku senioralnym mieszka w miastach. Przeważają wśród nich kobiety (tak jak w całej populacji). W 2022 r. ponad jedna czwarta seniorów (26,1 proc.) mieszkała w dwóch województwach – mazowieckim i właśnie śląskim.

mat. UM Częstochowy