Aktywni seniorzy uczą się pływać oraz przygotowywać zdrowe dania

0
251
fot. UG Koziegłowy

“Zdrowo i sportowo” to nazwa zadania publicznego współfinansowanego z budżetu Województwa Śląskiego w ramach małych grantów dla seniorów z gmin Koziegłowy oraz miasta Myszków.

Realizowane są przez Koziegłowski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Głównym celem zadania jest aktywizacja oraz integracja 50 seniorów w wieku 60 + w okresie epidemii Covid-19 z Gminy oraz Miasta Koziegłowy i Gminy Myszków.

W ramach zadania odbywały się zajęcia na basenie w Myszkowie w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji dla 24 osób a także warsztaty kulinarne z profesjonalnym edukatorem kulinarnym dla 36 osób w siedzibie zadaniowej KUTW przy Zespole Szkół w Koziegłowach. Zajęcia na basenie prowadzone były przez instruktorów z Akademii Recreo. Grupa była podzielona na początkujących i “trochę” zaawansowanych. Choć większość seniorów w grupie była “na brodziku”, podejście instruktorów oraz przyjazna atmosfera wpłynęła na uczestników bardzo pozytywnie i chętnie przełamywali barierę strachu przed wodą i seniorzy przechodzili na głęboką wodę, przy czym dobrze się bawiąc. Dla wielu z nich była to pierwsza okazja do podjęcia nauki pływania wraz z instruktorem, zwłaszcza dla seniorów z Gminy Koziegłowy.

W czasie zajęć kulinarnych Pani Agnieszka, właścicielka firmy cateringowej przedstawiła uczestnikom zalety przeróżnych dań, między innymi: z dyni, fasoli oraz oliwek w zdrowej diecie. Przy instruktorach uczestnicy przygotowywali zupy krem, pasty do kanapek – smalec z fasoli, pasta z oliwek (tapenada), humus z suszonych pomidorów, sałatka z kaszą bulgur z granatem, sałatki z owoców oraz owocowe ciasta. Wszystkie potrawy były smaczne a przede wszystkim zdrowe. Po degustacji dań wszyscy uczestnicy otrzymali szczegółowe przepisy. Realizacja zadania potrwa do 13 grudnia.

K KIK