fbpx

„Aktywna wiosna” w natarciu, na przekór zmiennej pogodzie i zmiennym nastrojom

Spacerują, jeżdżą na rolkach i na rowerze. Dzieciaki i młodzież z częstochowskich szkół i przedszkoli uczestniczą w kampanii społecznej „Aktywna wiosna”.

Kampania społeczna „Aktywna wiosna” ruszyła 11 kwietnia. Swój udział zgłosiły 22 miejskie przedszkola oraz 36 szkół podstawowych (w tym placówek kształcenia specjalnego), a deklarację uczestnictwa złożyło ok. 2 tys. dzieci i 250 pedagogów, pracowników szkolnej administracji i obsługi.

Dla nich droga do szkoły i ze szkoły nie polega już tylko na zajęciu miejsca w samochodzie, ale na tym, by skorzystać z roweru, rolek, odkurzyć kijki do nordic walking czy hulajnogi.

Dzieciaki, rodzice, nauczyciele i opiekunowie każdego ranka przemierzają szkolne ścieżki, w inny niż dotąd sposób. Jakość powietrza na szczęście już się poprawiła i może dzięki potrzebie korzystania z tras rowerowych i spacerowych zwrócimy uwagę także na ich kondycję?

Akcja organizowana jest przez Miasto Częstochowę, Wydział Edukacji UM oraz Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych. To jeden z elementów programu profilaktyki zdrowotnej wśród dzieci i młodzieży. W dzisiejszych czasach częstszym zjawiskiem jest zwolnienie w wf-u niż poszukiwanie takich form aktywności, które będą odpowiadać dzieciakom.

Pora to zmienić, a na zmiany podobno nigdy nie jest za późno. Aktywni rodzice i nauczyciele, to również zdrowe i chętne do ćwiczeń dzieciaki. Przykład idzie z góry. Pamiętajmy o tym.

Zdrowe nawyki, ruch na świeżym powietrzu, spacery, bieganie, jazda na rowerze, procentują w dorosłym życiu. O wiele łatwiej będzie oderwać się od komputera i znaleźć przerwę na chwilę ruchu, jeśli poznamy ile korzyści może przynieść choćby kilkukilometrowy spacer.

Dzieciaki ze szkół i przedszkoli potrzebują motywacji i wsparcia dorosłych, a „Aktywna wiosna” może przynieść jeszcze więcej korzyści. Poza kondycją fizyczną, plusem jest dodatkowy czas spędzony z bliskimi, czas na rozmowę i wspólne działanie.

„Aktywna wiosna” to także forma zdrowej rywalizacji. Szkoły walczą o punkty, a punkty podwajają się, gdy dzieci przebywają drogę do szkoły razem z rodzicami lub opiekunami. Najbardziej zaangażowani, zostaną nagrodzeni w kilku kategoriach: indywidulanej (osobno uczniowie i pracownicy), klasowej i szkolnej.

Rywalizacja potrwa do 23 czerwca, przyznanie nagród zaplanowano na początku nowego roku szkolnego podczas obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (16-22 września).

Kto jest aktywny tej wiosny i bierze udział w kampanii?