fbpx
Strona głównaKultura i rozrywkaAkcja "Czytaj PL" ponownie w Częstochowie. Do czytania i słuchania 12 bestsellerowych...

Akcja “Czytaj PL” ponownie w Częstochowie. Do czytania i słuchania 12 bestsellerowych książek

Do końca listopada, dzięki akcji “CZYTAJ PL”, czytelnicy mogą korzystać z darmowych e-booków i audiobooków.

,,Czytaj PL” już od 7 lat promuje czytelnictwo w Polsce i poza jej granicami. Z akcji (określanej jako największa czytelnicza w naszym kraju) skorzystało dotychczas kilkaset tysięcy osób z blisko 50 krajów. Tylko w ubiegłym roku ponad 47 tys. użytkowników zrealizowało ponad 110 tys. wypożyczeń!

W tym roku wydarzenie znów umożliwia bezpłatne pobieranie e-booków i audiobooków. Promuje czytelnictwo na łamach serwisów literackich online i w mediach społecznościowych, choć zachęty do czytania mają się też pojawiać w przestrzeni uczestniczących w akcji 31 miast partnerskich. Wśród nich ponownie znalazła się Częstochowa. Na liście są również m.in. Białystok, Grudziądz, Przemyśl, Olsztyn i Zielona Góra.

Hasło tegorocznej edycji, czyli ,,Akcja nie z tej ziemi”, stanowi nawiązanie do trwającego Roku Stanisława Lema i obchodów setnej rocznicy urodzin wybitnego pisarza. To nie jedyny powód, bowiem – jak zapewniają organizatorzy – proponowane tym razem lektury są… nieziemsko wciągające.

Udział w akcji jest bardzo prosty: wystarczy pobrać bezpłatną aplikację Woblink z App Store lub Google Play i przejść do zakładki ,,Czytaj PL”. Po zeskanowaniu kodów można pobierać bezpłatne e-booki i audiobooki z listy 12 tytułów.

Akcja "Czytaj PL" ponownie w Częstochowie. Do czytania i słuchania 12 bestsellerowych książek 1
“Czytaj PL” (mat. prasowe)

Lem, Filipowicz, Małecki, Witkiewicz…

Na jakie propozycje postawiono w tym roku? Oczywiście nie mogło zabraknąć wspomnianego Lema. Stąd jego opowiadania zebrane w tomie „Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników” oraz napisana przez syna pisarza, Tomasza, biografia ojca „Awantury na tle powszechnego ciążenia”.

Wśród 12 tytułów – dostępnych za darmo w formie e-booków i audiobooków przez cały listopad – znalazły się też aż cztery reportaże. Są to: „Lajla znaczy noc” Aleksandry Lipczyk (autorka dostała za nie Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza), „Gorzkie pomarańcze” Dionisiosa Sturisa (w 2014 r. nominowane do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego), rozmowy o chorobach współczesnego świata pod tytułem „Chwilowa anomalia” Tomasza Michniewicza oraz „Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie” pod redakcją Beaty Szady (pierwsza w Polsce antologia reportażu z Ameryki Południowej).

Kryminał w tym roku reprezentują dwie pozycje – „Wiosna zaginionych” Anny Kańtoch i „Żałobnica” Roberta Małeckiego.

Nawiązując do hasła “Czytaj PL”, organizatorzy zachęcają również do literackich podróży na inne planety. Umożliwi to lektura „Per aspera ad astra” Roberta J. Szmidta oraz „Nie ma tego złego” Marcina Mortki. Do świata fascynującej natury przeniesie czytelników zaś ,,Formikarium” Kornela Filipowicza. Historię o miłości opisano z kolei w „Srebrnej łyżeczce” Magdaleny Witkiewicz.

Co ważne, po raz pierwszy z akcji będą mogli skorzystać nie tylko użytkownicy smartfonów i tabletów, ale również czytników (jak Kindle™ czy inkBOOK). E-booki będzie można czytać na urządzeniach inkBOOK po pobraniu specjalnie przygotowanej aplikacji Woblink bezpośrednio na czytniku. Użytkownicy Kindle™ z kolei będą proszeni o synchronizację czytnika z kontem Woblink, przy użyciu aplikacji Woblink na komputery PC.

Organizatorami akcji “Czytaj PL” są Miasto Kraków, KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Woblink, a partnerem strategicznym –  Instytut Książki. Akcję dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Szczegóły: czytajpl.pl.

Pełna lista dostępnych książek

1. Kornel Filipowicz „Formikarium” (Wydawnictwo Znak)
2. Anna Kańtoch „Wiosna zaginionych” (Wydawnictwo Marginesy)
3. Tomasz Lem „Awantura na tle powszechnego ciążenia” (Wydawnictwo Literackie)
4. Stanisław Lem „Fantastyczny Lem. Antologia opowiadań według czytelników” (Wydawnictwo Literackie)
5. Aleksandra Lipczak „Lajla znaczy noc” (Wydawnictwo Karakter)
6. Robert Małecki „Żałobnica” (Wydawnictwo Czwarta Strona)
7. Tomasz Michniewicz „Chwilowa anomalia” (Wydawnictwo Otwarte)
8. Marcin Mortka „Nie ma tego złego” (Wydawnictwo SQN)
9. Dionisios Sturis „Gorzkie pomarańcze” (Wydawnictwo Poznańskie)
10. Beata Szady „Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie” (Wydawnictwo Dowody na istnienie)
11. Robert J. Szmidt „Per aspera ad astra” (Wydawnictwo Rebis)
12. Magdalena Witkiewicz „Srebrna łyżeczka” (Wydawnictwo Filia)

ZS

WSPS - studia magisterskie - ratownictwo medyczne, pielęgniarstwo
deklaracja dotycząca źródła ciepła
Dom Konopiska Jamki

Popularne

- Advertisment -