Psy to zwierzęta, które od zarania dziejów wiernie towarzyszą człowiekowi, są właściwie traktowani jako członkowie rodziny. Warto zatem dowiedzieć się nieco na temat tych (sic!) niesamowitych czworonogów.
Historia przyjaźni psa i człowieka sięga dziesiątki tysięcy lat wstecz – to naprawdę spory kawałek czasu. Ta przyjaźń rozpoczęła się między myśliwymi, a czworonogami, które pomagały w polowaniach – na tym szczeblu rozpoczął się właściwie proces udomowiania tych zwierząt.
Historia wielkiej przyjaźni, która trwa
Psów do polowań używali dawni myśliwi z Syberii, już ponad 10 tys. lat temu. Inne szczątki, które mogą wskazywać na współistnienie psów i ludzi, odnaleziono w zachodniej Europie i na Bliskim Wschodzie. O udomowionych psach, pełniących przeróżne funkcje w świecie ludzi wspominają pisma sumeryjskie sprzed 6 tys. lat.
W owych czasach pies domowy był już naturalną częścią ludzkiej kultury. Jednak najwcześniejsze ślady przyjaźni psa z człowiekiem sięgają ponad 30 tys. lat p.n.e. Taki stan rzeczy potwierdziły wykopaliska w jaskiniach na terenie obecnej Belgii i Niemiec.
Czy psy naprawdę pochodzą od wilków?
Najnowsze badania naukowców potwierdzają spekulacje, że pies domowy pochodzi bezpośrednio od wilków, które żyły dziko w Europie i Azji ponad 120 tysięcy lat temu. Natomiast do rozszczepienia linii genetycznej doszło już 100 tysięcy lat temu.
Oddzielnym gatunkiem pies stał się dopiero ok. 40 tys. lat temu. Proces ten dodatkowo przyspieszyło udomowienie przez człowieka. Spowodowało to również pojawienie się kolejnych, czasem bardzo różnych psich ras, prawdopodobnie na skutek krzyżowania się wilków z szakalami czy kojotami.
Chociaż psy zostały udomowione tysiące lat temu, zachowały swój zwierzęcy instynkt. Można to dostrzec m.in. w sytuacjach, gdy wyją do księżyca, czy traktować swojego pana jako przywódcę stada. Poza tym, pozostawione same sobie – potrafią połączyć się w watahy.
Wielu właścicieli tych cudnych czworonogów zna odpowiedź: psy mają uczucia. Ponadto, potrafią się złościć, zawodzić, a nawet zakochiwać! Emocje nie są obce w ich świecie, te zwierzęta to naprawdę pełne empatii i altruizmu stworzenia. Jednakowoż – nie posiadają poczucia winy, a co za tym idzie – sumienia.
Jak zatem uczą się, że czegoś nie wolno im robić? Właśnie dzięki zdolności rozróżniania emocji u swojego właściciela. Gdy zrobią coś złego, doskonale potrafią odczytać gniew na jego twarzy, a co za tym idzie – czują, że nie uszczęśliwiło go dane zachowanie.
Jakie psy żyją najdłużej?
Najdłużej żyją te psy, które mają długie pyski, podobnie, jak ich pradawni przodkowie – wilki. Najkrótszą długość życia osiągają czworonogi posiadające płaskie pyszczki, czyli m.in. mopsy, buldogi francuskie, boksery, pitbulle. Ponadto, długość życia tzw. kundelków zwykle jest większa, niż ich rasowych krewnych.
red.