W tym roku częstochowska Miejska Galeria Sztuki fetuje swoje 45-lecie. W programie jubileuszu znalazło się miejsce na październikowy recital Hanny Śleszyńskiej i listopadowy koncert Włodzimierza Nahornego zatytułowany „Jego portret”.
Przypomnijmy: historia Miejskiej Galerii Sztuki sięga 1977 r., gdy w Częstochowie, wzorem innych miast wojewódzkich powołano Biuro Wystaw Artystycznych. W 1990r. do struktur administracyjnych instytucji włączono Ośrodek Kultury Filmowej, który dziś znamy jako Kino Studyjne OKF Iluzja.
Z kolei w 1995 r. miasto, w ramach tzw. programu pilotażowego, przejęło od państwa wszystkie instytucje kultury, w tym również Biuro Wystaw Artystycznych, które stało się instytucją samorządową z nową nazwą Miejska Galeria Sztuki.
Na kształt i charakter działalności Miejskiej Galerii Sztuki i Ośrodka Kultury Filmowej przez wszystkie minione lata oddziaływali pracujący tu ludzie. Szczęśliwie dla instytucji zawsze był to zespół ludzi kompetentnych i zaangażowanych, którzy swoją pracą przyczyniali się do upowszechniania kultury i budowania więzi z jej odbiorcami. Na czele zespołu stali zaś: Stanisław Banek (dyrektor BWA w latach 1977-1991), Wojciech Skrodzki (dyrektor BWA w 1991 r.), Marian Panek (dyrektor BWA i MGS w latach 1992 – 1997) oraz Czesław Tarczyński (dyrektor MGS w latach 1997 – 2014). Od 2015 r. Miejską Galerią Sztuki szefuje zaś Anna Paleczek- Szumlas.
Recital Hanny Śleszyńskiej
W ramach jubileuszowych propozycji galeria przygotowała m.in. dwa wyśmienite koncerty. Oba odbędą się w sali kina OKF. Pierwszy zaplanowano na 26 października. O godz. 19 ze swoim recitalem wystąpi Hanna Śleszyńska. Jej nazwiska nie trzeba nikomu przedstawiać. To znakomita aktorka filmowa i teatralna, uwielbiana przez publiczność, obdarzona wielką siłą głosu i równomiernym talentem. Jej aktorską specjalność stanowią przede wszystkim spektakle muzyczno-kabaretowe.
Podczas występu zabrzmią m.in. filmowe przeboje z repertuaru Lizy Minnelli – „New York, New York” oraz „Mein Herr”, musicalu Chicago (jak utwór „Mama Morton (When You’re Good to Mama)”, czyli wielkie hity musicalowe śpiewane po polsku i w polskiej adaptacji.
Według zapowiedzi koncert ma trwać dwie i pół godziny. Bilety kosztować będą 70 zł i już niebawem można o nie pytać w kasie przy Al. NMP 64.
Koncert „Jego portret”
Utwór „Jej portret” to z pewnością jedna z najważniejszych polskich piosenek minionego stulecia. Powstała jako utwór instrumentalny, skomponowany przez Włodzimierza Nahornego, ale przed X Krajowym Festiwalem Piosenki Polskiej w Opolu w 1972 r. zadecydowano o dodaniu do muzyki tekstu i znalezieniu wokalisty. Artyści, którzy ostatecznie współtworzyli „Jej portret”: Włodzimierz Nahorny – kompozytor, Jonasz Kofta – autor tekstu oraz Bogusław Mec – wokalista, stanowili doskonałe trio. Ostatecznie piosenka wygrała festiwal i na stałe weszła do kanonu polskiej piosenki rozrywkowej. Nic dziwnego zatem, że tytuł koncertu urodzinowego twórcy, Włodzimierza Nahornego, nawiązuje do tytułu tego utworu.
Wydarzenie zatytułowane „Jego portret” nawiązuje do 80. rocznicy urodzin pianisty, kompozytora i aranżera nazywanego „Chopinem jazzu”. Jednak to nie jedyny świętowany jubileusz. Dopełni go 50-lecie powstania słynnej kompozycji.
W sobotę, 12 listopada o godz. 18 zabrzmią najważniejsze utwory kompozytora, które Włodzimierz Nahorny wykona w towarzystwie Nuli Stankiewicz (śpiew), Janusza Strobla (gitara), Pawła Pańty (kontrabas) i Cezarego Konrada (perkusja).
Informacje dotyczące cen biletów już wkrótce powinny pojawić się na stronie galeria.czest.pl
Zuzanna Suliga