Już tylko do piątku, 27 maja w Regionalnym Ośrodku Kultury w Częstochowie można oglądać pokonkursową wystawę „Cyberfoto 2022”. Triumfatorką jubileuszowej edycji okazała się Kamila Rosińska-Blade.
W tym roku Międzynarodowy Konkurs Cyfrowej Fotokreacji „Cyberfoto” doczekał się jubileuszowej, 25. odsłony. Historia wydarzenia sięga 1997 r. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie. Dziś to największy tego typu konkurs w Polsce, którego organizatorem jest Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie. Pomysłodawcą i komisarzem konkursu oraz wystawy jest Sławomir Jodłowski, artysta-fotografik, instruktor ds. fotografii i filmu Ośrodka, a także prezes Jurajskiego Fotoklubu Częstochowa.
-Dwadzieścia pięć lat istnienia konkursu „Cyberfoto” to dla mnie jednocześnie ważny i niezapomniany czas kontaktu ze sztuką nową, nowatorską, ale także czas głębokich refleksji nad sensem postrzegania świata. Wiele przez te lata zmieniło się, przewartościowało, nabrało przeciwstawnych znaczeń, aby zaistnieć w sposób odmienny, w innej rzeczywistości. Kontakt bezpośredni z artystami, jak i z ich pracami dostarczył mi niezapomnianych doznań i emocji, tak ważnych w moim życiu. To w dużej mierze dzięki nim kształtował się i dalej formuje się mój światopogląd na zawiłości i złożoności tego, co mnie otacza – zaznacza Jodłowski.
Patronami „Cyberfoto 2022” są Związek Polskich Artystów Fotografików Oddział Śląski oraz Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców, a patronem honorowym – Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.
168 prac 48 autorów
Celem konkursu od początku jest prezentacja możliwości kreacji obrazu poprzez zastosowanie komputera i współczesnych technik obrazowania. Zgłoszenia do jubileuszowej edycji „Cyberfoto” przyjmowano do 1 kwietnia, a konkurs był dostępny dla wszystkich fotografujących. Materiałem wyjściowym do przetworzeń cyfrowych była zaś tradycyjna fotografia bądź fotografia wykonana metodą cyfrową. W tym roku na konkurs nadesłano 168 prac 48 autorów. Na wystawę zakwalifikowano zaś 87 prac 45 autorów. Posiedzenie jury odbyło się 7 kwietnia.
Obradom przewodniczył dr Krzysztof Jurecki, krytyk i historyk sztuki, członek honorowy ZPAF i dziekan ds. nauki Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. W komisji zasiedli także artysta-fotografik Krzysztof Muskalski, prezes Fotoklubu RP Małgorzata Dołowska oraz wspomniany już Sławomir Jodłowski.
Kto otrzymał nagrody?
Wyniki obrad jurorów poznaliśmy 6 maja podczas otwarcia wystawy pokonkursowej w siedzibie ROK-u przy ul. Ogińskiego 13a. Niestety, wśród nagrodzonych nie ma w tym roku reprezentantów Częstochowy i regionu.
Zdobywczynią pierwszej nagrody w wysokości 2,5 tys. zł została Kamila Rosińska-Blade z Warszawy. Nagrodzono prace „Jako na górze, tak i na dole/Wierzę w noce”. Przypomnijmy, że ta sama autorka triumfowała również podczas 23. odsłony „Cyberfoto”. Wówczas doceniono pracę „Nigredo”.
Drugą lokatę zajął Krzysztof Strzoda z Katowic za prace „No title biodive(r) sity [triptich]” (nagroda wynosiła 1,5 tys. zł). Trzecim miejscem (i nagrodą w wysokości 800 zł) komisja nagrodziła zaś Piotra Kosińskiego z Łodzi i prace „(Nie tylko ziemska rzeczywistość)”.
Przyznano także trzy wyróżnienia w wysokości 400 zł każde. Otrzymali je Jacek Szczerbaniewicz z Jeleniej Góry, Eugeniusz Nurzyński z Gdańska oraz Magdalena Samborska z Pabianic.
To nie koniec laureatów. Nagrodę Specjalną Dyrektora Regionalnego Ośrodka Kultury w Częstochowie otrzymał Andrzej Maląg z Warszawy.
Nagrodę przewodniczącego jury Krzysztofa Jureckiego otrzymał Radosław Wróbel z Wrocławia, a nagrodę Małgorzaty Dołowskiej, prezesa Fotoklubu RP otrzymał Andrzej Hajdasz z Poznania.
Nagrodzony został również sam Sławomir Jodłowski. Prezes Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Małgorzata Dołowska odznaczyła go srebrnym medalem za „Fotograficzną twórczość”.
Wystawa trwa do 27 maja
Jeśli chodzi o 45 nazwisk autorów, których prace do 27 maja będzie można oglądać w Galerii Art Foto, częstochowian na niej nie brakuje. Na pokonkursową wystawę trafiły fotografie autorstwa Michała Bogacza, Małgorzaty Kozakowskiej, Tomasza Zająca, Joanny Lamch, Edyty Pilichowskiej, Doroty Pliszki i Joanny Sidorowicz. Na liście autorów znaleźli się również przedstawiciele naszego regionu: Anna Tukajska-Drzazga z Kłobucka, Czesława Włuka z Lublińca oraz Piotr Cieślak z Przystajni.
Podsumowaniem jubileuszowej edycji konkursu jest również dwujęzyczny katalog. Szczegóły: www.rok.czestochowa.pl i www.cyberfoto.czest.pl.
Zuzanna Suliga