fbpx

Święconka – co włożyć do koszyczka, żeby sprostać tradycji 7 błogosławionych darów?

Święconka zawsze odbywa się w Wielką Sobotę. Zgodnie z tradycją, wśród pokarmów powinno się znaleźć 7 błogosławionych darów, które mają nam zapewnić przez cały rok płodność, obfitość, zdrowie oraz dostatek. Wiele osób jednak wkłada do koszyczka znacznie więcej przysmaków.

święconka
źródło: Pixabay

Żywność, zapełniająca koszyczki wielkanocne, nigdy nie była przypadkowa. Każdy przysmak oznaczał coś innego i był zapewnieniem pomyślności na cały rok. Warto więc poznać 7 błogosławionych darów, które powinny znaleźć się także w Twoim koszyczku. W końcu lepiej dmuchać na zimne, czyż nie?

Jajka

Jajko to wedle tradycji chrześcijańskiej symbol odradzającego się życia. W Polsce jajka na Wielkanoc zostały wprowadzone przez niemieckich zakonników. Tradycja wywodzi się z dawnego zakazu spożywania jaj podczas Wielkiego Postu, które na stół powracały ponownie w Wielkanoc. Obecnie, oprócz zwykłych, kurzych jajek, do koszyczka wrzuca się także jajka z czekolady, uwielbiane przez dzieci.

święconka
źródło: Pixabay

Malowanie jajek natomiast to pochodzi z tradycji starosłowiańskiej. Niegdyś był to nieodłączny element Jarych Godów. Wówczas pisanki symbolizowały odnowę, energię, radość życia i urodzaj w nowym roku wegetacyjnym. Pisankami lub kraszankami pradawni Słowianie obdarowywali się w czasie obchodów w celu zapewnienia sobie płodność i urodzaju.

Chleb

Chleb stanowi podstawę życia dla każdego człowieka. Dla Chrześcijan symbolizuje Ciało Jezusa Chrystusa, który zmarł na krzyżu, a także przypomina dwa wydarzenia z Pisma Świętego, kiedy to właśnie Jezus, podczas swojej działalności w Galilei, dokonał cudu rozmnożenia tego pokarmu pomiędzy ludzi. Ponadto chleb gwarantuje pomyślność i dobrobyt.

przepisy święconka
źródło: Pixabay

Do święcenia zwykle odkrawamy kawałek z chleba, który będziemy jeść podczas wielkanocnego śniadania. Coraz częściej spotyka się także miniaturowe chlebki, które są wkładane w całości do koszyczka.

Sól

Sól także ma swoje odniesienie w Piśmie Świętym. Pojawia się w słowach Jezusa, gdy podczas kazania na Górze Tabor, nazywa określeniem ,,sól ziemi” swoich uczniów: ,,Wy jesteście solą dla ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi.”.

Oprócz tego, że sól była określeniem apostołów przez Jezusa, w koszyczku przyprawa ta symbolizuje minerał życiodajny, dawniej posiadający moc odstraszania wszelkiego zła. To także symbol oczyszczenia, bowiem kiedyś używano jej do odkażania, uznawana jest też jako samo sedno istnienia i prawdy.

Wędlina

Zapewnia zdrowie i płodność oraz dostatek, bowiem kiedyś nie każdy mógł sobie pozwolić na ten przysmak. W koszyczku znajduje się w formie szynki, boczku lub kiełbasy z wieprzowiny.

Ser

To symbol przyjaźni i porozumienia pomiędzy człowiekiem a światem przyrody, bowiem jest produktem pochodzącym z mleka krów, owiec czy kóz. Jako element święconki jest gwarancją zdrowia i rozwoju zwierząt domowych.

święconka
źródło: Pixabay

Chrzan

Poświęcony chrzan przyniesie krzepę, siłę oraz zdrowie. Ponadto wzmacnia właściwości pozostałych potraw, które są w wielkanocnej święconce. Najlepiej, gdy korzeń chrzanu święcimy w kawałku, chociaż coraz więcej osób decyduje się raczej na chrzan ze słoika, już starty i często doprawiony.

Ciasto

Ciasto w koszyczku ze święconką jest najmłodszą tradycją. Symbolizuje umiejętności i doskonałość, można się spodziewać, że wkładany jest tam jednak głównie jako popis domowych gospodyń. Słodki wypiek reprezentowany jest głównie przez wielkanocne baby lub babeczki. Poza tym najlepiej jeśli jest to wypiek własnej roboty, a nie kupiony w pobliskiej cukierni.

Zapałki i surowy ziemniak

Niektórzy do swoich koszyczków wielkanocnych wkładają również zapałki, którymi później rozpalą pierwszy ogień w piecu oraz surowego ziemniaka. Po zasadzeniu go na polu, zaskutkuje to lepszym urodzajem.

Oprócz 7 tradycyjnych darów w koszyczku, Wielkanoc wiąże się z szeregiem innych tradycji. Poznaj 5 najciekawszych, klikając w ten link.

Linda Nocoń-Ściebura