Seniorze, uważaj na oszustów
Po raz kolejny w powiecie myszkowskim dali o sobie znać oszuści, którzy wykorzystując zaufanie starszej osoby, oszukały ją i okradły. Oszuści działali dobrze znaną policji metodą „na policjanta”.
Tym razem ofiarą oszustów padła seniorka z gminy Żarki. Kobieta przekazała oszczędności oszustowi podającemu się za policjanta. Seniorka była przekonana, że przekazując pieniądze „policjantowi’, uchroni córkę przed odpowiedzialnością za spowodowanie wypadku drogowego. W rzeczywistości stało się zupełnie inaczej i kobieta straciła swoje oszczędności.
Metoda „na policjanta” jest drugim po tzw. metodzie „na wnuczka” sposobem, w jakim oszuści okradają starsze osoby.
W związku z tą sytuacją Komenda Powiatowa Policji w Myszkowie apeluje o ostrożność i przypomina, że policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy, numerów PIN lub haseł do kont bankowych i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
Seniorze, pamiętaj:
- Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
- Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!
- Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
- Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję.
Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!
JAK
DZIAŁAJĄ OSZUŚCI?
- dzwonią na telefon stacjonarny, a numery wybierają z książki telefonicznej,
- rozmowę prowadzą w taki sposób, aby osoba oszukiwana uwierzyła, że rozmawia z kimś z rodziny i sama wymieniła imię wnuka, czy córki,
- utrzymują stały kontakt telefoniczny lub wykonują do swoich ofiar bardzo wiele połączeń telefonicznych w krótkich odstępach czasu, w celu wywarcia presji psychologicznej i nakłonienia do szybkiego przekazania pieniędzy oraz utrudnienie kontaktu z członkami rodziny, w celu zweryfikowania całej sytuacji,
- kiedy wyczuwają, że osoba oszukiwana ma jakieś wątpliwości co do tożsamości dzwoniącego, oszuści bardzo często stosują szantaż emocjonalny.
Nasz apel o ostrożność kierujemy również do osób młodych- informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą próbować wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na te osoby, które mieszkają samotnie. Zwykła przezorność może uchronić przed utratą zbieranych latami oszczędności.
(Źródło: KPP Myszków)