fbpx

„Włoszka w Algierze” i inne propozycje, które częstochowski OKF przygotował na drugą połowę marca

Druga połowa marca to moc kinowych atrakcji, które oferuje widzom Ośrodek Kultury Filmowej – Kino Studyjne „Iluzja”. Jakie propozycje przygotowano?

Sobota, 19 marca będzie szczególnym dniem w repertuarze częstochowskiej „Iluzji”. O godz. 14 kino ponowienie otworzy się na najmłodszych widzów pochodzących z Ukrainy. Na początku marca z myślą o nich wyświetlono „Toma i Jerry’ego” z ukraińskim dubbingiem. Zainteresowanie seansem było tak duże, że pomysł doczekał się powtórki. Tym razem pora na „Kosmiczny mecz”. Wstęp na pokaz jest darmowy, obowiązują jednak wcześniejsze rezerwacje.

Opera Gioacchinio Rossiniego

Z kolei o godz. 18.55 na ekranie OKF-u zagości „Włoszka w Algierze” Gioacchinio Rossiniego, czyli opera transmitowana z Salzburger Festspiele.

– Przezabawną „Włoszkę w Algierze” wystawia się stosunkowo rzadko, a to z powodu jej utopijnych wymagań wokalnych. Rossini napisał bardzo wdzięczną muzykę, ale jej wykonanie wymaga od śpiewaków wyjątkowych zdolności. Na szczęście na słynnym Festiwalu w Salzburgu zgromadzono obsadę wymarzoną do tego dzieła. Przewodzi jej Cecilia Bartoli w roli tytułowej, włoska śpiewaczka koloraturowa, która specjalizuje się nie tylko w Rossinim, ale także w kompozycjach baroku. Bejem Mustafą, który zakochuje się w cudzoziemce bez pamięci, jest Ildar Abdrazakov. Tego rosyjskiego basa można podziwiać na co dzień na deskach nowojorskiej The Metropolitan Opera i Opéra national de Paris. W tym prześmiesznym przedstawieniu znajdziemy, oprócz świetnego wykonawstwa, wiele humoru i uroczych gagów – zaznacza OKF.

Trzy premierowe pokazy

W trzeci weekend marca w repertuarze zadebiutują też trzy premierowe tytuły. To „Inni ludzie”, „Przeżyć” oraz „Za  duży na bajki”. Pierwszy obraz wyreżyserowała Aleksandra Terpińska. Opowieść o desperackim poszukiwaniu miłości oparto na podstawie powieści Doroty Masłowskiej. Główne role grają Jacek Beler, Sonia Bohosiewicz, Marek Kalita, Magdalena Koleśnik i Sebastian Fabijański.

Z kolei „Przeżyć” to animowany film dokumentalny, który stał się przebojem festiwalu w Sundance – zdobył Wielką Nagrodę Jury w Konkursie Międzynarodowym. Poruszająca historia nastolatka uciekającego z matką i rodzeństwem z ogarniętego wojną Afganistanu do Europy porównywana jest do słynnego „Walca z Baszirem”. Intymną opowieść o dorastaniu i odkrywaniu swojej seksualności wyreżyserował Jonas Poher Rasmussen.

Ostatnia z wymienionych produkcji skierowana jest do młodszej publiczności. Familijny film „Za duży na bajki” wyreżyserował Kristoffer Rus. Waldka gra w nim Maciej Karaś, a towarzyszą mu choćby Karolina Gruszka, Dorota Kolak i Andrzej Grabowski.

Z kolei od 25 marca listę premierowych tytułów dopełni austriacki dramat „Wielka wolność”, który stworzył  Sebastian Meise, a główne role zagrali Franz Rogowski i Georg Friedrich.

Nieco klasyki na ekranie

„Włoszka w Algierze” i inne propozycje, które częstochowski OKF przygotował na drugą połowę marca 2
„Imperium słońca” (mat. OKF)

Druga połowa marca przyniesie także dwa spotkania z cyklu „Klasyka Warner Bros”. 20 marca o godz. 14.15 wyświetlone zostanie „Imperium słońca” Stevena Spielberga z 1987 r. Ekranizację powieści J.G. Ballarda nominowano do Oscara m.in. za najlepsze zdjęcia i dźwięk. W obu tych kategoriach obraz zgarnął zaś nagrodę BAFTA. Obsadę tworzą m.in. Christian Bale i John Malkovich.

Drugi „klasyczny” seans przewidziano na 27 marca, na godz. 14. Tym razem miłośnicy twórczości Clinta Eastwooda przypomną sobie „Co się wydarzyło w Madison Country”. W melodramacie z 1995 r.  opartym na tekście Roberta Jamesa Wallera niezapomniany duet stworzyła z reżyserem Meryl Streep (za rolę Franceski Johnson otrzymała ona m.in. nominacje do Oscara i Złotego Globu).

„Włoszka w Algierze” i inne propozycje, które częstochowski OKF przygotował na drugą połowę marca 3
„2046” (fot. OKF)

OKF kontynuuje również cykl „Wang Kar Wai – Retrospektywa”, w ramach którego 25 marca o godz. 18.15 zaprezentuje „2046”. To skąpana w niezwykłym świetle, pełna zmysłowości i melancholii opowieść o ludziach którzy zakochują się i odkochują zawsze za wcześnie lub trochę za późno. Tytuł filmu odnosi się do numeru hotelowego pokoju, w którym spotykali się bohaterowie „Spragnionych miłości”, a także do niezwykłego pociągu, który kursuje między teraźniejszością, a przyszłością. 

Informacje o biletach i szczegółowy repertuar można znaleźć na stronie www.okf.czest.pl.

Zuzanna Suliga