Od momentu napaści Rosji na Ukrainę Częstochowa solidaryzuje się z braćmi ze Wschodu. Jakie działania podjęto?
Od 24 lutego, czyli dnia rosyjskiego ataku na Ukrainę, nad pl. Biegańskiego unosi się niebiesko-żółta flaga. To jednak nie jedyny symbol częstochowskiej solidarności z narodem ukraińskim. Podobny wydźwięk miał iluminacja wieży jasnogórskiej, która 26 lutego została oświetlona w ukraińskich barwach. Klasztor zaznaczył, że w porozumieniu z władzami państwowymi i samorządowymi gotów jest gościnnie przyjąć uchodźców, dla których przygotowano miejsca w Domu Pielgrzyma.
Informacji na temat różnych form pomocy dla Ukraińców należy szukać przede wszystkim w komunikatach zamieszczanych w portalu miejskim, a także na profilu społecznościowym Miasta Częstochowy na Facebooku. Warto dodać, że najważniejsze informacje zamieszczane są tam także w języku ukraińskim.Aktualności te publikujemy również na naszym portalu gazetaregionalna.com.
Punkt Caritasu i punkt informacyjny
Jak już pisaliśmy, 28 lutego, dzięki współpracy z częstochowskim Caritsem, uruchomiono punkt przy ul. Ogrodowej 24/44. Na miejscu do godzin popołudniowych są przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM, którzy zajmują się kierowaniem uchodźców do miejsc zakwaterowania i przekazują im pakiety startowe z niezbędnymi artykułami higieniczno-kosmetycznymi. Na miejscu uchodźcy mogą skorzystać z ciepłego posiłku, pełne wyżywienie będą mieli też zapewnione w miejscu tymczasowego zakwaterowania. W tej chwili miejsca noclegowe są przygotowane w ośrodkach Caritasu i Domu Pielgrzyma. Pracownicy UM wymieniają się po południu z przedstawicielami Straży Miejskiej, a dzięki wolontariuszom Caritasu możliwość kontaktu z punktem jest przez całą dobę.
Z kolei punkt informacyjny dla obywateli Ukrainy działa w budynku Urzędu Miasta przy ul. Waszyngtona. Z pomocy można skorzystać od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30. Po wsparcie zgłosiła się tu już blisko setka osób.
Obok szkolnych zbiórek prowadzą je także m.in. organizacje pozarządowe jak np. Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Towarzystwo Patriotyczne Kresy, a także częstochowskie firmy.
Pomoc psychologiczna i lekarska
Walczących o wolność można wesprzeć także on-line. Miasto na stronie www.czestochowa.pl podaje bowiem której na pewno skorzystają te miasta, obecnie goszczące uchodźców z rejonów Ukrainy już ogarniętych wojną.
Wydział Edukacji UM oraz Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Częstochowie oferują pomoc psychologiczną zarówno dla ukraińskich dzieci i młodzieży, jak i dorosłych przebywających w naszym mieście. Wsparcie oferują ZPP-P Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1 (ul. Marysia 93 B, tel. 34 361 94 34, 533 300966), ZPP-P Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 (ul. Kosmowskiej 5, tel.34 362 24 24, 739 212 739) oraz ZPP-P Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 3 (ul. Łukasińskiego 40, tel. 34 363 25 50, 533 300 136, możliwość konsultacji w języku ukraińskim).
Warto dodać, że ukraińscy uchodźcy, którzy przekroczyli granicę od 24 lutego mogą skorzystać z placówek służby zdrowia w Częstochowie – lekarza rodzinnego, przychodni specjalistycznych i szpitali; ta pomoc ma być rozliczana i refundowana ze środków NFZ.
Mieszkania i lokale prywatne zgłoszone przez mieszkańców, które mogą zostać wykorzystane przez uchodźców, należy zgłaszać przedstawicielom tworzonej właśnie fundacji Nasz Dom. Pod przewodnictwem Mariany Yemelinovej zrzesza ona osoby pochodzenia ukraińskiego, które pomagają uchodźcom, przyjmują zgłoszenia dotyczące chęci udzielenia im gościny i tworzą bazę osób, chcących pracować jako wolontariusze. Fundacja korzysta z pomieszczeń Wydziału Polityki Społecznej UM przy ul. Śląskiej 3/5 (centrum organizacji pozarządowych). Kontakt: tel. 34 3707 331.
Bezpłatna komunikacja
Zarządzeniem prezydenta wprowadzona została również możliwość bezpłatnego poruszania się uchodźców z Ukrainy komunikacją miejską MPK w Częstochowie. Takie udogodnienie obowiązuje do 31 marca. Obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę od 24 lutego są zwolnieni z opłat za przejazdy komunikacją miejską w Częstochowie. Dokumentem uprawniającym do 100 proc. ulgi jest dokument z pieczątką potwierdzający przekroczenie granicy Ukrainy lub zaświadczenie wydane przez Straż Graniczną.
Dodajmy, że częstochowscy radcy prawni od 3 marca prowadzą bezpłatne dyżury z pomocą prawną w trzech częstochowskich szkołach (SP 31, SP 53, i IV LO im. Sienkiewicza).
W odpowiedzi na apel
O dotychczasowych i planowanych działaniach miasta na rzecz Ukrainy prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk opowiadał podczas spotkania na pl. Biegańskiego.Zapowiedział też, że w ramach solidarności z Ukrainą zamierza zarekomendować Radzie Miasta Częstochowy przerwanie współpracy z dwoma rosyjskimi miastami – Smoleńskiem i Irkuckiem, z którymi nasze miasto ma podpisane umowy o współpracy.
– Co prawda, to nie społeczności tych miast prowadzą wojnę z Ukrainą, ale odpowiadamy na apel mera Kijowa Witalija Kliczki oraz Związku Miast Polskich, mając nadzieję, że ten sygnał dojdzie do rządzących Rosją i wraz z innymi sankcjami wprowadzonymi przez społeczność międzynarodową doprowadzi ostatecznie do zakończenia wojny – mówił prezydent Matyjaszczyk.
Ratując to, co najcenniejsze
O działaniach i planach wspomnianej powyżej Fundacji Nasz Dom mówiła zaś podczas spotkania Mariana Yemelianova. Organizacja oprócz koordynacji wolontariatu na rzecz Ukrainy i przyjmowania zgłoszeń dotyczących kwater prywatnych dla uchodźców, uczestniczy w organizacji sobotnich zajęć dla ukraińskich przedszkolaków prowadzonych po ukraińsku od września w miejskim Zespole Szkolno-Przedszkolnym przy ul. św. Barbary. Planuje też kolejne działania edukacyjne, skierowane zwłaszcza do tych, którzy przyjeżdżają tu teraz, nie znając języka polskiego ani lokalnej specyfiki.
– Ratujecie teraz to, co jest dla nas najcenniejsze: nasze życie, nasze kobiety, nasze dzieciaki, naszą przyszłość. Jako Ukrainka, która mieszka tu już dwa lata, deklaruję, że będziemy wszystkimi siłami razem z Wami działać i nigdy nie zapomnimy, ile dla nas zrobiliście i ile dostaliśmy od Was wsparcia. Będziemy wspierać Polskę, tak jak Polska wspiera teraz Ukrainę – mówiła Yemelianova.
Zuzanna Suliga