fbpx

Wsparcie organizują częstochowskie fundacje, instytucje i osoby prywatne. Cel jest jeden: pomóc Ukrainie

Wsparcie organizują częstochowskie fundacje, instytucje i osoby prywatne. Cel jest jeden: pomóc Ukrainie 1
fot. Agnieszka Małasiewicz/Filharmonia Częstochowska

Nie ma dziś chyba osoby, która nie podkreślałaby wielkiego wsparcia, które Ukraińcy otrzymali od sióstr i braci z Polski. Niezgoda na to, co się dzieje i chęć niesienia pomocy połączyła nasz naród ponad wszelkimi podziałami.

Nie mają znaczenia poglądy polityczne czy religijne. Pomoc niesiona jest przez wszystkich. Organizatorzy poszczególnych akcji i ci, którzy inicjatywy te wspierają, zapytani o to, dlaczego to robią, odpowiadają najczęściej: bo tak trzeba. Pytanie to wydaje im się nawet nie na miejscu. Ta pomoc (w jakiejkolwiek postaci) odbierana jest jako ludzki obowiązek. I ten obowiązek częstochowianie spełniają z ogromnym zaangażowaniem.

Swoje zbiórki i akcje na rzecz Ukrainy organizują fundacje, instytucje kultury, firmy i osoby prywatne. Na bieżąco opisujemy kolejne przedsięwzięcia na portalu gazetaregionalna.com. Jest ich jednak tak wiele, że trudno napisać o wszystkich.

Niemal każdy dzień przynosi nowe pomysły i kolejnych zaangażowanych. Można je śledzić na stronie facebookowej „Częstochowa – pomoc imigrantom z Ukrainy”. Tu można zgłaszać prośby o pomoc w zakwaterowaniu czy odbieraniu z granicy tych, którzy uciekają przed wojną, a także podać listę rzeczy, która danej rodzinie jest potrzebna. Tu deklarują się ci, którzy różnorodne wsparcie oferują (od dachu nad głową, poprzez transport, pomoc prawną, psychologiczną czy zakup żywności, wyposażenia czy leków).

Poniżej przedstawiamy kilka idei pomocy Ukrainie, zachęcając do ich wspierania, a potrzebujących do korzystania z pomocy częstochowian.

Zbiórki organizowane przez Fundacje

Od samego początku pomoc Ukrainie organizuje Fundacja Eurohelp, która w swojej siedzibie w Kościele Shoreline przy ul. Przemysłowej 9. Tam również schronienie znalazły rodziny z dziećmi. Fundacja na bieżąco podaje listę aktualnych potrzeb. Na jej kolejne apele częstochowianie odpowiadają z ogromnym zaangażowaniem.

Najnowszymi inicjatywami są internetowa zbiórka środków finansowych „Otwarte serca dla Ukrainy”, którą można znaleźć na stronie pomagam.pl/eurohelp oraz zbiórka rzeczy, które są najpotrzebniejsze tam, gdzie toczy się walka. To m.in. igły, kleszcze i nożyczki chirurgiczne, piły medyczne, jod, latarki, baterie, power banki, płaszcze przeciwdeszczowe, ogrzewacze dłoni, gaśnice, krótkofalówki, kominiarki, bielizna termiczna i hełmy. Dary te należy przynosić do Parku Handlowego Warta przy Galerii Jurajskiej (ul. Krakowska 45, budynek 6 lok. 62).

Wsparcie organizują częstochowskie fundacje, instytucje i osoby prywatne. Cel jest jeden: pomóc Ukrainie 2
fot. Fundacja Oczami Brata

Rozbudowaną pomoc zaoferowała także Fundacja Oczami Brata, która w kwestii pomocy Ukrainie współpracuje m.in. Fundacją Zustricz. W licznych punktach prowadzonych przez częstochowską fundację (w tym Klubokawiarni i Kawiarni Alternatywa 21) trwają zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy. To choćby leki, opatrunki, żywność z długą datą ważności oraz środki higieny. Oczami Brata zaznacza, że działania Fundacji Zustricz można wesprzeć również bezpośrednio, przelewając środki na numer konta: 44 1750 0012 0000 0000 3829 1904. W tytule należy wpisać: pomoc dla Ukrainy.

Osoby, które chcą wesprzeć organizacje świadczące pomoc, mogą zostać wolontariuszami. Szczególnie o pomoc proszeni są z ci, którzy władają językiem ukraińskim. Wszyscy powinni kontaktować się z biurem fundacji: tel. 533 527 368. Oczami Brata informuje również, że aby zostać dawcą krwi dla poszkodowanych w wojnie, można zgłosić się do Terenowego Oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Budynku Przychodni MSWiA (ul. Kopernika 38). Rejestracja dawców odbywa się w poniedziałki, środy, czwartki i piątki od godz. 7 do 14 oraz wtorki od godz. 7 do 16.

Wsparcie organizują częstochowskie fundacje, instytucje i osoby prywatne. Cel jest jeden: pomóc Ukrainie 3
fot. Fundacja Chrześcijańskie Anioły

Obie te fundacje, podobnie jak Fundacja Częstochowskie Anioły, wysyłały już transporty z pomocą Ukraińcom. Ostatnia z wymienionych prowadzi nadal zbiórkę koców, opatrunków, igieł, strzykawek, środków do dezynfekcji, leków przeciwbólowych i żywności.

Zbiórkę ukierunkowaną na najmłodszych zainicjowało z kolei Stowarzyszenie Yava. Zbierano pieluchy, kaszki, jedzenie w słoiczkach, butelki, smoczki, słodycze, zasypki, pasty i szczoteczki do zębów. Oprócz tego gromadzona była też żywność, bandaże, bielizna i środki higieniczne. Transport darów skierowany został bezpośrednio do Lwowa. Pomoc potrzebującym zapewni tam ksiądz Władysław Biszko, który prowadzi Seminarium, a obecnie udziela wsparcia dzieciom, osoba starszym i wszystkim tym, którzy nie mogą wyjechać z miasta.

Instytucje kultury dla Ukrainy

Kultura i sztuka zawsze opowiadają się po stronie wolności. Nic więc dziwnego, że częstochowskie instytucje kultury nie pozostały obojętne na sytuację na Ukrainie.

W Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater” codziennie od godz. 8 do 20 zbierane są leki, bandaże, plastry i środki do odkażania ran.

Do 6 marca trwa z kolei zbiórka w Teatrze im. A. Mickiewicza. Organizatorzy proszą, by przynosić wyłącznie pozycje z listy, pomoc trafi bowiem na granicę. To m.in. leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, opaski uciskowe, bandaże, małe płyny do płukania jamy ustnej, koce, śpiwory, termosy, butelki na wodę z filtrami i bielizna termiczna dla dzieci oraz dorosłych. Dary należy dostarczać na portiernię teatru w godz. 8 – 21.

Solidarność z Ukrainą okazują na scenie nie tylko aktorzy teatru, ale i artyści związani z Filharmonią Częstochowską. Od 25 lutego wykonawcy występują tam z przypiętymi niebiesko-żółtymi kokardkami, na froncie Filharmonii, na znak solidarności, flagi ukraińskie wywieszone są obok biało-czerwonych.

Wsparcie organizują częstochowskie fundacje, instytucje i osoby prywatne. Cel jest jeden: pomóc Ukrainie 4
fot. Łukasz Kolewiński/Filharmonia Częstochowska

– Jesteśmy dumni z masowej pomocy, jaką nasi rodacy okazują Ukrainie i jeszcze mocniej zachęcamy Państwa, naszych Melomanów, aby wsparcie, jakie Ukraina ma w Polsce i Polakach, miało wymiar nie tylko symboliczny, ale i wymierny, konkretny, mądry. Dlatego przygotowaliśmy informatory, które będą kolportowane podczas naszych koncertów, zawierające listę zweryfikowanych zbiórek. Zachęcamy do wpłat na konkretne cele i koordynowane akcje pomocowe, a szczegóły o nich sprawdzać na stronie pomagamukrainie.gov.pl – zaznacza filharmonia.

Warto dodać, że Ośrodek Kultury Filmowej – Kino Studyjne „Iluzja” oraz OPK „Gaude Mater” przewidziały też darmowe pokazy filmowe dla dzieci z Ukrainy. Pierwsza instytucja zaprosi najmłodszych 5 marca o godz. 14 na bajkę „Tom i Jerry” z ukraińskim dubbingiem, a druga – 19 marca o godz. 16 na film dokumentalny „Amazonia”.

Liczne odruchy serc

Pomoc organizują również firmy i osoby prywatne. Transport humanitarny organizuje m.in. firma Hegelmann. Ciężarówka została podstawiona pod biuro przy ul. Kucelińskiej 22. Dary dla Ukrainy można tam dostarczać w godz. 8-20. Co więcej, na pojeździe znajduje się też numer telefonu do osoby, która wyjdzie odebrać rzeczy o każdej porze. Rzeczy można przynosić również do innej lokalizacji częstochowskiego Hegelmann – przy ul. Bór 59. Punkt jest czynny przez całą dobę. Po przewiezieniu na granicę polsko-ukraińską zebrane środki zostaną rozwiezione busami do miast potrzebujących pomocy humanitarnej m.in. Kijowa, Charkowa, Sumy, Równego, Odessy i Lwowa. Potrzebna jest m.in. żywność, środki higieny i czystości.

W Częstochowie trwa również zbiórka dla Obrony Terytorialnej Lwowa. Leki i opatrunki zbierane są do 4 marca. Inicjatorką zbiórki jest lwowianka pani Ludmiła, która od 30 lat mieszka w Polsce. Jest pilotem wycieczek turystycznych, więc jako tłumaczka zaangażowała się w pomoc na rzecz jej rodaków. – Akcji pomocy jest wiele, podział jest potrzebny, bo wszyscy nie mogą zajmować się wszystkim. Jedni zbierają żywność, inni odzież, kolejni zajmują się kwaterowaniem przybywających tu osób, a ja z moimi przyjaciółmi organizuję pomoc dla Obrony Terytorialnej Lwowa – mówi lwowianka. – Listę rzeczy, które są brygadom najbardziej potrzebne, otrzymałam bezpośrednio stamtąd. Jestem na bieżąco w kontakcie z przyjaciółmi, znajomymi, rodziną – dodaje. Miejscem zbiórki jest ul. 1 Maja 21. Pomoc można dostarczać do 16.

Różny wymiar pomocy

Jednak pomoc nie ogranicza się wyłącznie do zbiórek. Pomysłów jest bowiem wiele. I tak Okręgowa Rada Adwokacka w Częstochowie opublikowała listę adwokatów, którzy pomagają obywatelom Ukrainy. Oprócz kancelarii mieszczących się w Częstochowie, po pomoc można udać się też np. do Radomska, Poczesnej, Olsztyna, Tomaszowa Mazowieckiego czy Piotrkowa Trybunalskiego.

Z kolei biuro nieruchomości Golden Estate pomaga bezpłatnie obywatelom Ukrainy w znalezieniu mieszkania na wynajem. Aktualnie przygotowuje ono listę mieszkań, domów i pokoi, które mogłyby zostać udostępnione lub wynajęte obywatelom Ukrainy. Prosi więc o wsparcie tych, którzy chcieliby udostępnić swój kąt. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt mailowy – biuro@golden-estate.pl.

Częstochowianie dzielą się wiedzą i umiejętnościami. Przykład daje tu Anna Klim, praktyk oddechu transmodalnego. – W obecnym czasie to czego nam potrzeba to troska, o drugiego człowieka, ale także o siebie. Jako praktyk oddechu pracuję z osobami, i ich doświadczeniami, pozwalając ich dotknąć, spojrzeć na nie jeszcze raz, pozwolić im przepłynąć przez ciało – wyjaśnia.

Dla osób z Ukrainy oferuje ona bezpłatne wsparcie i konsultacje, poprowadzenie krótkich sesji oddechowych, technik uziemiających przez oddech, uwalniających stres i napięcia. Spotkania mogą odbywać się w gabinecie lub miejscu pobytu osób zainteresowanych. Z pomocy można skorzystać, dzwoniąc pod numer 502 073 668.

Zuzanna Suliga

Czytaj także: Częstochowski manifest solidarności z Ukrainą. “Precz z Putinem!” – wołano tłumnie na pl. Biegańskiego