fbpx

Plac Pamięci Narodowej do przebudowy. Ma być mniej granitu, a więcej zieleni

Miasto zamierza odnowić Plac Pamięci Narodowej w Częstochowie. Zgodnie z zaprezentowanym w Urzędzie Miasta projektem ma być tam mniej granitu, a więcej zieleni – drzew i krzewów.

Chcemy na tym placu zielonych zmian – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Chcemy by stał się przyjazny i atrakcyjny dla mieszkanek i mieszkańców. Brakuje na nim cienia i roślin. Zmiany oczywiście uwzględniają, że jest to miejsce pamięci, dlatego plac musi zachować swoją godność.

Plan przebudowy placu zaprezentowano na spotkaniu w magistracie. Uczestniczył w nim prezydent Krzysztof Matyjaszczyk oraz architekci: prof. Jacek Budyn (autor pomnika Poległym w Obronie Ojczyzny) i Tomasz Borowiecki– zaprezentowali projekt przebudowy Placu Pamięci Narodowej.

– Propozycja przedstawiona przez profesora Budyna jest zbieżna z zamierzeniem władz Częstochowy, co do wprowadzenia „zielonych” zmian w architekturze tej przestrzeni – przekazało miasto.

Zakłada ona odnowienie placu, który ma być zarówno wykorzystywany przy okazji patriotycznych uroczystości, jak i być miejsce przyjaznym dla mieszkańców. Zmiany zakładają posadzenie na placu i wokół niego drzew i krzewów. Im bliżej środka placu, tym liczba roślin ma być mniejsza. Wzdłuż ulicy Śląskiej projektanci planują posadzić rząd platanów. Jak wynika z zapowiedzi Centrum Usług Komunalnych, zostaną posadzone platany klonolistne o średnicy pnia 20-25 cm i wysokości 4 do 4,5 metra.

Trochę historii:
Budowę Pomnika Poległym w Obronie Ojczyzny z Placu Pamięci Narodowej zainicjowali kombatanci w 1980 roku. Powstał Społeczny Komitet Budowy Pomnika na czele z Eugeniuszem Sucheckim. Zebrano wówczas ze składek 20 mln ówczesnych złotych oraz 36 ton metali kolorowych. Kamień węgielny wmurowano 6 maja 1983 r. W cokole pomnika złożono urny z ziemią spod Monte Cassino, Lenino, znad Bzury, z grobów polskich lotników w Wielkiej Brytanii, powstańców warszawskich, a także prochy ofiar obozu w Auschwitz. Odsłonięcie Pomnika, który jest do dziś miejscem wielu miejskich uroczystości rocznicowych, odbyło się 1 września 1985 roku.