Z głębokim smutkiem żegnamy o. Jerzego Tomzińskiego, znanego i cenionego paulina Jasnej Góry. Do wieczności odszedł w wieku 102 lat.
Dziś w nocy w wieku prawie 103 lat (równolatek odrodzonej Rzeczpospolitej), w szpitalu w Blachowni zmarł o. Jerzy Tomziński, legendarny paulin Jasnej Góry, urodzony 24 listopada 1918 roku w Przystajni (powiat Kłobucki) koło Częstochowy.
Ojciec Jerzy swoje życie związał na stałe z kościołem w wieku 17 lat, wstępując do Zakonu Paulinów. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1944 r. na Jasnej Górze. Był bardzo pilnym uczniem, studiował w Krakowie i Częstochowie filozofię oraz teologię natomiast prawo kanoniczne w Rzymie na Papieskim Uniwersytecie „Gregorianum”.
Mówił o sobie, że jest „człowiekiem Jasnej Góry”, bo tu spędził bardzo dużą część swojego życia. To dzięki jego inicjatywie w sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej dotąd odbywa się Apel Jasnogórski, który zainicjował w momencie aresztowania Prymasa Stefana Wyszyńskiego jako modlitwę o uwolnienie duchownego. Jemu także zawdzięczamy Śluby Jasnogórskie i peregrynację kopii Cudownego Obrazu po całej Polsce. Dodatkowo był trzykrotnie przeorem Jasnej Góry i dwukrotnie Generałem Zakonu Paulinów.
W czasie posługi za granicą propagował kult Matki Bożej Jasnogórskiej i opowiadał o urokach oraz pięknie Polski, jak i samego Sanktuarium i Częstochowy. Ojciec Jerzy Tomziński udzielał się również jako pisarz, a mianowicie był kronikarzem Jasnej Góry, korespondentem Radia Watykańskiego i Biuletynu Biura Prasowego Episkopatu Polski oraz redaktorem Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.