Dziś obchodzimy Światowy Dzień Ubogich

0
741
osoba uboga

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Ubogich. W tym dniu we wszystkich kościołach Rzymskokatolickich zbierana podczas Mszy Świętej taca przeznaczona jest dla osób ubogich.

osoba uboga 2
fot. pixabay.com

Światowy Dzień Ubogich ustanowiony został przez papieża Franciszka w listopadzie 2016 roku w Liście Apostolskim Misericordia et Misera i obchodzony jest na całym świecie pomiędzy 13 a 19 listopada. W tym roku wypada 14 listopada.

Niestety ubóstwo widać na każdym kroku. Jedni znoszą je lepiej, a drudzy gorzej. Osobom, które mają bardzo ciężką sytuację materialną, pomagają specjalne instytucje. Jedną z takich najbardziej znanych jest Caritas Polska, która organizuje zbiórki pieniędzy, żywności, odzieży, zabawek i przyborów szkolnych dla dzieci oraz codziennie wydaje posiłki. W czasie świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocnych organizuje typowo świąteczne spotkanie dla osób ubogich przy zastawionym stole.

Poza Caritasem w Częstochowie działa także niezależne katolickie Towarzystwo  Pomocy im. Św. Brata Alberta, organizujące pomoc osobom w kryzysie bezdomności, jak również samotnym matkom, ofiarom przemocy, dzieciom z rodzin ubogich, osobom starszym i schorowanym, więźniom. Organizuje m.in. wiele ogrzewalni, łaźni, punktów wydawania żywności, odzieży i świetlic.

Kolejnym miejscem, w którym osoby potrzebujące mogą liczyć na pomoc jest Jasna Góra, gdzie paulini od prawie 30 lat wydają żywność, ubrania i środki czystości. Mnisi dbają także by osoby ubogie nie odwróciły się od Boga:

„Obok pomocy materialnej ważne jest też zaradzanie ich potrzebom duchowym, przypominanie im o tym, że najważniejszy jest Bóg, ale i to, że mają oni mimo swej biedy, taką samą godność, jak każdy człowiek” – zauważa o. Zygmunt Bola, opiekun Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego.