fbpx

Seria Harry’ego Pottera obchodzi w tym roku swoje 20-lecie

W listopadzie mija 20 lat od pojawienia się na dużym ekranie pierwszej części przygód małego czarodzieja.

Seria ośmiu filmów o Harrym Potterze trwała od 2001 do 2011 roku. Zyskała fanów na całym świecie. Każdy z nich chciałby znaleźć się w tym magicznym świecie choćby na chwile.

Cykl stanowi adaptację serii siedmiu powieści pod tym samym tytułem autorstwa brytyjskiej pisarki J.K. Rowling (siódma książka została zekranizowana w dwóch częściach). Fabuła wszystkich części osadzona jest w świecie magii, a jego głównymi bohaterami są nastoletni uczniowie Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie Harry Potter, Ron Weasley i Hermiona Granger. Najważniejszym wątkiem całej serii jest walka społeczności czarodziejskiej z czarnoksiężnikiem Lordem Voldemortem.

Seria Harry'ego Pottera obchodzi w tym roku swoje 20-lecie 2
fot. J.K. Rowling autorka powieści o Harrym Potterze na podstawie, których zrobiono film, wikipedia

Odtwórcami głównych ról jest Daniel Radcliffe jako Harry Potter, Emma Watson jako Hermiona Granger oraz Rupert Grint jako Ron Weasley.

Filmów tej serii jest aż 8 ostatnia część została podzielona na dwa party. A tytuły są następujące:

Harry Potter i Kamień Filozoficzny premiera 4 listopada 2001 r., a w Polsce 18 stycznia 2002 r.
Harry Potter i Komnata Tajemnic premiera 3 listopada 2002 r., a w Polsce 1 stycznia 2003 r.
Harry Potter i więzień Azkabanu premiera 23 maja 2004 r., a w Polsce 4 czerwca 2004 r.
Harry Potter i Czara Ognia premiera 6 listopada 2005 r., a w Polsce 25 listopada 2005 r.
Harry Potter i Zakon Feniksa premiera 28 czerwca 2007 r., a w Polsce 27 lipca 2007 r.
Harry Potter i Książe Półkrwi premiera 6 lipca 2009 r., a w Polsce 24 lipca 2009 r.
Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I premiera 11 listopada 2011 r., a w Polsce 19 listopada 2010 r.
Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II premiera 7 lipca 2011 r., a w Polsce 15 lipca 2011 r.

Wszystkie filmy wyprodukowało studio Warner Bros. Pictures wraz z Heyday Films, a ich głównym producentem był David Heyman.

Na początku plan zakładał nakręcenie siedmiu filmów, po jednym na podstawie każdej z powieści pisarki. W czasie przygotowań do ekranizacji czwartego tomu Harry’ego Pottera i Czary Ognia, studio Warner Bros, rozważało adaptację w dwóch częściach z powodu znacznie większej objętości powieści w porównaniu do poprzednich części. Pomysł jednak nie został zrealizowany, ale powrócił przy ostatniej książce, czyli Harrym Potterze i Insygniach śmierci. W marcu 2008 roku studio Warner Bros ogłosiło, iż zostanie ona zekranizowania w dwóch filmach, gdyż nie było możliwości zawarcia całej fabuły powieści w jednej części. Rowling przystała na ten pomysł.

Wszystkie scenariusze, które powstawały do filmu, były konsultowane z Rowling, której scenarzysta obiecał całkowitą wierność pierwowzorowi literackiemu. Autorka pomagała mu w opisywaniu świata magii, zdradzając zastosowania smoczej krwi podczas pracy nad pierwszym filmem. Wszystkie sugestie, które dała autorka były powodem, że pierwszych sześć scenariuszy powstało w czasie, kiedy jeszcze nie wszystkie książki z cyklu były opublikowane. Scenarzysta wyznał, iż dzięki temu że poznał cały cykl, napisanie scenariuszy do adaptacji ostatniej książki było prostsze niż w przypadku poprzednich części.

Seria Harry'ego Pottera obchodzi w tym roku swoje 20-lecie 14
fot. kostium Harrego Pottera, wikipedia

Pierwsze dwa scenariusze stanowiły wierne adaptacje powieści. Od trzeciej części filmu, Harry’ego Pottera i więźnia Azkabanu, scenarzyści powprowadzali więcej zmian w stosunku do literackich pierwowzorów, gdzie było to najbardziej widoczne w czwartej części, Harrym Potterze i Czarze Ognia. Spowodowane było to przede wszystkim coraz większą objętością książek Rowling, których wierne przedstawienie w filmach było niestety niemożliwe z powodów ograniczeń czasowych. Ze scenariuszy niestety zostały pominięte niektóre wątki, takie jak prowadzenie przez Hermionę Stowarzyszenia W.E.S.Z., a także postacie, takie jak Ludo Bagman czy Irytek. W Harrym Potterze i Księciu Półkrwi, o wiele zmniejszono liczbę wspomnień z życia Voldemorta. Największą różnicą było to iż w filmie pojawiły się sceny, których nie było w książkach. Jedną z nich było spalenie Nory w 6 części, które miało na celu dodanie akcji w środku filmu i przełamanie wesołej atmosfery.

Seria Harry'ego Pottera obchodzi w tym roku swoje 20-lecie 15
fot. logo, wikipedia

Zdjęcia do wszystkich części Harrego Pottera odbywały się na terenie Wielkiej Brytanii. Odbywały się przede wszystkim w kompleksie Leavesden Studios w miejscowości Leavesden, która położna jest 32 kilometry od Londynu. Na początku wytwórnia Warner Bros myślała by kręcić sceny w kompleksie Pinewood Studios, ale ostatecznie wybrano Leavesden Studios, gdyż tutaj była większa powierzchnia, dzięki czemu zostały zmieszczone liczne plany, które zostały wybudowane na potrzeby zdjęć i stały tam przez następne lata. Nieburzenie ich było wymuszone faktem, iż filmy powstawały równolegle z powieściami, dzięki czemu w przyszłości mogła zajść potrzeba ponownego skorzystania z wcześniejszych scenografii. Po zakończeniu zdjęć zespół planów zdjęciowych został przekształcony w publiczną atrakcję pod tytułem Warner Bros. Studio Tour London – The Making of Harry Potter. Otwarcie jej odbyło się 31 marca 2012 roku.

Seria Harry'ego Pottera obchodzi w tym roku swoje 20-lecie 16
fot. wnętrze katedry w Gloucester, w której kręcone były sceny osadzone w Hogwarcie, wikipedia

Na początku filmy kręcone były w Leavesden Studios oraz w istniejącym na terenie Wielkiej Brytanii lokalizacjach. Z biegiem czasu coraz więcej planów powstawało w studiu albo było generowane komputerowo, z przyczyn finansowych oraz większej wygody pracy. Sala przepowiedni w piątej części, była pierwszym planem, która stworzona w pełni komputerowo. Łącznie w Leavesden Studios powstało na potrzeby Harry’ego Pottera 588 planów.

Tryb zdjęć musiał być dostosowany do młodego wieku głównych bohaterów. Kręcili oni przez maksimum cztery i pół godziny dziennie, a trzy godziny musieli spędzać na lekcjach, które zorganizowano w zbudowanych salach w Leavesden Studios. Musieli oni dodatkowo odbywać minimum piętnastominutowe przerwy w każdej kolejnej godzinie. To spowodowało wydłużenie zdjęć. Wytwórnia jednak starała się kręcić filmy na tyle szybko, by wiek aktorów zgadzał się z wiekiem postaci, w które się wcielali. Reżyser przyznał, iż właśnie w związku z tempem zdjęć niektóre elementy, przede wszystkim te z udziałem efektów specjalnych, nie zostały wykonane z należytą dokładnością. Z doświadczenia w związku z kręceniem pierwszej części, przy produkcji drugiej części, w pierwszej kolejności postanowił nakręcić sceny wymagające wielu efektów specjalnych, by zajmująca się nimi ekipa miała wystarczająco dużo czasu na pracę.

Seria Harry'ego Pottera obchodzi w tym roku swoje 20-lecie 17
fot. wejście do kompleksu Warner Bros. Studio Tour London – The Making of Harry Potter , wikipedia

K KIK