fbpx

Dziś Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku

Święto obchodzone w Polsce od 2002 roku.

Święto to zostało ustanowione dlatego, by podziękować wszystkim tym, którzy zostali dawcą szpiku oraz komórek krwiotwórczych za najbardziej cenny dar jaki otrzymali ludzie chorzy na nowotwory krwi, czyli możliwości której im dali do powrotu do zdrowia oraz życie. W dniu tym rozpowszechnia się także ideę bycia dawcą i możliwości przystąpienia do Klubu Dawców.

Dziś Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku 2
mat. DKMS

W Polsce na obecną chwilę jest zarejestrowanych 1,2 miliona potencjalnych dawców, ale niestety to wciąż za mało. Wynika to przede wszystkim z braku wiedzy, lęku czy obaw o swoje życie i zdrowie, dlatego też ten dzień jest po to, by przełamać stereotypy i wysłuchać co mają do powiedzenia osoby, które już oddały szpik. Zapewne niektórzy zastanawiają się jak można zostać dawcą szpiku? Należy zgłosić się do najbliższego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, zabrać ze sobą dowód osobisty, wypełnić kwestionariusz oraz deklarację i przygotować się na pobranie krwi. Można również zarejestrować się poprzez Internet. Na stronie DKMS dostępny jest formularz rejestracyjny, należy go wypełnić. W przeciągu dwóch dni na podany przez nas adres zostanie wysłany pakiet rejestracyjny, który zawierać będzie pałeczki do pobrania wymazu z jamy ustnej i formularz do wypełnienia. Rejestracja jest oczywiście bezpłatna.

Szpik kostny jest to miękka ale silnie ukrwiona, posiadająca gąbczastą konsystencję tkanka, która znajduję się wewnątrz jam szpikowych kości długich, a także w małych jamkach, które umiejscowione są w obrębie istoty gąbczastej kości. U osoby dorosłej masa całego szpiku wynosi około 2,5 kg.

Dziś Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku 3
fot. szpik kostny, wikipedia

Przeszczepienie szpiku kostnego to zabieg, który polega na podaniu pacjentowi preparatu, który zawiera komórki macierzyste krwiotworzenia, będące w stanie odtworzyć układ krwionośny pacjenta, który uległ poważnemu uszkodzeniu w czasie poddania go chemioterapii czy radioterapii (przeszczepienie autogeniczne) lub po prostu zastąpić patologiczną hematopoezę chorego (w przebiegu białaczki) szpikiem  od osoby zdrowej (przeszczepienie allogeniczne).  Przeszczep szpiku to także przetoczenie macierzystych komórek hematopoetycznych, które zostały wyizolowane z krwi obwodowej, podczas zabiegu zwanego leukaferezą, po wcześniejszym ich pobudzeniu czyli tak zwanej mobilizacji, przy użyciu cytokin bądź cytostatyków.

Przeszczepienie szpiku kostnego nie musi być poprzedzone mieloablacją, czyli całkowitym zniszczeniem hematopoezy biorcy, spowodowanym chemioterapią czy radioterapią. Istnieje bowiem taka procedura, która zwana jest niemieloablacyjnym przeszczepieniem szpiku bądź przeszczepieniem szpiku z minimalnym kondycjonowaniem inaczej miniallotransplantacja, podczas której stosuje się jedynie odpowiednio silne leczenie immunosupresyjne czyli zapobiegające odrzuceniu przeszczepu, a za zniszczenie układu krwiotwórczego biorcy odpowiadają przeszczepione limfocyty dawcy.

Dziś Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku 4
mat. DKMS

Więcej na temat jak zostać dawcą szpiku znajdziecie TUTAJ.

K KIK