Program Lubiteki „Lubi mi się tu historię poznawać” doceniony przez ORLEN

0
551
Lubiteka

Lubliniecka Lubiteka otrzymała grant od Zarządu Fundacji ORLEN. Za otrzymane pieniądze odbędą się przygotowane dla mieszkańców specjalne atrakcje uświetniające 750-lecie powstania Miasta Lubliniec.

Projekt bez tytułu
fot. Lubiteka

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Józefa Lompy w Lublińcu  w ramach IV edycji programu „Moje miejsce na Ziemi” została doceniona przez Zarząd Fundacji ORLEN w trakcie uroczystej gali wręczenia grantów dla społeczności lokalnych, która odbyła się 6 października 2021 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Jest to ogromne wyróżnienie, ponieważ fundusze otrzymują tylko te inicjatywy, które wyróżniły się oryginalnością projektu oraz przyczynią się do pozytywnych zmian w swoim otoczeniu i zaangażują do działania mieszkańców.

Za projekt „Lubi mi się tu historię poznawać”, którego głównym celem jest budowanie lokalnego patriotyzmu i poszerzanie wiedzy o historii Lublińca lubliniecka Lubiteka otrzymała 20 tys. zł. Trzeba dodać, że jest to największy program grantowy Fundacji ORLEN, a jego beneficjentami mogą być instytucje kultury i sportu, szkoły, przedszkola, stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich i inne organizacje z całej Polski.

Za otrzymany grant Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Józefa Lompy w Lublińcu pragnie uświetnić obchody 750-lecia powstania Miasta Lubliniec. Planowane atrakcje dla mieszkańców to m.in.:

  • historyczne i kreatywne warsztaty
  • zajęcia z programowania;
  • wystawy o dziejach Lublińca w wersji dla dzieci i dorosłych;
  • prelekcje z uwzględnieniem tematyki ekologicznej oraz wiele innych innowacyjnych  działań.

Planowane atrakcje mają przybliżyć społeczności dzieje miasta, obudzić poczucie wspólnoty, zachęcić do jej aktywnego celebrowania oraz nadać obchodom właściwą rangę poprzez wypromowanie historii.