Funkcjonariusze zwalczający przestępczość gospodarczą z Częstochowy ujawnili kolejne nielegalne składowisko niebezpiecznych odpadów. Tym razem – na terenie woj. łódzkiego.
W ostatnich latach nastąpił wzrost liczby występowania tzw. „dzikich” wysypisk śmieci, nielegalnym transgranicznym przemieszczaniu odpadów oraz składowaniu odpadów niebezpiecznych na terenach opuszczonych obiektów, hal i magazynów. Śledczy zwalczający przestępczość gospodarczą z Częstochowy ujawnili kolejne nielegalne składowisko niebezpiecznych odpadów, tym razem na terenie województwa łódzkiego.
Grupa odpadowa z Częstochowy powołana przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach na co dzień prowadzi szereg czynności, mających na celu ujawnianie procederu polegającego na nielegalnym gospodarowaniu odpadami. Czynności operacyjno-rozpoznawcze podjęte w ramach prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Katowicach śledztwa pozwoliły ujawnić kolejne miejsce składowania niebezpiecznych substancji.
W Babsku na terenie hali o powierzchni blisko 2 tys. m kw. przestępcy zgromadzili 872 tony różnego rodzaju odpadów pochodzących z przemysłu chemicznego. Wstępna analiza 49 próbek pobranych przez biegłego wykazała, że w zmagazynowanych tam mauzerach i metalowych beczkach mogą znajdować się substancje zawierające szereg związków organicznych oraz mutagennych, które są niebezpieczne dla życia i zdrowia człowieka. Również sposób składowania odpadów może stanowić realne zagrożenie (np. powodując skażenie środowiska naturalnego w znacznych rozmiarach).
Policjanci pod nadzorem prokuratora sprawdzą między innymi źródło pochodzenia niebezpiecznych materiałów oraz to, gdzie miały one trafić.
Częstochowska policja przypomina, że każdy, kto jest świadkiem procederu nielegalnego składowania odpadów, powinien zawiadomić odpowiednie służby. Przede wszystkim apelujemy do osób, które przebywają w rejonie mało uczęszczanych miejsc, obiektów leśnych, opuszczonych hal czy magazynów o zwracanie uwagi na wzmożony ruch w tym miejscu pojazdów ciężarowych, oraz obcych osób. Zgłoszenia można dokonać dzwoniąc pod numer alarmowy 997 lub 112, a także przez Internet wirtualnie nanosząc na Krajowej Mapie Zagrożeń punkt, w którym może dochodzić do nielegalnego pozbywania się śmieci i odpadów. Tylko wspólne działania pozwolą na wykrycie przestępstw popełnianych przeciwko środowisku naturalnemu.
W myśl art. 183 § 1 kodeksu karnego odpowiedzialności karnej podlega osoba, która wbrew przepisom składuje, usuwa, przetwarza, dokonuje odzysku, unieszkodliwia albo transportuje odpady lub substancje w takich warunkach lub w taki sposób, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu wielu osób, lub spowodować zniszczenie w świecie roślinnym, lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach. Naruszenie tego przepisu skutkuje karą do 5 lat pozbawienia wolności.
ZS