Politechnika Częstochowska pomoże w badaniach nad prawidłowym użytkowaniem paneli fotowoltaicznych Uczelnia wraz z częstochowską spółką Lighthief, specjalizującą się w recyklingu paneli fotowoltaicznych, serwisowaniu i myciu farm fotowoltaicznych oraz reprezentacji producentów i dystrybutorów paneli w BDO, rozpoczęła badania nad wpływem zanieczyszczeń osadzających się na instalacjach fotowoltaicznych, na funkcjonowanie i uzysk z instalacji fotowoltaicznych.
„Nikt nie prowadził w Polsce jeszcze badań na taką skalę – mówi prezes Spółki Lighthief, Marko Hernaiz – zainteresowanie firm – operatorów farm – wejściem w ten projekt trochę nas zaskoczyło.
Zgłaszają się właściciele instalacji i farm z różnych i bardzo ciekawych środowiskowo obszarów w Polsce (instalacje w kopalniach, na fermach drobiu, blisko terenów rolniczych i nadmorskich). Odzew z branży OZE jest bardzo duży i pozytywny, co potwierdza nasze wstępne założenia, że należy iść tą drogą. Celem badań nad zabrudzeniami instalacji fotowoltaicznych jest analiza relacji ich funkcjonalności i uzysku z poziomem zabrudzenia powierzchni modułów. Jednym zdaniem – badamy to co interesuje wszystkich inwestorów – jak często i czym należy myć instalacje, by nie tracić pieniędzy i energii przez zaburzenia w produkcji prądu wynikające z zabrudzeń. Drugim aspektem, który będziemy badać to wpływ podwyższonej temperatury na terenie większych instalacji fotowoltaicznych (wynikający z produkowanego przez panele fotowoltaiczne ciepła) na uzyski energii z ogniw fotowoltaicznych oraz możliwości obniżenia tejże temperatury poprzez nasadzenia roślinne, chłodzenie powietrzem i wodą lub inne metody hybrydowe. Projekt jest oczywiście rozwojowy i opiera się na pragnieniu jak najlepszego wykorzystania dostępnych zasobów, w duchu zrównoważonego rozwoju i rozsądnego korzystania ze środowiska naturalnego.”
Ze strony politechniki projekt nadzorować będą pan dr hab. inż. Adam Jakubas, prof. PCz, pan dr hab. inż. Marek Lis, prof. PCz oraz pan dr inż. Andrzej Jąderko. Ze strony Wydziału Infrastruktury i Środowiska udział bierze natomiast pani dr hab. inż. Beata Jabłońska.
Uczelnia i Spółka Ligthief planują również wybudowanie wspólnej testowej instalacji fotowoltaicznej oraz dalsze badania związane z recyklingiem paneli fotowoltaicznych. Cały projekt wspiera również Urząd Miasta Częstochowa. Więcej informacji na temat badań znaleźć można na stronie www.lighthief.com.