fbpx

82. Rocznica Bitwy pod Mokrą

Obchody odbędą się 31 sierpnia oraz 1 i 5 września.

Co roku na przełomie sierpnia i września organizowane są obchody wybuchu najtragiczniejszego w dziejach ludzkości konfliktu – II wojny światowej. Wspomnienie wszystkich tych, którzy polegli na wielu frontach i bohatersko walczyli z niemieckim i rosyjskim najeźdźcą jest dziejowym oraz pokoleniowym obowiązkiem. W Gminie Miedźno szczególną cześć oraz honor oddadzą żołnierzom Wołyńskiej Brygady Kawalerii. Oddział ten, jako jeden z nielicznych podczas wojny obronnej w 1939 roku, odniósł zwycięstwo nad zmotoryzowanymi oraz pancernymi siłami niemieckimi na polach w miejscowości Mokra. Tegoroczne obchody 82. Rocznicy Bitwy pod Mokrą zostały objęte honorowym patronatem Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Oficjalne uroczystości rozpoczną się 31 sierpnia o godzinie 19.00. Przy mogile Wołyńskiej Brygady Kawalerii na cmentarzu w Wapienniku. Zostanie tam odprawiona msza święta w intencji Poległych w obronie Ojczyzny. Nabożeństwo zakończy uroczysty Capstrzyk.

Głównym punktem rocznicowym wydarzeń będzie tradycyjne spotkanie pod Pomnikiem Bohaterów Bitwy pod Mokrą, zaś 1 września o godzinie 13.00 nastąpi ceremoniał wojskowy – przegląd Kompanii Honorowej oraz odebranie meldunku od Dowódcy Kampanii Honorowej. Dodatkowo zaproszeni goście i delegacje wygłoszą okolicznościowe przemówienia. Odczytany zostanie Apel Poległych, a bohaterstwo i pamięć o wszystkich żołnierzach Wołyńskiej Brygady Kawalerii uczci salwa honorowa. Nie zabraknie oczywiście złożenia kwiatów oraz zapalenia zniczy pod pomnikiem.

82. Rocznica Bitwy pod Mokrą 1
fot. Zbiorowa mogiła polskich żołnierzy poległych 1-2 września 1939 r. w bitwie pod Mokrą w Miedźnie, wikipedia

Gminny Ośrodek Kultury w Miedźnie zaprasza na wystawę i prelekcje historyków. 31 sierpnia o godzinie 15.00 w Muzeum w Mokrej zostanie otwarta ekspozycja poświęcona 7. Pułkowi Ułanów Lubelskich i gen. Julianowi Filipowiczowi.

Tytuł wyjątkowej wystawy, która została poświęcona działalności gen. Juliana Filipowicza to „7 Pułk Ułanów Lubelskich w obiektywie”. Losy generała Juliana krzyżowały się z historią gminy Miedźno w tragicznym wrześniu 1939 roku. W przeddzień rocznicy wybuchu II wojny światowej Muzeum w Mokrej zaprasza na obejrzenie wystawy, która złożona będzie z kilkudziesięciu zdjęć, połączonej z prelekcjami historyków. Jak podkreśla dyrektor GOK-u Justyna Pośpiech „Niech pamięć o lokalnej historii będzie wyrazem patriotycznej postawy i wpisze się w pamięć o historii narodu”.

82. Rocznica Bitwy pod Mokrą 2
fot. Zabytkowy pomnik upamiętniający bitwę wzniesiony 9 maja 1975, wikipedia

Podsumowaniem wszystkich wydarzeń związanych z tegorocznymi obchodami jest Bieg Pamięci Bitwy pod Mokrą, zaś 5 września odbędzie się trzecia już edycja tej sportowej imprezy. Przedsięwzięcie to organizuje samorząd gminy Miedźno wspólnie z „Jest Lepiej”.

82. Rocznica Bitwy pod Mokrą 3
mat. UG Miedźno

Bieg główny o dystansie 10 kilometrów wystartuje o godzinie 10.00 sprzed Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mokrej. Do pokonania zostały przygotowane dwie pętle o długości 5 kilometrów. Odbędą się także biegi dla dzieci. Ich rozpoczęcia zaplanowano na godzinie 11.45. Najmłodsi rywalizować będą na dystansach 200, 400 oraz 800 metrów.

82. Rocznica Bitwy pod Mokrą 4
mat. UG Miedźno

K KIK