fbpx

Festiwal Kultury Alternatywnej w Częstochowie: 150 artystów, pięć scen, trzy dni

Program Festiwalu Kultury Alternatywnej eFKA jest niezwykle bogaty. Wśród gości imprezy znajdą się m.in. Artur Barciś, ZAGI, Limboski czy Pospieszalski&Kafel.

Tak, jak już zapowiadaliśmy Festiwal Kultury Alternatywnej, czyli eFKA wystartuje w piątek, 27 sierpnia o godz. 16 na pl. Biegańskiego. Rozpocznie ją parada, która kroczyć będzie Al. NMP i ul. Piłsudskiego, by dotrzeć na ul. Mielczarskiego, która stanowi serce festiwalu. Potem częstochowianie aż do niedzieli, 29 sierpnia będą mogli przebierać w różnorodnych atrakcjach, wśród których każdy powinien znaleźć swoje ulubione. Jedni postawią z pewnością na koncerty, inni na spektakle, kolejnych zachwycą czytania performatywne, które przygotowano specjalnie z myślą o festiwalu.

W sumie na pięciu scenach wystąpi 150 artystów.  Jedno jest więc pewnie: ten weekend należy zarezerwować sobie dla szeroko pojętej kultury alternatywnej.

Festiwal Kultury Alternatywnej w Częstochowie: 150 artystów, pięć scen, trzy dni 2
Paweł Bilski w spektaklu „Cebula” (fot. Marcin Szpądrowski)

Spektakle teatralne

Częstochowski festiwal w dużej mierze stawia na teatr. Jego organizacja zbiegła się z powstaniem w mieście Teatru Nowego, którego twórcą jest Paweł Bilski. Teatr ma za sobą już pierwszą premierę, czyli spektakl „Cebula” Łukasza Staniszewskiego w reżyserii Marka Ślosarskiego. Po pokazach premierowych pora na ten w plenerze. Pełną wartościowego przekazu realizację zobaczymy pierwszego dnia festiwalu. W sobotę przed publicznością zaprezentują się zaś Teatr Nikoli z Krakowa („Maruczella”) oraz Teatr Gdynia Główna („Pan Kot”). Z kolei ostatniego dnia swoje produkcje przedstawią Teatr Przebudzeni z Ostródy („Istny cyrk”), Teatr Improwizacji („Lipny barszcz”) oraz Teatr im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Zespół miejskiego teatru przypomni niezwykle oryginalny spektakl „Łysa śpiewaczka” Ionesco w reżyserii Andrzeja Majczaka.

Festiwal Kultury Alternatywnej w Częstochowie: 150 artystów, pięć scen, trzy dni 3
Spektakl „Łysa śpiewaczka” (fot. Piotr Dłubak/Teatr im. Mickiewicza)

Czytania performatywne

eFKA oferuje również trzy wyjątkowe czytania performatywne. Pierwsze z nich wyreżyserowała Ewelina Marciniak, której nazwisko wymieniane jest wśród najważniejszych we współczesnym polskim teatrze. To reżyserka m.in. „Amatorek” i „Morfiny”. Częstochowska publiczność kojarzy ją z pewnością z Przeglądem Przedstawień Istotnych „Przez dotyk”, podczas którego prezentowała „Zbrodnię”.

Z kolei w „Zażynkach”, czyli czytaniu performatywnym w reżyserii Tomasza Mana (na scenie częstochowskiego teatru stworzył on dotychczas np. „Cudowną terapię”), występują Sylwia Karczmarczyk, Paweł Bilski i Antoni Rot. Pierwsza z wymienionych aktorek odpowiada również za reżyserię trzeciego z festiwalowych czytań performatywnych, w którym uczestniczą członkowie Teatru Oczami Brata (tworzą go osoby z niepełnosprawnością intelektualną).  

Festiwal Kultury Alternatywnej w Częstochowie: 150 artystów, pięć scen, trzy dni 4
ZAGI (archiwum artystki)

Moc różnorodnej muzyki

Także muzyczne propozycje, które wybrali organizatorzy zapowiada się wyśmienicie. Częstochowianie usłyszą m.in. ZAGI (27 sierpnia, godz. 17), czyli przedstawicielkę undergroundowej sceny muzycznej, mającą na swoim koncie takie albumy jak „Kilka lat, parę miesięcy i 24 dni” oraz „Prześwit”. Solowy koncert zagra również Limboski (28 sierpnia, godz. 20.30). Podczas występów tego typu twórca przebojowego „W trawie” gra na gitarze, fortepianie, tworzy na żywo pętle, śpiewa, robi beat box, używa sampli, a nawet gra na bębnie taktowym.

Na liście wykonawców znalazł się również niezależny zespół ze Śląska Max Bravura (27 sierpnia, godz. 20.30), założony przez wokalistę Macieja Wachowiaka, częstochowska grupa Eternal Spiritis (29 sierpnia, godz. 15), bielsko-krakowska formacja Mikrokosmos (28 sierpnia, godz. 18.30) oraz nietuzinkowy Projekt Leśmian (27 sierpnia, godz. 18) –  Moniki Bubniak i Przemysława Książka.

Gratką będzie z pewnością koncert duetu Pospieszalski&Kafel (29 sierpnia, godz. 18). To nowy projekt Roberta Kafla i Marka Pospieszalskiego, czyli międzygatunkowe spotkanie, gdzie wspólnym mianownikiem dla ich muzycznych światów są wzmacniacze gitarowe, które stają się równoprawnym instrumentem.

Program dopełni koncert projektu „Totalna Improwizacja” (28 sierpnia, godz. 16), a imprezą towarzyszącą będzie występ CeZika w Sali Fundacji Eurohelp przy ul. Przemysłowej 9 (28 sierpnia, godz. 15). To popularny i niezwykle lubiany wokalista, multiinstrumentalista, kompozytor i aranżer, twórca takich projektów jak Nutkosfera i DrobNutki. Łącznie materiały CeZika zebrały w sieci ponad 140 mln odsłon.

Festiwal Kultury Alternatywnej w Częstochowie: 150 artystów, pięć scen, trzy dni 5
Artur Barciś (fot. archiwum artysty)

Goście specjalni festiwalu

Gośćmi specjalnymi Festiwalu Kultury Alternatywnej będą Artur Barciś (spotkanie odbędzie się 29 sierpnia o godz. 15) oraz Bartek „Borówka” Borowicz (spotkanie zaplanowano na 28 sierpnia na godz. 17). Pierwszy z wymienionych bez wątpienia jednym z najbardziej lubianych artystów w Polsce. To aktor filmowy, dubbingowy, teatralny i telewizyjny, a także reżyser oraz scenarzysta. Największą sympatię widzów przyniosły mu role serialowe i niezwykły duet, który stworzył z Cezarym Żakiem w produkcjach „Miodowe lata” oraz „Ranczo”.

Z kolei Borowicz pracował jako dziennikarz w wielu mediach. Rzucił to wszystko i zaczął zajmować się organizowaniem koncertów. Przez kilkanaście lat jego firma Borówka Music zorganizowała ponad 4000 występów na terenie Polski i 20 innych krajów – od Mołdawii po Islandię. Borowicz jest autorem książki „Borówka Music – 15 lat w trasie koncertowej”.

Festiwal Kultury Alternatywnej w Częstochowie: 150 artystów, pięć scen, trzy dni 6
Mural, który powstaje w ramach Festiwalu Kultury Alternatywnej (fot. organizatorów)

Murale, instalacja, warsztaty

Trwałą pamiątką pierwszej edycji festiwalu, będą murale, które powstaną na ul. Mielczarskiego. Prace nad nimi pochłoną wszystkie trzy dni. Równolegle odbywać będą się warsztaty kreatywne i animacje artystyczne.

Każdego dnia kilka godzin przeznaczonych zostanie również na plener malarski, który poprowadzi częstochowska malarka i animatorka kultury Anita Grobelak. Efekty działań twórczych będzie można zobaczyć na finał imprezy podczas wernisażu wystawy poplenerowej.

Festiwal Kultury Alternatywnej w Częstochowie: 150 artystów, pięć scen, trzy dni 7
Montaż instalacji autorstwa Szymona Motyla (fot. organizatorów festiwalu)

Nie braknie też animacji tanecznych i warsztatów bajkopisarstwa. Ciekawostką będzie zaś wypełniony opowieściami i anegdotami spacer alternatywny, na który zaprosi mieszkańców ceniony dziennikarz Janusz Pawlikowski. Wśród propozycji znajdzie się również wystawa fotografii autorstwa Joanny Sidorowicz „Ulice z historią”.

Pierwszy dzień zwieńczy otwarcie przygotowanej z myślą o festiwalu instalacji, której autorem jest Szymon Motyl (twórca takich realizacji w przestrzeni miejskiej jak np. „Wniebowzięci” czy „Przesuwanie owiec) , a sam festiwal – fireshow.

Zuzanna Suliga

Uwaga: wraz z najbliższym wydaniem „Gazety Regionalnej” na 27 sierpnia ukaże się “Gazeta Festiwalowa”, która będzie rozdawana podczas trzydniowej imprezy.

Czytaj także: Festiwal Kultury Alternatywnej w Częstochowie. Stawiamy sobie wysoko poprzeczkę [ROZMOWA]