fbpx

Stary Ratusz zaprasza na kolejne otwarcie. Tym razem pora na częstochowską wystawę archeologiczno-historyczną

W środę, 18 sierpnia o godz. 14 Muzeum Częstochowskie udostępni zwiedzającym wystawę „Historia Częstochowy – miasta nad Wartą”. Ekspozycja będzie się mieściła w nowym pawilonie na Starym Rynku, znanym jako Stary Ratusz.

Tak, jak już zapowiadaliśmy zrewitalizowany Stary Rynek czekają kolejne zmiany. Dotyczą one szklanego, nowoczesnego pawilonu, należącego do Muzeum Częstochowskiego. Obiekt nazywany jest Starym Ratuszem. 20 lipca otwarto tam hucznie kawiarnię Alternatywa 21, którą prowadzą osoby z niepełnosprawnością intelektualną, a całość firmuje Fundacja Oczami Brata (pisaliśmy o tym TUTAJ).

Stary Ratusz zaprasza na kolejne otwarcie. Tym razem pora na częstochowską wystawę archeologiczno-historyczną 2
„Historia Częstochowy – miasta nad Wartą” (mat. Muzeum Częstochowskiego)

Teraz otwarcie dotyczy poziomu niższego, w którym mieści się wystawa „Historia Częstochowy – miasta nad Wartą”. Ekspozycja zostanie oficjalne udostępniona 18 sierpnia o godz. 14. Przygotowania do tego wydarzenia trwały od dawna.

Kuratorami wystawy są Magdalena Wieczorek-Szmal oraz Maciej Kosiński, z kolei autorką scenariusza ekspozycji jest Iwona Młodkowska-Przepiórowska.

Wystawę stałą podzielono na dwie strefy – zachowane piwnice Starego Ratusza oraz część ekspozycyjną zaaranżowaną wokół murów. -Założenia scenariusza wystawy obejmują prezentację zabytków archeologicznych pochodzących wyłącznie z badań prowadzonych w obrębie Starego Miasta, datowanych w większości na okres funkcjonowania Ratusza, czyli od XVI do początku XIX wieku – zaznacza Magdalena Wieczorek-Szmal.

Stary Ratusz zaprasza na kolejne otwarcie. Tym razem pora na częstochowską wystawę archeologiczno-historyczną 3
Stary Ratusz (fot. Jacek Śliwczyński/Muzeum Częstochowskie)

Warto zaznaczyć, że na tej wystawie Muzeum Częstochowskie po raz pierwszy prezentuje zabytki odkryte w ostatnich latach na terenie Starego Miasta oraz wyniki najnowszych badań nad problematyką układu przestrzennego tej części dzisiejszej Częstochowy. Na zwiedzających czeka blisko 350 różnorodnych obiektów, datowanych od pradziejów po wiek XX. To zabytki pozyskane na Starym Rynku, a także te odkryte podczas badań wykopaliskowych przy pobliskim zespole kościelno-klasztornym pw. św. Zygmunta oraz przy remoncie ul. Nadrzecznej, gdzie dokonano odkrycia fundamentów kościoła pw. św. Barbary wraz z cmentarzem przykościelnym.

-Realizacja projektu na Starym Rynku odgrywa znaczącą rolę w poznawaniu dziedzictwa kulturowego naszego regionu poprzez bezpośredni kontakt z zabytkiem w miejscu jego odkrycia (prezentacja „in situ”). Liczymy, że zrewitalizowana przestrzeń Starego Rynku – z niezwykłą plenerową galerią rzeźb artysty Jerzego Kędziory, z zaaranżowaną strefą wypoczynku – stanie się przyjazna dla mieszkańców naszego miasta – podkreśla Magdalena Wieczorek-Szmal.

Więcej o wystawie na: www.muzeumczestochowa.pl.

ZS