fbpx

W Lublińcu powstał pierwszy ogródek ziołowy

W Lublińcu ukończono prace związane z utworzeniem pierwszego ogródka ziołowego. W siedmiu donicach na skwerze przy ul. Grunwaldzkiej posadzono kompozycje z roślin jadalnych.

O utworzeniu pierwszego ogródka ziołowego poinformowała na swojej facebookowej stronie Anna Jonczyk-Drzymała, zastępca burmistrza Lublińca. W ostatnich dniach w siedmiu donicach na skwerze przy ul. Grunwaldzkiej posadzono kompozycje z roślin jadalnych, które często wykorzystywane są nie tylko w kuchni, ale także w przemyśle farmaceutycznym oraz suplementacyjnym.

-W donicach utworzyliśmy kompozycję składającą się z zestawów ziół korzystnych dla zdrowia, ziół które sprawdzają się w aromaterapii oraz ziół i roślin użytkowych. To idealny przykład połączenia funkcji użytkowej, edukacyjnej i dekoracyjnej, bowiem każda z tych roślin wzbogaca naturalny krajobraz i coraz częściej zioła wykorzystywane są do upiększania przestrzeni dużych miast i miasteczek – wyjaśnia Anna Jonczyk-Drzymała.

W Lublińcu powstał pierwszy ogródek ziołowy 2
Ogródek ziołowy w Lublińcu (fot. Anna Jonczyk-Drzymała Zastępca Burmistrza Miasta Lublińca/Facebook)

Kompozycje zawierają 15 ziół: szałwię lekarską, macierzankę, tymianek pospolity, truskawkę, poziomkę, miętę, melisę, bylicę „Boże Drzewko Colę”, werbenę lekarską, bazylię, rozmaryn, lubczyk ogrodowy oraz majeranek, pietruszkę i kolendrę. Władze Lublińca zachęcają do podobnej uprawy we własnych ogrodach, na balkonach czy tarasach.

Jakie rośliny warto posadzić u siebie?

SZAŁWIA LEKARSKA – liście szałwii lekarskiej mają przede wszystkim działanie przeciwpotne, przeciwzapalne, żołądkowe, dezynfekujące, oraz przeciwcukrzycowe. Dodatkowo działają tonizująco na skórę, są skuteczne w leczeniu grzybicy oraz posiadają wyjątkowe działanie kojące przy odmrożeniach i niewielkich oparzeniach.

MACIERZANKA – to roślina, która występuje w wielu odmianach, ma przede wszystkim działanie przeciwzapalne, wykrztuśne, odkażające, a także pobudzające wydzielanie soków trawiennych. Można stosować ją w formie naparów, herbatek, maści, kremów czy suszu.

W Lublińcu powstał pierwszy ogródek ziołowy 3
Ogródek ziołowy w Lublińcu (fot. Anna Jonczyk-Drzymała Zastępca Burmistrza Miasta Lublińca/Facebook)

TYMIANEK POSPOLITY – ma działanie antybakteryjne, przeciwzapalne, sekretolityczne i rozkurczowe.

MIĘTA – jej główną zaletą jest zbawienny wpływ na podrażnienia układu pokarmowego. Wykazuje działanie rozkurczające mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, a tym samym – zmniejszające ból. Jest też niezastąpiona w leczeniu problemów trawiennych, takich jak wzdęcia czy zaparcia.

MELISA – najbardziej jest znana ze swoich właściwości uspokajających, które od dawna wykorzystywano w medycynie ludowej. Napar z melisy łagodzi stany silnego zdenerwowania, nerwice, nadmierne pobudzenie, a także problemy z zasypianiem. Olejek melisowy działa również rozkurczowo i rozluźniająco – rozkurcza mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, zatem można pić napar z melisy np. przy problemach ze wzdęciami.

W Lublińcu powstał pierwszy ogródek ziołowy 4
Ogródek ziołowy w Lublińcu (fot. Anna Jonczyk-Drzymała Zastępca Burmistrza Miasta Lublińca/Facebook)

BYLICA BOŻE DRZEWKO „COLA” – stosowana do leczenia niestrawności, bezkwasowości żołądka, ale też przy schorzeniach wątroby i zaparciach, reumatyzmie, początkach cukrzycy. Wykorzystywana jest także po przebytych chorobach, operacjach przełyku, żołądka, dwunastnicy. Poprawia przemianę materii i pobudza łaknienie.

SZAŁWIA BAZYLIA – poprawia smak i aromat potraw, ale również zwiększa wydzielanie soków trawiennych, przez co ułatwia przemianę materii, dlatego warto ją spożywać w przypadku niestrawności. Działa rozkurczowo i kojąco, niwelując nadmiar gazów z organizmu, i ułatwia przyswajanie niektórych składników odżywczych spożywanych produktów. Herbatka z bazylii pomaga zwalczyć kolki czy wzdęcia. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym można ją spożywać wspomagająco w przeziębieniach i grypie. Jednak osoby mające problemy z wątrobą, a także kobiety w ciąży i małe dzieci powinny spożywać bazylię ostrożnie i z umiarem.

W Lublińcu powstał pierwszy ogródek ziołowy 5
Ogródek ziołowy w Lublińcu (fot. Anna Jonczyk-Drzymała Zastępca Burmistrza Miasta Lublińca/Facebook)

WERBENA LEKARSKA – znajduje zastosowanie w farmakoterapii chorób górnego układu oddechowego (np. w przewlekłych stanach zapalnych zatok) jako surowiec wykrztuśny, sekretolityczny i przeciwdrobnoustrojowy. Ma też zastosowanie w zapaleniu dziąseł oraz problemach skórnych. Dodatkowo pobudza laktacje u kobiet karmiących oraz łagodzi przebieg menopauzy.

ROZMARYN – przyprawa używana głównie do doprawiania mięs korzystnie wpływa na zdrowie serca, przyspiesza odchudzanie, przyśpiesza porost włosów, aromaterapia olejem rozmarynowym i lawendowym może obniżać częstość tętna, ból mięśni i stawów – olejek rozmarynowy stosowany miejscowo (na skórę) może być stosowany w leczeniu bólu mięśni i zapalenia stawów oraz w celu poprawy krążenia.

W Lublińcu powstał pierwszy ogródek ziołowy 6
Ogródek ziołowy w Lublińcu (fot. Anna Jonczyk-Drzymała Zastępca Burmistrza Miasta Lublińca/Facebook)

LUBCZYK – młode liście lubczyku, zbierane od czerwca do sierpnia, nadają się do spożycia na świeżo lub wysuszone – jako przyprawa. Lubczyk posiada również właściwości lecznicze. Ze względu na właściwości rozkurczowe, lubczyku nie powinny spożywać kobiety w ciąży.

MAJERANEK – oprócz walorów smakowych posiada wiele właściwości leczniczych. Leczy katar i zatoki, wspomaga leczenie ran i trądziku, korzystnie wpływa na trawienie, a nawet ułatwia odchudzanie.

ZS