Fontanny na Starym Rynku w Częstochowie już sprawdzone, działają i wyglądają pięknie. Test podświetlanego wodotrysku wypadł pomyślnie, teraz do wykonania zostały ostatnie prace wykończeniowe i być może uda się dotrzymać terminu otwarcia placu, który wyznaczono na 20 grudnia.
Zdjęcia z testowego uruchomienia fontanny zamieścił na swoim profilu na Facebooku prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Instalacja prezentuje się wspaniale i z pewnością będzie jedną z największych atrakcji nie tylko na Starym Rynku, ale także w mieście.
Poza fontanną na placu powstał przeszklony pawilon wystawienniczo-usługowy, w którym, wzorem krakowskiego rynku, będzie można obejrzeć fundamenty starego ratusza odkopane kilkanaście lat temu na częstochowskim placu.
Na modernizację Starego Rynku czekamy już długo. Według pierwotnych planów Stary Rynek miał być gotowy już w czerwcu tego roku. Plany pokrzyżowała jednak epidemia, a także problemy, które pojawiły się na etapie prac ziemnych, a których nie można było przewidzieć na etapie opracowania projektu. Termin ukończenia inwestycji przekładano już dwukrotnie. Na wniosek wykonawcy robót po raz pierwszy przełożono go na listopad, a gdy i on okazał się nierealny, wyznaczono nowy, na 20 grudnia.
Sądząc po zaawansowaniu robót na placu, jest szansa, że Stary Rynek będzie udostępniony częstochowianom jeszcze w tym roku.
„Przebudowa i rozbudowa budynku Ratusza Starej Częstochowy wraz z zagospodarowaniem terenu” gruntownej modernizacji poddana została także cała płyta placu, w którą wmontowana zostanie właśnie podświetlana fontanna w postaci pasa wodnego. Interesującym dopełnieniem nowego wyglądu Starego Rynku będzie 14 balansujących rzeźb, podwieszonych na specjalnych masztach. Plac za “Puchatkiem” zyska również zieleń, nowe oświetlenie oraz elementy małej architektury.
Inwestycja warta prawie 24 mln złotych jest wspierana funduszami unijnymi, które pozyskał samorząd oraz dotacją z budżetu państwa. Z Unii Europejskiej gmina otrzymała na to zadanie około 16 mln, dotacja rządowa, to ponad 1,8 mln złotych. Prowadzone równolegle z remontem Starego Rynku remonty pobliskich ulic, m.in. ulicy Mirowskiej, finansowane są wyłącznie z gminnego budżetu.