Znana od kilkunastu lat w Częstochowie impreza charytatywna „Mikołaj z ulicy Krakowskiej” w tym roku będzie rekordowa. Do zaangażowanych w akcję gmin włączą się bowiem m.in. Blachownia, Kłobuck, Mykanów, Konopiska. Stąd wzmożone przygotowania 600 paczek trwają od września.
„Mikołaj z ulicy Krakowskiej”, czyli akcja charytatywna organizowana przez Fundację Chrześcijańską „Adullam” odbędzie się 1 grudnia w Filharmonii Częstochowskiej. Rozpocznie się o godz. 17 od występu dzieci ze świetlicy „Życie poza szkołą”. Ze względu na obostrzenia sanitarne związane z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 na widowni zasiądą tylko przedstawiciele władz miejskich i samorządowych oraz darczyńcy. Dzieciom paczki zostaną wręczone we wskazanych przez gminy miejscach w terminie od 2 do 5 grudnia, co sprawi że „Mikołaj” będzie imprezą o charakterze wojewódzkim.
-Już od kilku lat planowaliśmy rozszerzenie idei naszej akcji poza granice Częstochowy. Głównie dlatego, że wiele dzieci uczestniczących w akcji mieszka w naszym powiecie. Obecna sytuacja wpłynęła i potwierdziła naszą decyzję. „Mikołaj z ulicy Krakowskiej” jest już akcją o dużo szerszym zasięgu – podkreśla Elżbieta Ferenc, prezes Fundacji Chrześcijańskiej „Adullam”.
W tym roku akcja organizowana jest po raz 14. kierowana do dzieci w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności, będących podopiecznymi takich placówek jak: Zespół Szkół Specjalnych Nr 23 im. Janusza Korczaka w Częstochowie, Częstochowskie Centrum Wsparcia Rodziny prowadzone przez Stowarzyszenie Na Rzecz Pomocy Dziecku i Rodzinie „DLA RODZINY”, świetlica „Życie poza szkołą”, świetlica „Skrawek nieba”. Paczki trafią też do dzieci z niepełnosprawnością m.in. z gminy Mykanów i Blachownia.
-Zdajemy sobie sprawę, że w przypadku zaostrzenia obostrzeń związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa uroczystość w Filharmonii Częstochowskiej będziemy musieli przełożyć na inny termin. Natomiast nie odwołujemy akcji. Dwuskładnikowe paczki (słodycze i prezent rzeczowy) dostarczymy bezpośrednio do dzieci przy wsparciu darczyńców, instytucji, gmin oraz partnerów, którzy z nami współpracują. Chcielibyśmy, aby taki przykład partnerskiego działania miał swój oddźwięk w województwie śląskim, a także w całym kraju- dodaje Elżbieta Ferenc.
Do finału akcji jeszcze miesiąc i każdy może włączyć się w to działanie. W tym roku została uruchomiona dodatkowo zbiórka na portalu zrzutka.pl, dając możliwość większej ilości osób dołożyć cegiełkę do mikołajkowych paczek. Internetowa zrzutka prowadzona jest pod hasłem „Mikołaj z ulicy Krakowskiej – razem przygotujmy paczki dla dzieci!”.
Redakcja