fbpx

Noc Muzeów. Tyle atrakcji za 1 zł!

Noc Muzeów ma się w Częstochowie dobrze i nic nie zwiastuje jej schyłku – zapewnia dyrektorka Muzeum Częstochowskiego i wraz z pracownikami szykuje się na coroczne oblężenie ekspozycji. We wszystkich obiektach wystawienniczych czekają na częstochowian i przyjezdnych specjalnie przygotowane atrakcje: wernisaż, spotkania autorskie i kuratorskie, warsztaty dla dorosłych i dzieci a nawet spektakl teatralny. Wszystko 18 maja od 16 do 23 i za jedyną złotówkę.

Prosimy Katarzynę Ozimek, dyrektorkę Muzeum Częstochowskiego o wskazanie największego, według niej, hitu tej Nocy. Jej odpowiedź wcale nas nie zaskakuje.

– Program na tę szczególną okazję przygotowujemy wiele miesięcy naprzód – mówi dyrektorka – i wszystkie działy starają się, by zaproponować tę właśnie szczególną atrakcję. Tych znakomitych propozycji mamy w końcu tyle, że trudno wybrać jedną, nawet i pięć – najciekawszych. Tradycyjnie do wspólnego programu swoje propozycje dokłada Archiwum Państwowe, co bardzo nas cieszy.

Tu powiedzieć trzeba, że Archiwum Państwowe jest jedyną w Częstochowie instytucją, która wraz z muzealnikami tę noc stara się uczynić wyjątkową. W innych miastach – szczególnie w polskich metropoliach – wspólny front tworzą w ten wyjątkowy czas nie tylko różne muzea, w tym prywatne i prowadzone przez organizacje pozarządowe. Dołączają galerie sztuki, biblioteki, kluby muzyczne, ale też instytucje – jak straż pożarna, policja, tramwajarze itp.

Kiedyś takie pospolite ruszenie było w Częstochowie, gdy organizowana była Noc Kulturalna koordynowana przez OPK Gaude Mater. Przypomnieć warto, że jeszcze wcześniej były Noce Teatralne „Messis”, wspierane przez Wojewódzki Ośrodek Kultury i Teatr im. Mickiewicza. Były – bo „Messis” zgasło w połowie lat 90., a Noce Kulturalne rozpłynęły się w pandemicznej mgle (ciekawe, co się stało ze społecznie gromadzonym funduszem tego cyklu!).

Noce Muzeów są więc ostatnim realizatorem idei nocnej kultury dostępnej dla wszystkich. Cyklem o bogatej tradycji, bowiem zapoczątkowanym w Berlinie w roku 1997, w maju w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Muzeów (18 maja). Później włączył się Paryż i Amsterdam. W Polsce pierwszym realizatorem pomysłu było Muzeum Narodowe w Poznaniu w 2003 roku. Rok później święto muzeów w Warszawie i Krakowie połączone było z fetowaniem wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej. Dziesięć lat temu Europejska Noc Muzeów odbyła się w 120 miastach. W Polsce święto organizuje już kilkadziesiąt miast i miasteczek. W samej Warszawie w 2017 roku wydarzenia przygotowywało ponad 230 podmiotów.

– Nic nie wskazuje na to, żeby tradycja organizowania Nocy Muzeów wygasła – uspokaja Katarzyna Ozimek. – Sądząc po tych tłumach uczestników w różnym wieku, przemieszczających się między muzealnymi budynkami oraz siedzibie Archiwum Państwowego, zainteresowanie nie maleje. My zaś przy tej okazji mamy naprawdę wiele do zaproponowania. Zaczynając od stałych wystaw, choćby od Rezerwatu Archeologicznego.

O tamtejszych osobliwościach opowie archeolożka Gerta Bielińska. Zaprezentuje ona – dowiadujemy się – absolutnie wyjątkową biżuterię meteorytową, którą Muzeum chce wkrótce mocniej popularyzować. Opowie o drobnych przedmiotach z ekspozycji archeologicznej – guzikach, które służyły nie do zapinania odzieży, ale spinania włosów i odwrotnie: spinkach do drapowania szat. Tam też – zupełnie nietypowo – zainaugurowana będzie wystawa plastyczna, poświęcona Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Jej komisarzem jest Anita Grobelak, organizatorka wcześniejszego pleneru z udziałem plastyków z Częstochowy, Olsztyna, Janowa i innych jurajskich miejscowości. Tam powstałe prace artystów złożą się na wystawę.

Specjalnie na Noc Muzeów zaproszony został Teatr MAŁE MI ze spektaklem „Fintikluszki – folkowe okruszki” w reżyserii Sławy Terakowskiej. Jest on przeznaczony dla widzów od lat 3. Także w Pawilonie Wystawienniczym w Parku im. Staszica na wystawie „Stworzone, by cieszyć – rzeźby i zabawki” będącej plonem VIII Konkursu Sztuki Ludowej dla dzieci i dorosłych poprowadzone zostaną warsztaty. Podczas nich nauczyć się będzie można wykonywania zabawek – ptaszków i koników z drewna. Poprowadzi je twórca ludowy i laureat Konkursu: Piotr Mentel.

Również dzieci i dorośli, ale już w Ratuszu, mogą posłuchać opowieści specjalistek z Działu Przyrody Muzeum na temat sów – tych ze zbiorów muzealnych, ale i żyjących w mieście, np. w parku im. Staszica. Zaprezentowane zostaną sowie jaja – niektóre mające już … 100 lat. Wiedzę i emocje będzie można przelać na papier w warsztatach „Czy sowa to mądra głowa?”.

Zgodnie z zapowiedzią dyrektor Ozimek mówiła i mówiła, starając się nie umniejszyć atrakcyjności żadnej z propozycji. Choćby przewidzianych dla dorosłych warsztatów produkcji biżuterii z papieru. Niestety Gazeta nie jest w stanie poświęcić miejsca na szczegółowe omówienia. Prosimy więc o zapoznanie się z poniższym programem. Do zobaczenia na muzealnym nocnym szlaku!

NOC MUZEÓW W MUZEUM CZĘSTOCHOWSKIM – 18 maja 2024 rok – obiekty czynne w godz. 16-23, ostatnie wejście do obiektów o godz. 22.30, wstęp 1 zł .

Program:

Ratusz – al. NMP 45

  • Dzieje miasta Częstochowy/Lata utraty i odzyskiwania niepodległości 1794-1921 – wystawa stała
  • Paradoks. Biżuteria z papieru Mirosławy Truchty-Nowickiej i Magdaleny Słabosz – wystawa czasowa
  • godz. 16-17 – Czy sowa to mądra głowa? – warsztaty dla dzieci – prowadzenie: Elżbieta Janik z Działu Przyrody (obowiązują zapisy pod nr. tel. 504 757 502, max. 25 osób)
  • godz. 17.30 – 18.30 – Tajemnicze i fascynujące – czyli rzecz o sowach w zbiorach Muzeum Częstochowskiego – wykład dr Ewy Kaczmarzyk i Elżbiety Janik z Działu Przyrody
  • godz. 18-19 – Zapytaj historyka – Małgorzata Szczęsna z Działu Historii odpowie na (prawie) każde pytanie na wystawie Dzieje miasta Częstochowy/Lata utraty i odzyskiwania niepodległości 1794-1921
  • godz. 20-21.30 – warsztaty plastyczne z autorkami prac prezentowanych na wystawie Paradoks. Biżuteria z papieru Mirosławy Truchty-Nowickiej i Magdaleny Słabosz (obowiązują zapisy pod nr tel. 504 757 502, max. 10 osób dorosłych)
  • godz. 21-22 – Czas prochu i ognia – rzecz o broni czarnoprochowej – spotkanie z Mariuszem Grzybem z Działu Historii

Galeria Dobrej Sztuki – al. NMP 47

  • Sztuka Polska XIX i XX wieku – wystawa stała
  • Magdalena Snarska – Pejzaże mojej pamięci – wystawa czasowa
  • godz. 18-20 – Wariacje na temat sztuki – kreatywne warsztaty plastyczne dla małych i dużych. Prowadzenie: Olga Desperak i Magdalena Matysiak z Działu Sztuki (liczba miejsc ograniczona)
  • godz. 20.30-21.30 – Pejzaże mojej pamięci – autorska opowieść Magdaleny Snarskiej o wystawie

Pawilon Wystawowy Park Staszica

  • Transformacja – wystawa czasowa malarstwa Marka Laskowskiego
  • Stworzone, by cieszyć – rzeźby i zabawki – czasowa wystawa pokonkursowa VIII Konkursu Sztuki Ludowej
  • godz. 17-18 – spektakl Fintikluszki – folkowe okruszki – występ Teatru MAŁE MI, reżyseria Sława Terakowska (dla widzów od lat 3)
  • godz. 18-19 – Maluj z EXEREM… – warsztaty otwarte i spotkanie z artystą Markiem Laskowskim „Exerem” na wystawie Transformacja
  • godz. 20-21.30 – warsztaty wykonywania zabawek – ptaszków i koników z drewna – prowadzenie: Piotr Mentel (obowiązują zapisy pod nr. tel. 504 757 502, max. 30 osób)

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza – Park Staszica

  • Dzieje górnictwa rud żelaza – wystawa stała
  • godz. 16-17 – O górnictwie rud żelaza słów kilka… – spotkanie z Łukaszem Pabichem z Działu Historii
  • godz. 17-18 – Kopalnia wzorcowa na Częstochowskim Obszarze Rudonośnym – kopalnia rud żelaza „Golce”, zwana imieniem „XX-lecie PRL” – wykład Łukasza Pabicha z Działu Historii godz. 19-20 – O górnictwie rud żelaza słów kilka… – spotkanie z Łukaszem Pabichem z Działu Historii

Muzeum Żydów Częstochowian – ul. Katedralna 8

  • Żydzi Częstochowianie – wystawa stała
  • godz. 19.30-20.30 – Kuratorskie opowieści… – spotkanie z Wiesławem Paszkowskim z Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy na wystawie Żydzi Częstochowianie

Dom Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej – ul. Jasnogórska 23

  • Wystawa stała poświęcona poetce
  • godz. 20-21 – Domówka u Haśki – spotkanie z bratem poetki Zbigniewem Mygą

Stary Ratusz – ul. Stary Rynek 1

  • Historia Częstochowy – miasta nad Wartą – wystawa stała
  • godz. 18-21 – Zapytaj archeologa – Magdalena Wieczorek-Szmal z Działu Archeologii odpowie na (prawie) każde pytanie
  • godz. 17-21 – Psoty muzealnego Chochlika – detektywistyczna gra dla dzieci: godz. 21.00 – losowanie nagród-niespodzianek!

Rezerwat Archeologiczny – ul. Łukasińskiego 20

  • Cmentarzysko kultury łużyckiej zachowane „in situ”
  • Z mroku dziejów – kultura łużycka – wystawa stała
  • godz. 19 – wernisaż czasowej wystawy poplenerowej Częstochowa&Jura vol.2 – we współpracy z Grupą artystyczną ATINA
  • godz. 20-21 – Osobliwości Rezerwatu – spotkanie z Gertą Bielińską z Działu Archeologii

Archiwum Państwowe w Częstochowie – ul. Rejtana 13

  • godz. 17-20 – Co kryje Archiwum? – spotkanie z pracownikami Archiwum Państwowego w Częstochowie

Więcej informacji: www.muzeumczestochowa.pl, tel. 504757502, pn.–pt., g. 8-15.


Tadeusz Piersiak, fot. Muzeum Częstochowskie

Czytaj także: Wystawa „Wojciech Siudmak. Omnis” w Częstochowie. Tego nie można przeoczyć!