Prof. dr hab. Janusz Kapuśniak, który obecnie pełni funkcję prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą został wybrany na nowego rektora Uniwersytetu Jana Długosza (w kadencji 2024-2028). Wybory miały miejsce 24 kwietnia.
Nowy rektor jest chemikiem i technologiem żywności i żywienia. W 1997 r. Janusz Kapuśniak ukończył studia chemiczne na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Po studiach rozpoczął pracę w macierzystej uczelni. W 2000 r. obronił doktorat w dyscyplinie nauki chemiczne na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej. Następnie jako stypendysta programu Kolumb Fundacji na rzecz Nauki Polskiej odbył długoterminowy staż podoktorski w Department of Carbohydrate Chemistry w Iowa State University (USA). Po powrocie do kraju kontynuował zatrudnienie w Alma Mater. W 2009 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk rolniczych w dyscyplinie technologia żywności i żywienia nadany uchwałą Rady Wydziału Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W styczniu 2023 r. otrzymał nominację profesorską.
Od 2002 r. pełni funkcje kierownicze. Kierował Zakładem Chemii Ogólnej, Katedrą Biochemii i Technologii Bioproduktów, a także Katedrą Dietetyki i Badań Żywności (obecnie). Był dyrektorem Instytutu Chemii, Ochrony Środowiska i Biotechnologii, a także dziekanem Wydziału Matematyczno-Przyrodniczego. Od 2018 r. jest przewodniczącym rady Dyscypliny Technologia Żywności i Żywienia. Z kolei od 1 września 2016 r. piastuje stanowisko prorektora ds. nauki i współpracy z zagranicą.
W latach 2020-2022 pełnił funkcję wiceprezydenta European Polysaccharide Network of Excellence (EPNOE). Jest członkiem Komitetu Nauk o Żywności i Żywieniu Polskiej Akademii Nauk, członkiem Zespołu Ekspertów Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, członkiem Zarządu Sekcji Technologii Węglowodanów Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności, członkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego, członkiem Klubu Stypendystów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Prof. Janusz Kapuśniak koordynuje działaniami UJD w ramach Sojuszu Uniwersytetu Europejskiego COLOURS. Grupa dziewięciu uczelni regionalnych z Niemiec, Włoch, Francji, Szwecji, Chorwacji, Macedonii Północnej, Hiszpanii, Łotwy i Polski realizuje działania w zakresie innowacji w dydaktyce i badaniach naukowych w ścisłej współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym w kierunku zrównoważonego rozwoju.
Zainteresowania naukowe nowego rektora UJD związane są z badaniami nad fizyczną, chemiczną i enzymatyczną modyfikacją polisacharydów do celów spożywczych (błonnik pokarmowy, prebiotyki, żywność funkcjonalna, żywność pochodzenia roślinnego, żywność wegańska) i nieżywieniowych (materiały opakowanie, biomateriały nowej generacji, mikrokapsułki do kontrolowanego uwalniania). Prof. Kapuśniak jest autorem ponad 100 artykułów naukowych, pięciu rozdziałów w monografiach, siedmiu patentów, a także czterech wdrożonych technologii. Kierował sześcioma i był członkiem 11 zespołów badawczych realizujących projekty finansowane przez MNiSW, NCBiR, NCN oraz FNP. Jest kilkukrotnym stypendystą FNP, ekspertem NCBiR i NAWA. W 2020 r. otrzymał Śląską Nagrodę Naukową.
Prof. Janusz Kapuśniak rozpocznie swoją kadencję na fotelu rektora 1 września.
Jak wyglądają plany na lata 2024-2028?
Rektor UJD prof. dr hab. Anna Wypych-Gawrońska i Rektor-elekt prof. dr hab. Janusz Kapuśniak spotkali się z dziennikarzami 25 kwietnia. Celem spotkania było przedstawienie wizji Rektora-elekta prof. Kapuśniaka, który przybliżył przedstawicielom mediów swoje plany rozwoju Uniwersytetu na okres swojej kadencji, czyli lata 2024-2028.
Wśród zapowiedzi na pierwszy plan wyłoniła się kwestia umiędzynarodowienia Uniwersytetu, a szczególnie zainteresowania studiami w Częstochowie nowych studentów i doktorantów. Prof. Kapuśniak zasygnalizował, że z jego obliczeń wynika iż w UJD stopień umiędzynarodowienia wśród studentów wynosi ok. 6 procent. Zapowiedział, że będzie dążył do uzyskania wyniku na poziomie 10 procent, Służyć temu ma zachęcanie młodych z innych krajów Europy Wschodniej i Zachodniej, ale także krajów azjatyckich. Wśród krajów tych wymienił Indie, twierdząc, że prowadzi już w tej sprawie rozmowy z przedstawicielami odpowiednich instytucji i ośrodków akademickich.
– Liczę, że dzięki temu uda się przyciągnąć na studia do nas nowych studentów i doktorantów, co spowoduje że Uczelnia nie tylko zyska nowych żaków, ale także zyska na tym dodatkowe środki, w tym skorzysta prestiżowo i pod względem rozgłosu – tłumaczy prof. Janusz Kapuśniak. – Ostatnio odnotowaliśmy liczne sukcesy i znacznie zyskaliśmy na prestiżu. Dowodem tego jest uzyskanie statusu Uniwersytetu Europejskiego, współpraca w ramach projektu COLOURS z partnerami z całej Europy czy członkostwo w European University Association. To powinno spowodować jeszcze większe zainteresowanie ofertą dydaktyczną wśród cudzoziemców.
Podczas kwietniowego spotkania omówiono również spraw związane z inwestycjami. Rektor-elekt podkreślił, że Uniwersytet musi zapewnić sobie optymalne zaplecze do prowadzenia badań, dydaktyki, a także współpracy z otoczeniem szczególnie pod kątem rozwoju kierunków medycznych i z obszaru nauk o zdrowiu. Stąd zapowiedział działania związane z modernizacją obiektu znajdującego się przy ul. Okólnej, który uczelnia kupiła kilka miesięcy temu. Na liście zadań znajduje się również budowa Centrum Dydaktycznego Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu przy ul. Chłopickiego.
Ważnym projektem jest również uruchomienie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Profesor Kapuśniak podkreślał wagę tych dwóch ostatnich zadań. Zwracał jednak uwagę na koszty i ogrom zaangażowania, jakie wymaga ich realizacja. Tłumaczył, że oba zadania wymagają sporych nakładów np. w przypadku planu budowy Centrum przy ul. Chłopickiego 3 aż 90 mln złotych. Stąd zachodzi konieczność pozyskania wsparcia ze strony tak samorządów (szczebla lokalnego, jak również wojewódzkiego), jak również resortów: edukacji i nauki oraz zdrowia.
Profesor Kapuśniak zapowiedział szerokie i przebiegające na wielu płaszczyznach działania, by kontynuować proces rozwoju Uczelni. W tym m.in. dotyczące kadry, nowych obszarów badań, czy nowoczesnej oferty skierowanej do młodych jak np. rozwój start-upów.
mat. UJD