Teatr im. Mickiewicza wyremontował od dawna wyszczerbione schody wejściowe do swojej siedziby. W poniedziałek 25 marca będzie miał zaszczyt gościć przedstawicieli wszystkich teatrów województwa śląskiego na gali wręczenia Nagrody Teatralnej ZŁOTA MASKA w 11 kategoriach. W trzech ma (już prestiżowe) nominacje!
Teatr organizuje tę uroczystość wraz z Marszałkiem Województwa Śląskiego. Przywilej ten przypadł mu w związku ze zwycięstwem w poprzedniej edycji konkursu – zdobyciem Złotej Maski dla Spektaklu Roku, którym okazał się właśnie częstochowski „Kandyd, czyli optymizm”.
Nagrody Teatralne Złota Maska ustanowił wojewoda śląski w 1967 roku – 56 lat temu. Wyróżnienia w poszczególnych kategoriach współfinansowały z organizatorem regionalne media, które też delegowały dziennikarzy do oceniania zgłoszonych spektakli. Po reformie administracyjnej 1975 roku Złote Maski przyznawane były równolegle w starych województwach: katowickim i opolskim, a także w nowych: bielskim oraz częstochowskim. Od 1999 roku zobowiązanie organizacji konkursu przyjął marszałek śląski, choć Maski długo jeszcze wręczane były naprzemiennie – raz w Katowicach, a raz w Opolu. Obecnie organizatorem Gali Złotych Masek jest zdobywca nagrody w kategorii Spektakl Roku. Kolejna instytucja odbiera też statuetkę dla spektaklu dla młodych widzów. Dalsze wyróżnienia trafiają już do artystów (wraz z kwotą finansową) w kategoriach
- aktorstwo za rolę kobiecą w spektaklach dramatycznych;
- aktorstwo za rolę męską w spektaklach dramatycznych;
- aktorstwo za rolę w teatrach lalkowych;
- aktorstwo za rolę wokalno-aktorską;
- aktorstwo za rolę drugoplanową;
- reżyseria;
- scenografia;
- choreografia / ruch sceniczny;
- nagroda specjalna.
Rywalizacją objęte są spektakle wprowadzone na afisze teatrów województwa śląskiego od 1 stycznia do 31 grudnia każdego roku. W roku 2023 oceną objęto 57 spektakli zgłoszonych przez 23 producentów. Po preselekcji w puli konkursowej zostało 40 przedstawień z 21 scen.
Miejmy nadzieję, że i tym razem Złota Maska zostanie w Częstochowie. Jest na to potrójna szansa – Teatr im. Mickiewicza ma bowiem aż trzy nominacje. Posiadaczką nagrody stać się może Hanna Zbyryt (jak przed rokiem), która tym razem wskazana została przez komisję konkursową za rolę Kustosza w „Zemście”. Kto wie, czy laureatem nie zostanie Adam Hutyra nominowany za dwie role: Dyzmy w „Karierze Nikodema Dyzmy” oraz Cześnika Macieja Raptusiewicza – oczywiście również w „Zemście”. Trzecie wskazanie trafiło za choreografię w „Karierze Nikodema Dyzmy” na Szymona Michlewicza-Sowę. Trzymamy kciuki!
Kolejną osobą, do której trafić może Złota Maska, a związaną z Teatrem im. Mickiewicza jest Agata Biziuk, współpracująca z nim jako konsultantka ds. programowo–artystycznych. Jest ona nominowana w kategorii reżyserskiej za „Ślub” w Teatrze Lalek „Banialuka” w Bielsku – Białej.
Niewątpliwie warto śledzić z uwagą poniedziałkową Galę Złotych Masek!
Tadeusz Piersiak, fot. Teatr im. Adama Mickiewicza
Czytaj także: W Teatrze. Urok likwidacji czy miraż transformacji?