fbpx

Rowery miejskie wróciły

Z miesięcznym opóźnieniem spowodowanym epidemią koronawirusa na ulice Częstochowy wracają punkty wypożyczalni miejskich rowerów. System Częstochowskiego Roweru Miejskiego rozpoczyna sezon z dodatkowymi 30 jednośladami oraz trzema nowymi stacjami. Poszerzenie oferty było możliwe dzięki projektowi z Budżetu Obywatelskiego, na który zagłosowali częstochowianie.


Nowe stacje rowerowe w tym sezonie pojawiły się przy Miejskim Stadionie Piłkarskim “Raków” (ul. Limanowskiego 83), Szkole Podstawowej nr 29 (ul. Św. Rocha 221) oraz na placu Orląt Lwowskich — od strony alei Pokoju 8. Obecnie cały system liczy 23 stacje dokujące i 215 jednośladów.
Zasady korzystania z wypożyczalni miejskich rowerów są takie same jak rok i dwa lata temu.


Przed wypożyczeniem jednośladu, najpierw należy dokonać rejestracji, m.in. na stronie rower.czestochowa.pl lub w aplikacji mobilnej Częstochowskiego Roweru Miejskiego. Warto pamiętać, że aby wypożyczyć rower, stan konta użytkownika musi wynosić co najmniej 15 złotych. Z tej kwoty są pobierane ewentualne opłaty za przyszłe wypożyczenia, ale uwaga – pierwsze 30 minut każdego wypożyczenia jest bezpłatne. Po ich przekroczeniu opłaty są naliczane zgodnie z cennikiem – od 2 zł za nieprzekraczającą godziny przejażdżkę.


Wypożyczyć rower można, korzystając z aplikacji Częstochowskiego Roweru Miejskiego (wystarczy po zalogowaniu wpisać numer roweru lub zeskanować kod QR) lub terminala stacji rowerowej. Należy wpisać w nim swój numer telefonu, PIN i numer roweru. Następnie trzeba wypiąć rower z elektrozamka i można udać się na przejażdżkę. Pojazd można wrócić w dowolnej stacji na terenie Częstochowy wpinając w elektrozamek lub – jeżeli stacja jest pełna – przypinając do innego roweru za pomocą linki z zamkiem szyfrowym. W takim wypadku trzeba potwierdzić zwrot w systemie za pomocą aplikacji lub terminala.

Rowery miejskie wróciły 2


Jak zapewnia operator systemu, Nextbike Polska, zrobi on wszystko, aby korzystanie z wypożyczalni było jak najbardziej bezpieczne. Rowery będą dezynfekowane przynajmniej dwa razy dziennie — pracownicy zajmujący się serwisowaniem i relokacją jednośladów będą odkażali m.in. rączki, manetki oraz siodełka. Dezynfekcji podlegać będą też komputery terminali, jako elementy, które mogą być dotykane przez część użytkowników.
(Źródło: UM Częstochowa)