fbpx

Wisła – atrakcyjna nie tylko zimą

Wisła – miejscowość położona na południu polski w województwie śląskim, u stóp Baraniej Góry, skąd początek ma również najdłuższa rzeka w Polsce- Wisła. Liczy około 12 tysięcy mieszkańców. Jest to miasto turystyczne, w którym można nie tylko odpoczywać pasywnie: beztrosko leniuchować i stawiać na pełen relaks, ale również spędzać czas bardzo aktywnie zarówno latem jak i zimą. Jednak nie znajdziemy tutaj wielu miejsc, gdzie toczy się życie nocne. Wisła przyciąga wielu turystów ze względu na swoje położenie w Beskidzie Śląskim oraz licznymi szlakami górskimi- od krótkich i łatwych szlaków spacerowych po dłuższe i bardziej wymagające trasy górskie.

Szlaki spacerowe oznakowane są kwadratami przedzielonymi po przekątnej, gdzie prawa górna część ma kolor biały natomiast lewa dolna kolor czerwony, żółty, niebieski lub zielony. Jedną z popularniejszych tras spacerowych jest obecnie ta, przebiegająca przez Skolnity (730 m n.p.m.), którą można w przyjemny sposób skrócić wyjeżdżając całoroczną kolejką linową na górę, skąd rozpościera się przepiękny widok na centrum Wisły oraz otaczające je góry. Na sam szczyt pozostaje już tylko 10 minutowy spacer. Ciekawą opcją dla podróżujących z dziećmi oraz mniej zaawansowanych turystów górskich, czy po prostu osób chcących zrobić sobie dłuższy spacer, podczas którego można coś zwiedzić jest Pętla Cieńkowska- wycieczka pasmem oddzielającym dwie dzielnice Wisły- Malinkę i Czarne, podczas której możemy zwiedzić położoną w Wiśle Malince skocznię narciarską im. Adama Małysza- którą również możemy sobie ułatwić wjeżdżając na nią koleją linową.

Wisła - atrakcyjna nie tylko zimą 1

Wisła jak i jej górska okolica sprzyja również bardziej wymagającym turystom górskim, którzy mogą udać się na całodzienne wycieczki zdobywając kolejne szczyty oraz odwiedzając liczne schroniska. To tutaj przebiega część Głównego Szlaku Beskidzkiego im. Kazimierza Sosnowskiego, który liczy około 496 kilometrów, a oznakowany jest na czerwono. Tutejsze, bardziej znane szczyty leżące na jego trasie to: Soszów Wielki, Stożek, Barania Góra. Ze zbocz tej ostatniej spływają dwa potoki, Biała oraz Czarna Wisełka, a ich połączenie jest początkiem rzeki Wisły. Baranią Górę zdobyć można podążając szlakiem potoków, jednak ten wzdłuż Białej Wisełki, dzięki ponad 20 naturalnych wodospadów i progów rzecznych, które tworzą Kaskady Rodła, jest szczególnie malowniczy.

Wisła to nie tylko góry i szlaki turystyczne. Jest to również historia. Ta dawniejsza, którą pamiętają już tylko najstarsi górale, podziwiać można w Muzeum Beskidzkim im. Andrzeja Podżorskiego, które znajduje się tuż przy samym deptaku. Ta nowsza przeznaczona jest dla wszystkich – tych starszych i młodszych. Zwłaszcza dla fanów sportów zimowych można przypomnieć sobie historię patrząc na puchary medale czy stroje znajdujące się w Galerii „Sportowe Trofea Adama Małysza”. Oraz ta niecodzienna, czyli Muzeum Magicznego Realizmu w Ochorowiczówce. Ciekawą opcją dla dzieci jest zwiedzanie Wisły całoroczną ciuchcią, odjeżdżającą z centrum miasta do kilku lokalizacji, gdzie podczas trasy poprzez nagłośnienie podawane są informacje i ciekawostki dotyczące wybranych miejsc. Jedną z ciekawszych atrakcji Wisły jest Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, który został wzniesiony w 1930 roku dla ówczesnego prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Rezydencję można zwiedzać podczas wycieczek zorganizowanych a co niedzielę można brać udział w nabożeństwach ewangelickich oraz katolickich odbywających się w Kaplicy pw. Św. Jadwigi Śląskiej, która znajduje się na terenie obiektu.

Wisła - atrakcyjna nie tylko zimą 2

Dla fanów zimowego szaleństwa Wisła oferuje kilkanaście stoków narciarskich- od spokojnych łąk dla początkujących, po trasy wymagające większych umiejętności. W samym centrum miasta znajduje się wyciąg Skolnity, z dwiema trasami narciarskimi, o długości każdej około 1000 metrów. Kolejnymi obszerniejszymi wyciągami narciarskimi z większą ilością urozmaiceń na trasach, to Soszów w Wiśle Jawornik, Cieńków w Wiśle Malince oraz Stożek w Wiśle Głębcach. Dla początkujących narciarzy przyjaznymi stokami będą Siglany w Wiśle Głębcach, Klepki w Wiśle Malince. Przy każdym wyciągu znajduje się wiele wypożyczalni sprzętu oraz liczne punkty gastronomiczne.

Dla osób szukających odpoczynku, zmęczonych górskimi wędrówkami, czy chcących zregenerować mięśnie po całodziennym szusowaniu na nartach idealną opcją jest relaks w parku wodnym Tropikana, który znajduje się w Hotelu Gołębiewskim, ale otwarty jest za opłatą również dla gości niezameldowanych. Największą popularnością cieszą się zewnętrzne jacuzzi gdzie w gorącej wodzie można podziwiać górskie widoki i oczyścić umysł. Fani dobrego jedzenia na pewno znajdą coś dla siebie w licznych restauracjach zlokalizowanych tuż na deptaku, gdzie roi się również od sklepików z pamiątkami oraz stoisk z serkami, lub w bocznych uliczkach centrum miasta.

Największą popularnością Wisła cieszy się w okresie wakacji, ferii zimowych oraz świąt, ale dla mieszkańców Śląska i pobliskich województw stała się częstym bądź nawet stałym punktem wypadów weekendowych. Jedno jest pewne- jest to mała, urokliwa miejscowość, w której każdy znajdzie coś dla siebie.

Diana Sobola