Przed nami kolejna edycja Jurajskiego Spotkania Kobiet. Tak jak poprzednio gościny wydarzeniu udzielił częstochowski Pub Sportowy Fabryki Rowerów. W tej pięknej, docenionej nagrodą ONZ przestrzeni uczestniczki po raz kolejny będą miały okazję dowiedzieć się o tym jak budować wolność finansową. Tym razem poruszony zostanie temat inwestowania w kruszce. O tym w jaki sposób inwestować w kruszce i dlaczego jest to jedna z dróg budowania niezależności finansowej, którą warto się zainteresować – opowie Anita Kreft*, ekspert ds. inwestycji w kruszce.
PO: Czy teraz jest dobry moment na inwestowanie w kruszce?
Anita Kreft: W dzisiejszych trudnych czasach coraz więcej ludzi odpowiada twierdząco na to pytanie. Wielu z nas zastanawia się w jaki sposób ochronić swoje oszczędności. Skutki pandemii, wojna, inflacja i dodruk pieniądza sprawiają, że na świecie wzrasta niepokój a inwestycja w złoto i srebro staje się coraz bardziej popularną formą lokowania kapitału.
W co lepiej inwestować, w złoto czy srebro?
– Odpowiedź na to, w co lepiej warto inwestować, nie jest jednoznaczna – portfel powinien być zdywersyfikowany i w naszych zbiorach powinniśmy mieć zarówno srebro, jak i złoto. Złoto jest najbardziej płynnym aktywem – jest rozpoznawane i uznawane w każdym kraju. To produkt o dużo większej koncentracji wartości niż srebro – łatwiej jest przechować 7 tysięcy złotych w jednej sztabce niż kilkudziesięciu srebrnych monetach. Są jednak kwestie, w których srebro góruje nad złotem. Pierwszym jego atutem jest niewątpliwie cena kruszcu. Srebro jest tańsze niż złoto, dlatego możemy zacząć inwestować przy niewielkich nakładach finansowych.
W jaki sposób zacząć inwestowanie w kruszce?
-Nie jest powiedziane, że inwestować mogą jedynie osoby bardzo zamożne. Tak naprawdę przygodę z inwestowaniem może zacząć każdy. Na początku musimy prześledzić swoje finanse i sprawdzić, ile możemy zainwestować. Spiszmy wydatki, aby wypracować oszczędności, które będzie można ulokować w kruszcu. Najbardziej opłacalny jest zakup 1 uncji, ale można się zainteresować również mniejszymi wagami. Ale kruszywa to nie tylko sztabki. Można również inwestować w monety kolekcjonerskie lub bulionowe.
Co to są monety kolekcjonerskie i czym różnią się od bulionowych?
– Jeśli chodzi o monety bulionowe to ich wartość wyznaczana jest na podstawie zawartości metali szlachetnych, a cena opiera się na aktualnej cenie kruszcu. Początkującym numizmatykom poleca się najczęściej pięć najbardziej popularnych bulionówek: Krugerrand, Kanadyjski Liść Klonowy, Amerykański Orzeł, Wiedeński Filharmonik i Australijski Kangur. Popularne srebrne monety bulionowe to Rusałka z serii Bestie Słowiańskie, Cyberpunk z serii The Punk Universe oraz Wiedźmin: Ostatnie Życzenie.
Warto zainteresować się również monetami kolekcjonerskimi. Mennica Gdańska jako jedyna na świecie może wydawać monety z wizerunkiem Roberta Lewandowskiego czy Wiedźmina (na podstawie licencji udzielonej przez autora Andrzeja Sapkowskiego). Dzięki współpracy z filmowym gigantem Warner Bros. w Mennicy Gdańskiej powstały emisje z kultowym Harrym Potterem, Mortal Kombat czy bohaterem filmu „The Matrix”. Nie brakuje też wyjątkowych numizmatów z serii Bestie Słowiańskie czy Kajko i Kokosz.
Gdzie można dowiedzieć się więcej na temat inwestowania w kruszywa?
– Serdecznie zapraszam na II Jurajskie Spotkanie Kobiet 14 października w Pubie Sportowym Fabryki Rowerów. Podczas wydarzenia opowiem o tym jak mądrze inwestować w złoto i srebro. W strefie stoisk dostępne będą również ekspertki oraz będzie można obejrzeć i zakupić srebrne i złote monety. Więcej informacji można znaleźć pod adresem: www.jurajskiespotkaniekobiet.pl
* Anita Kreft – kierownik operacyjny Mennicy Gdańskiej, specjalistka ds. inwestowania w złoto i srebro.
Dziękujemy za rozmowę
Czytaj także: Strategia – Sukces – Spełnienie. II Jurajskie Spotkanie Kobiet startuje 14 października