fbpx

Galeria 4 Arte. Jazz, fotografie i grafiki

Nadchodzący tydzień w częstochowskiej Galerii 4 Arte wyróżnia się szczególną aktywnością i różnorodnością działań. Organizatorzy zapraszają na stary jazz w wykonaniu Sergieja Wowkotruba i Wojciecha „Wojciesława” Kamińskiego, Janusza Mielczarka opowieść o fotografii i inaugurację wystawy grafiki prof. Agnieszki Półroli.

„Hot Jazz Spring” Festiwal Jazzu Tradycyjnego odbywa się w tym roku od 2 do 4 czerwca. W Galerii 4 Arte już 30 maja o godz. 19.00 przedsmak festiwalowych wrażeń – koncert jego gwiazd minionych edycji: Siergieja Wowkotruba – skrzypce i Wojciecha „Wojciesława” Kamińskiego – fortepian. Bilety po 60 zł rezerwować można pod nr telefonu 660 197 222. Na wchodzących, tradycyjnie już, czeka powitalny kieliszek wina sponsorowany przez Restaurację „Awokado”.

Występ wprowadzający w nastroje Hot Jazzu zaproponował twórca i dyrektor Festiwalu, Tadeusz Erhardt-Orgielewski (ostatnio bywalec Galerii 4 Arte). Zaproponował występ dwóch przyjaciół i współpracowników jego Five O’Clock Orchestry.

Siergieja Wowkotruba znają zarówno miłośnicy muzyki poważnej, jak i gipsy swingu. Ukraiński skrzypek ukończył prestiżowe Konserwatorium Muzyczne im. P. Czajkowskiego w Kijowie. Przed wyjazdem do Polski rozpoczął też w macierzystej uczelni studia doktoranckie. Od 1992 r. na stałe związany jest z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej. Tu objął stanowisko skrzypka, a następnie awansował na pierwsze skrzypce. Wielokrotnie był też solistą koncertów symfonicznych.

arte
Siergiej Wowkotrub

Gipsy swing odkrył jeszcze w czasie studiów, poznając nagrania Stéphane’a Grappelliego i całe uniwersum skrzypcowego gypsy swingu. Jako jazzman swoje umiejętności doskonalił u Macieja Strzelczyka i Wojciecha Kamińskiego, później u Tima Kliphuisa. Pierwszy skład Siergiej Wowkotrub Trio (SWT) powstał w 2001 w Częstochowie. W 2007 r. ukazała się ich płyta „Happy Times”, na której wraz z przyjaciółmi z zespołu: Andrzejem Nowickim i Danielem Pomorskim, penetrują swing lat 20. i 30.

Obszerny repertuar Siergieja stanowią standardy gypsy swingu inspirowane twórczością Django Reinhardta i Stephana Grappelliego. Muzyk jest laureatem konkursów „Debiut w Jazzie Tradycyjnym” (Warszawa, 2005) oraz „Złotej Tarki” (OJM, Iława 2006). Został odznaczony Brązowym Medalem „Za Długoletnią Służbę” Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Warszawa, 2010) oraz Odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Warszawa, 2014). Współpracował z „Jazz Band Ball Orchestra” (Kraków), „Swing Workshop Wojtka Kamińskiego” (Warszawa), „Five O’Clock Orchestra” (Częstochowa), „Hot D’Jazz Trio” (Kraków), Joscho Stephanem (Mönchengladbach), Tim Kliphuis (Hilversum), Vano Bamberger (Franfurkt). Występował w kraju i za granicą (Niemczech, Holandii, Francji, Belgii, Słowacji i Węgrzech). Brał udział w nagraniach płyt „Bix & Henryk” (2006), „Suita Nowoorleańska” (2007), wydał płytę swojego tria „Happy Times” (2007), a także kwartetu SWGSQ „Joseph, Joseph” (2013).

Najlepszy muzyk tradycyjny

Wojtek Kamiński to pianista, organista, jazzman, kompozytor i pedagog wyrosły na fundamencie wielkiej miłości do jazzu. Na fortepianie gra od trzeciego roku życia, a do szkoły muzycznej został przyjęty w wieku niespełna pięciu lat. Będąc uczniem Średniej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu, zainteresował się już muzyką jazzową.

Wspólnie z bandżystą Alfredem Baranowskim założył swój pierwszy zespół zawodowy, którego nazwa oddawała ich preferencje muzyczne. Ragtime Jazz Band zadebiutował w 1961 r., a już cztery lata później zdobył główną nagrodę – Złotą Tarkę, pierwszą w historii Festiwalu. W 1965 r. założył zespół Old Timers. Współpracował z warszawskimi Stompersami oraz: Royal Rag, Big Band „Stodoła”, Hagaw, Gold Washboard, Sami Swoi, Five O’Clock Orchestra. W 1977 r. założył kolejny swój zespół Swing Workshop. Był w Komisji Rewizyjnej PSJ, oraz wiceprezesem Polskiego Stowarzyszenia Jazzu Tradycyjnego.

Współpracował zarówno z wokalistami jazzowymi, jak i piosenkarzami, wśród których można wymienić: Danutę Błażejczyk, Irenę Jarocką (był jej kierownikiem muzycznym), Danutę Rinn, Marylę Rodowicz, Ewę Bem, Lorę Szafran, Marysię Sadowską, Janusza Szroma, Hanię Banaszak, Andrzeja Rosiewicza i wielu innych. Rocka grał w zespole Tragap oraz w grupie Alka Bema. Współpracował również z Operetką Warszawską, Filharmonią Narodową w Warszawie oraz Estradą Warszawską.

arte
Wojciech Kamiński

Grał też w kwartecie Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza oraz z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Jarkiem Śmietaną, Januszem Muniakiem, Henrykiem Miśkiewiczem, Siergiejem Wowkotrubem i innymi. Reaktywował założony przez siebie w 1977 roku zespół „Swing Workshop”. Często koncertuje też solowo. Grał w całej Europie i na drugiej półkuli. Od lat jest jurorem konkursów Złota Tarka, a przez ostatnie kilka lat był Dyrektorem Artystycznym OJM ZT. Został wyróżniony Honorową Złotą Tarką, nagrodą Swingującego Kruka, a w 2016 r. Diamentową Tarką. Jest odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury oraz Odznaką Zasłużonego dla Warszawy. Od kilku lat w ankiecie czytelników Jazz Forum i krytyków jazzowych jest wybierany najlepszym muzykiem tradycyjnym w Polsce.

Wojciech Kamiński prowadził warsztaty jazzowe w Chodzieży i Bolesławcu. Przy specjalnym poparciu Ministra Kultury i Sztuki został profesorem w szkole muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie przy ulicy Bednarskiej. Od 27 lat jest pedagogiem w Autorskiej Szkole Muzyki Rozrywkowej i Jazzu im. Krzysztofa Komedy w Warszawie.

Całkiem nowe portrety

Kolejny mistrz w swojej dziedzinie artystycznej będzie prezentował swoją twórczość następnego wieczoru – 31 maja o godz. 19.00. Bohaterem kolejnej edycji Dyskusyjnego Klubu Fotograficznego „Fotoplastykon” (zawsze w ostatnią środę miesiąca) będzie legenda częstochowskiej fotografii, Janusz „Jano” Mielczarek. Spotkanie „Całkiem nowe portrety” poprowadzi Jarosław Dumański, artysta-fotografik AFRP. Wstęp wolny.

Gość Galerii 4 Arte to członek rzeczywisty i Artysta Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej (AFRP). Członek Kapituły Fotoklubu RP – Rady artystycznej zajmującej się przyjmowaniem nowych członków. Członek rzeczywisty Okręgu Świętokrzyskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. Członek honorowy Towarzystwa Fotograficznego im. Edmunda Osterloffa w Radomsku, założyciel i pierwszy prezes Jurajskiego Fotoklubu. Fotograf, literat i dziennikarz. Swoją pasję do fotografowania zaczął realizować w 1949 roku. Jest zwolennikiem tzw. „czystej fotografii” i tradycyjnej obróbki w ciemni. Zakochany w portrecie, który – poprzez kontakt z drugim człowiekiem – uważa za najpełniejszą możliwość wypowiedzi. Ceni formę dyptyków i tryptyków, które traktuje jako eseje o ludziach, pejzażach i przedmiotach. Jest autorem i współautorem wielu wystaw fotograficznych: indywidualnych, zbiorowych, poplenerowych, pokonkursowych.

arte
Janusz „Jano” Mielczarek

Brał aktywny udział w Międzynarodowych Salonach Fotograficznych (m.in. organizowanych pod patronatem FIAP), zdobywając wiele medali, nagród, wyróżnień, dyplomów oraz listów gratulacyjnych. Jest prowadzącym i uczestnikiem wielu warsztatów, plenerów fotograficznych. W 2016 roku został laureatem Dyplomu Rady Artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików. W 2018 roku uhonorowany Medalem „Za Zasługi dla Fotografii Polskiej” – odznaczeniem przyznawanym przez Kapitułę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców – w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Odznaczony: Złotym Krzyżem Zasługi, Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2010), Srebrnym Medalem „Zasłużony dla Fotografii Polskiej”.

Grafiki z kwartetem

Kolejne wydarzenie galeryjne już w piątek. 2 czerwca o godz. 19.00 rozpocznie się wernisaż wystawy grafik znanej twórczyni i wykładowczyni Częstochowskiego Uniwersytetu, prof. Agnieszki  Półroli. Ten uroczysty wieczór otworzą swoją muzyką uczniowie prof. Aleksandry Szwajkowskiej – Belicy z Zespołu Szkół Muzycznych im. Żebrowskiego. Kwartet skrzypcowy Grażyny Bacewicz wykonają: Julia Sekulska, Milena Kluge, Filip Kłosowski i Amelia Bach. Wstęp wolny!

Użytkownicy Facebooka, którzy mają zaszczyt należeć do znajomych artystki, wiedzą najlepiej, jak bardzo owocny jest ostatni okres w jej twórczym życiu. Na jej profilu wciąż pojawiają się zaproszenia do udziału w wystawach w prestiżowych, a zarazem, często egzotycznych miejscach. W ślad za nimi przychodzą dyplomy uzyskanych nagród i tytułów. W Galerii 4 Arte będziemy mogli zapoznać się z najnowszymi dziełami twórczyni.

arte
Agnieszka Półrola

Agnieszka Półrola ukończyła z wyróżnieniem Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. W 2004 roku otrzymała w swojej macierzystej uczelni tytuł doktora sztuki w dyscyplinie artystycznej: grafika. Cztery lata później uzyskała stopień doktora habilitowanego. Obecnie pracuje w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie na stanowisku profesora uczelni. Prace swoje prezentowała w Polsce i za granicą (Belgia, Chiny, Czechy, Egipt, Iran, Irak, Korea Południowa, Japonia, Litwa, Meksyk, Niemcy, Rosja, Słowacja, Tajwan, Węgry, USA itd.). Laureatka wielu nagród. Prace w zbiorach muzeów.

Tadeusz Piersiak

Czytaj także: Hot Jazz Spring. Powrót Swingującego Kruka