2 czerwca 2023 roku odbędzie się kolejna 33-cia już edycja imprezy biegowej ” Złota Mila Częstochowy „. Początkowy jeden bieg przerodził się przez lata w imprezę, która łączy w sobie kilka biegów. W obecnym roku będzie ich aż 16 -cie. A jaka jest historia najbardziej znanego z częstochowskich biegów ? Historię nakreślił nam obecny Prezes CKS Budowlani Czesław Lamch.
W 1990 roku ówczesny Zarząd CKS Budowlani Częstochowa wyszedł naprzeciw oczekiwaniom głównie mieszkańców Częstochowy i zorganizował w centrum miasta Plac Biegańskiego i III Aleja NMP pierwszą Złotą Milę Częstochowy.
Zawody te przeznaczone były głównie dla dzieci i młodzieży częstochowskich szkół. W inauguracyjnej imprezie udział wzięło wówczas około 500 uczestników, którzy mieli do pokonania 1 milę ( 1609 metrów ). W kolejnych latach impreza ta wzbudzała coraz większe zainteresowanie gromadząc na starcie ponad 2 tys. uczestników. Wśród nich byli również wybitni polscy biegacze jak chociażby vice mistrz świata na 3000 m z przeszkodami – Bogusław Mamiński.
W roku 2000 impreza została przeniesiona na ulice okalające Miejski Stadion Lekkoatletyczny to jest Dąbrowskiego, Kilińskiego z metą na stadionie. Powodem tej zmiany było otwarcie stadionu po renowacji bieżni, którą pokryto tartanem. Z początkiem XXI wieku impreza zaczęła przeżywać kryzys notując mniejsze zainteresowanie uczestników. W 2008 było ich tylko około 200. Jednak od roku 2009 poprzez wprowadzenie istotnych reform, które dotyczyły zróżnicowania dystansu dla poszczególnych kategorii wiekowych, jak również zwiększenie ilości rozgrywanych biegów z podziałem na roczniki oraz zwiększenie liczby nagradzanych biegaczy.
Systematycznie wzrastała liczba uczestników, którzy pokonywali III Al. NMP. Jednak przepisy o imprezach masowych do 1000 uczestników bez specjalnych zabezpieczeń nie pozwoliły na większe uczestnictwo biegaczy w tej imprezie ( przepisu tego nie było w latach 90 ubiegłego wieku ). Od tego też roku stało się standardem, iż wszyscy biegacze zaczęli otrzymywać pamiątkowe medale za ukończenie imprezy. Również od roku 2009 honorowy patronat nad Złotą Milą objął Prezydent Miasta Częstochowy. Do 2018 roku Złota Mila Częstochowy rozgrywana była w centrum Częstochowy. Gromadząc corocznie 1000 biegaczy z czego około 80 procent to dzieci i młodzież. Jednak już wówczas występowały problemy z bezpiecznym pokonywaniem dystansów biegiem. Przyczyną była wymiana podłoża w III AL., NMP na kostkę, która oczywiście spełnia standardy wizualne, jednak dla biegaczy stała się niebezpieczna, szczególnie dla dzieci.
Do zmiany lokalizacji Złotej Mili przyczyniły się również względy komunikacyjne a w skrócie ujmując, skargi mieszkańców miasta na korki, które tworzyły się w wyniku zamknięcia kilku ulic w centrum miasta. Wówczas podjęto decyzję o całkowitym przeniesieniu zawodów na stadion. Wiązało się to również z pewnymi ograniczeniami uczestników oraz z kolejnym zwiększeniem ilości poszczególnych biegów. Inauguracja na stadionie wypadła bardzo pomyślnie, jednak organizator musiał wprowadzić limit uczestników do 600 ( ze względu na bezpieczeństwo ).
W ostatnich latach impreza przyjęła charakter międzynarodowy. Obok reprezentantów Polski corocznie na starcie pojawiali się biegacze z zaprzyjaźnionych miast w Niemczech: Altotting i Pforzhaim. Corocznie również na trasie startują czołowi biegacze z Ukrainy. Impreza pomimo różnych problemów organizacyjnych, zmian władz klubowych nie straciła ciągłości. Jedynie w roku 2020 z powodu pandemii zawodów nie zorganizowano.
W 2023 będzie to już 33 edycja Złotej Mili Częstochowy. Termin imprezy 02.06.2023. Godz. 10.00. W programie jest 16 biegów w każdej kategorii wiekowej zgodnie z regulaminem zamieszczonym na stronie wwwcksbudowlani.com Udział weźmie również grupa sportowców niepełnosprawnych. Dla wszystkich uczestników udział bezpłatny. Każdy uczestnik, który dobiegnie do mety otrzyma pamiątkowy medal. Głównym organizatorem wszystkich edycji Złotej Mili Częstochowy jest CKS Budowlani Częstochowa.
Więcej na stronie organizatora CKS BUDOWLANI